Prvá jazda: BMW i4 M50 je najvýkonnejšia štvorka súčasnosti

To akým spôsobom sa rozširuje ponuka elektromobilov je naozaj šialené. Avšak BMW oznámilo, presný opak tvrdenia, s ktorým vyrukovalo napríklad Audi. Nebude výlučne elektrickou automobilkou a ostáva aj pri spaľovacích motoroch. Avšak treba uznať, že vývoj elektromobilov má tiež na dobrej ceste.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW i4 M50

Auto-moto zaujímavosti

Aktuálne prichádza na trh piata generácia elektrického pohonu automobilky. A okrem veľkého SUV iX s ním prichádza aj i4. Tento model je vlastne elektrickou verziou štvorky Gran Coupe. Má presne rovnakú siluetu kupé so štyrmi dverami a tiež nové kľučky. Len s tým, že ani Gran Coupe, ani i4 nie sú sedanovými typmi. Sú skôr na štýl liftbackov, čo znamená, že sa veko otvára spolu so zadným oknom.

Vizážou sa teda i4 M50 veľmi ponáša na štvorku Gran Coupe, ale predná maska je skôr štít so senzormi. Veď tu toľko chladenia netreba. Práve M50 je prvým elektrickým modelom, ktorý nesie označenie s písmenom M. Má na to všetky predpoklady. S pohonom všetkých kolies spolupracujú elektromotory dosahujúce celkový výkon 400 kW (544 k), pričom krútiaci moment je 795 Nm. Avšak plný výkon je dostupný len v režime Sport Boost, bežne je to 350 kW (475 k).

Prvá jazda: BMW i4 M50 je najvýkonnejšia štvorka súčasnostiZdroj: Autobazar.EU

Vlastne sa dá povedať, že práve i4 M50 je najvýkonnejšou štvorkou v histórii, lebo o 25 kW (34 k) prekonáva aj M4 Competition. A je to cítiť. Pri režime Sport Boost je to naozaj extrémne. Auto pri prudkom zatlačení plynu dáva reálne kopance a auto vypáli ku extrémnemu zrýchleniu. Takom, že sa až tají dych, veď stovku má tento model na displeji za 3,9 sekundy.

Ako zásobáreň energie slúži batéria s kapacitou 80,7 kWh. To by mohlo, v ideálnom stave znamenať 513 kilometrov dojazdu, keďže automobilka stanovila WLTP spotrebu 18,3 kWh na sto kilometrov. Ale realita pri využívaní výkonu je trochu inde. Nám sa podarilo, pri naozaj hojnom využívaní potenciálu modelu dosiahnuť priemer 24 kWh na sto kilometrov. To by zase znamenalo necelých 400 kilometrov na nabitie. A to tiež nie je úplne zlý výsledok.

Prvá jazda: BMW i4 M50 je najvýkonnejšia štvorka súčasnostiZdroj: Autobazar.EU

Po nasadnutí padnú do oka maximálne nové displeje. Tie sú však výrazným rozdielom oproti ostatným BMW. Na jednom povrchu sú rovno dva. A fungujú s ôsmou generáciou informačno-zábavného systému. Ten má plno nových pripojených aplikácií, ale hlavne ponúka možnosti upravenia vizáže a usporiadania ikon. Tiež však zobrazuje semafory na križovatkách a v prípade červenej dokáže adaptívny tempomat zastaviť. Celkovo je i4 veľmi pokrokové auto, ktoré už dokáže osloviť aj tých, ktorí majú viac v láske športové autá s benzínovými motormi.

Kauza zvuk tu nie je tak veľmi aktuálna, lebo BMW dalo skomponovať zvuky, ktoré auto posúva vodičovi cez repráky Hansovi Zimmerovi. Tento zvuk je rozdielny pre jednotlivé režimy, ale treba uznať, že ku zrýchľovaniu sa zvuky nesmierne hodia a po vypnutí pocitovo niečo chýba. Proste zvuky skomponované Hansom Zimmerom sú neoddeliteľnou súčasťou tohto auta.

Prvá jazda: BMW i4 M50 je najvýkonnejšia štvorka súčasnostiZdroj: Autobazar.EU

Pri jazde je však zaujímavý nielen zvuk, ale aj to ako auto funguje. Má delenie krútiaceho momentu a ťažisko o 37 milimetrov nižšie ako Gran Coupe. To znamená, že sa s ním dá naozaj rýchlo jazdiť. A to aj napriek hmotnosti 2 290 kilogramov. Veľa z tejto hmotnosti sú práve batérie. A aj napriek dvom tonám auto v zákrutách funguje znamenite.

Ako bonus prichádza slovenská cena auta. Kým i4 M50 stojí 69 900 eur, M440i Gran Coupe je len o 400 eur lacnejšie. Tu teda treba naozaj zvážiť, či naozaj treba spaľovací motor s výkonom nižším o 120 kW (163 k). Pri i4 M50 je dôležitým faktorom nabíjanie. Automobilka prehlásila, že nabíjanie z 10 na 80 percent trvá len 31 minút. Na tento úkon však treba dostatočne výkonnú nabíjačku.

Prvá jazda: BMW i4 M50 je najvýkonnejšia štvorka súčasnostiZdroj: Autobazar.EU

Čo sa týka konkurencie, tak v tejto triede Mercedes, ani Audi nič nemajú, ak berieme do úvahy iba veľkosť. Ale inak sa môže čiastočne rovnať s Audi e-tron GT, prípadne s Teslou Model 3. Lenže pri Tesle je otázna a diskutabilná kvalita spracovania detailov. Určite je na horšej úrovni ako kvalita spracovania BMW.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Väčšia maska chladiča a štandardne športový look, to je modernizované BMW iX3Netrvalo tak dlho a BMW iX3 sa pripojí ku faceliftu základného modelu X3. To znamená, že...19. August, 2021
02Nový BMW 2 Active Tourer môže mať plug-in hybrid s 326 koňmiVeľmi častým javom je, že sa postupne automobilky zbavujú áut s karosériou MPV v prospech...7. Október, 2021
03BMW iX: Čím je zaujímavý nový elektromobil? Ktorej Tesle konkuruje?Nové BMW iX sa dá aktuálne považovať za vrchol toho, čo má nemecká automobilka medzi...5. Október, 2021