Nové motorky BMW tiež zabezpečia ochranu pápeža. Čo sú zač?

Polícia okrem áut používa aj motocykle. Je to logické, predsa sú obratnejšie a majú potenciál dostať sa aj tam, kde autá nemôžu. Do vozového parku pribudne celkovo až 52 nových kúskov, ktoré nahradia už značne jazdené vo folotile.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.08.2021
Diskusia:
Zdroj: BMW

Nové motorky BMW tiež...

Auto-moto zaujímavosti

Tender na dodávku vyhrala firma BMW Motorrad a nie je to prvé použitie týchto motocyklov v službách polície. Už v Československu pôsobili od roku 1964 v službách Hradnej stráže modely BMW R50 a BMW R69S.

Nedávno prebehla dodávka prvých kusov, Policajnému zboru prišlo 22 kusov modelu K1600GT. Podľa slov kompetentných nahradzujú motocykle, ktoré už sa nedali práve nazvať spoľahlivými. „Zásahy sa prejavili aj na elektroinštalácii, problémy spôsobovali elektronické komponenty. Keďže boli zabudované dodatočne bez zohľadnenia technických parametrov, mali väčší odber, dochádzalo k poruchám alternátorov a k vybíjaniu batérií,“ skonštatoval riaditeľ úradu pre ochranu ústavných činiteľov Marek Moncman.

Nové motorky BMW tiež zabezpečia ochranu pápeža. Čo sú zač?Zdroj: BMW

Na starých motorkách nebolo možné, napríklad, ovládať vysielačky za jazdy. Nové motocykle upravili priamo vo fabrike, takže je na ne záruka ako na celok a za všetky komponenty ručí výrobca a nie dodatočné spoločnosti. Motorky majú špeciálne zvukové a svetelné výstražné zariadenia, ktoré sú tiež na najmodernejšej úrovni. Vodič takéhoto motocykla má možnosť dávať pokyny z helmy priamo do reproduktorov motocykla.

A teraz k samotnej motorke. Je to teda BMW K1600GT, ktoré patrí do kategórie Tour. To znamená, že na takomto motocykle nie je problém prejsť aj dlhšie vzdialenosti. To ocenia najmä tí, ktorí budú zabezpečovať ochranu pápeža. Trasa je naozaj rôznorodá. A takýmto podmienkam je prispôsobená aj konštrukcia motocykla.

Nové motorky BMW tiež zabezpečia ochranu pápeža. Čo sú zač?

Motocykle sú aerodynamické, čo možno trochu narúšajú majáky, aj keď sú do prednej kapotáže zakomponované relatívne citlivo a v súlade s celkovým dizajnom motocykla. O pohon veľkého motocykla sa stará radový šesťvalec s objemom 1649 centimetrov kubických. Ten dosahuje výkon 118 kW (160 k) pri 7500 otáčkach a krútiaci moment vrcholí pri 5250 otáčkach hodnotou 175 Nm.

Maximálna rýchlosť týchto motocyklov je viac ako 200 kilometrov za hodinu. Hmotnosť, suchá, ako sa udáva pri motorkách, a bez policajného príslušenstva je 306 kilogramov. Takýto motocykel má kombinovanú spotrebu stanovenú na 5,7 litra benzínu na sto kilometrov.

Okrem K1600GT majú do flotily pribudnúť aj menšie modely R1250RT, to bude zvyšných 30 kusov. Základná cena K1600GT je 25 190 eur za kus a menší R1250RT stojí v základe 19 400 eur. Cena týchto policajných kúskov je, samozrejme, vyššia, lebo majú špeciálnu výbavu.

Nové motorky BMW tiež zabezpečia ochranu pápeža. Čo sú zač?Zdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01MINI Countryman Cooper SE: Aj veľké MINI stále predvádza charakter značkyMINI má aktuálne v ponuke aj dva väčšie modely. Clubman je ten nižší šesťdverový...24. August, 2021
025 076 koní, V16 motor: Prekoná Devel Sixteen sľúbených 560 km/h?Výkon 5 076 koní, V16 motor ho predurčujú na šampióna svetových rozmerov. Devel Sixteen...10. August, 2021
03Je lepšia Dacia Sandero s automatom, alebo s manuálom?Dacia po predstavení Sandera priniesla svieži vietor do dizajnu svojich modelov. Už s ním...17. August, 2021