Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Fiat Panda 4x4 je tu s nami 40 rokov, to chce oslavu

Fiat Panda je zástupca toho najmenšie segmentu, ktorý existuje a dalo by sa povedať, že je ekvivalentom japonských Kei Cars. Je to malé auto, ktoré na malom pôdoryse ponúka veľkorysý priestor. Ale európska Panda má ešte niečo naviac. Má možnosť pohonu všetkých 4 kolies a práve táto alternatíva oslavuje 40. výročie vytvorenia. Je to auto, ktoré sa stalo ikonickým a určite takým bude aj jeho séria 4x40°.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.06.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: FIAT

Fiat Panda 4x4 je tu s...

Auto-moto zaujímavosti

Fiat Panda 4x4 začala svoju púť v roku 1983, čo znamená, že tento rok oslavuje 40 rokov. Na pripomenutie ročníka prichádza 1 983 kusov špeciálnej série. Nie je to však tá pôvodná Panda so štvorkolkou, ktorá bola pred štyrmi dekádami. Aktuálne je na trhu súčasná generácia od roku 2011. Ale povedzme si aj tú druhú časť. Od roku 1983 sa predalo až 800 000 kusov vozidla s pohonom 4x4. Je to jeden z mala zástupcov tejto triedy. Azda jediným konkurentom môže byť Suzuki Ignis, ten ponúka štvorkolku tiež.

Fiat Panda 4x4 je tu s nami 40 rokov, to chce oslavuZdroj: FIAT

Špeciálna séria bude v ponuke vo viacerých krajinách. Bude najmä teda v domácom prostredí v Taliansku, ale dostane sa na trh aj vo Francúzsku, Nemecku a Švajčiarsku. O ponuke u nás zatiaľ nie je nič známe a skôr sa prikláňame k možnosti, že nebude. Je to totiž obmedzená serie, ktorá je z vozidla nie veľmi úspešného na našom trhu. Veď keď to porovnáme s prvenstvom, prípadne druhým miestom v predaji v domácom Taliansku, tak sa môžeme hanbiť za to, že dostatočne nedoceňujeme túto špecialitu.

Fiat Panda 4x4 je tu s nami 40 rokov, to chce oslavuZdroj: FIAT

Základným stavebným prvkom novej špeciálnej série 4x40° bude Panda Cross, ktorá získa slonovinový odtieň laku karosérie a dvojfarebné zliatinové disky pripomínajúce minulé verzie modelu. Ďalšou zmenou budú iné kryty zrkadiel a grafika znázorňujúca označenie série a siluetu pôvodného modelu spred 40 rokov. Na druhom stĺpiku karosérie bude tiež odznak hovoriaci o tom, že toto nie je obyčajná Panda 4x4 s výbavou Cross.

Fiat Panda 4x4 je tu s nami 40 rokov, to chce oslavuZdroj: FIAT

Interiér tohto malého limitovaného modelu ozvláštni tiež slonovinová farba a bude kombinovaná s dvojitým červeným prešívaním. Aj tu si nájde svoje miesto zopár kúskov označujúcich špeciálnu sériu. Na sedadlách bude napríklad vyšité logo 4x40° a tiež letopočet 2023. Aj tu bude možné nájsť bočný profil pôvodného modelu. Fiat pre toto vozidlo použil recyklované látky a výplne sedadiel.

A keďže 4x40° vychádza z výbavy Cross, tak je jasné, že výbava bude veľmi rozumná. Bude obsahovať automatickú klimatizáciu, vyhrievané a elektricky nastaviteľné zrkadlá, zadné parkovacie senzory, ale aj svetelný a dažďový senzor. V ponuke bude aj 7-palcový dotykový displej so systémom uConnect, ktorý podporuje rádio s digitálnym príjmom a tiež zrkadlenie Android Auto a Apple CarPlay. Dôležitým prvkom výbavy je aj kožené čalúnenie volantu a radiacej páky.

Fiat Panda 4x4 je tu s nami 40 rokov, to chce oslavuZdroj: FIAT

Tak čo? Kúpili by ste si ho? Ak áno, tak viete na ktorých trhoch sa limitka predáva, ak nie, tak stále máte čas na rozmyslenie a môžete si vybrať výbavu Cross. Náznaky hovoria, že tento model Fiatu Panda by mal zostať v ponuke ešte minimálne do roku 2026 a mal by sa stále vyrábať v talianskej fabrike v meste Pomigliano.

Fiat Panda 4x4 je tu s nami 40 rokov, to chce oslavuZdroj: FIAT

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01FIAT Topolino sa vracia ako základný kameň mobilityTalianska automobilka FIAT sa už nedávno stala súčasťou koncernu Stellantis. To znamená aj...5. Jún, 2023
02Alfa Romeo Tonale 160: Viac výkonu je vždy lepšia možnosťPonuka talianskej automobilky Alfa Romeo sa najnovšie rozšírila o model Tonale, ktorý je...20. Jún, 2023
03Mitsubishi predstavilo nový Colt, je to výsledok kooperácieAutomobilka Mitsubishi predstavila novú generáciu svojho modelu Colt, ktorá sa bude...14. Jún, 2023