Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

FIAT Topolino sa vracia ako základný kameň mobility

Talianska automobilka FIAT sa už nedávno stala súčasťou koncernu Stellantis. To znamená aj predstavovanie nových modelov so spoločnými platformami a spoločnými riešeniami. Jedným z nich bude aj najmenší a veľmi zaujímavý model s názvom Topolino. Na podobnom princípe už vznikli niektoré automobily, ktoré sa prezentujú v rámci koncernu, takže je to len znova využitie už zabehnutej platformy, ale s iným dizajnom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.06.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: FIAT

FIAT Topolino sa vracia...

Auto-moto zaujímavosti

Iný dizajn FIATu Topolino je ale lepší ako majú Opel Rocks a Citroën Ami. Predná časť pochádza kompletne z histórie a inšpiráciu čerpá v modeli Fiat 500 z minulosti, ktorý sa objavil v päťdesiatych rokoch a stal sa automobilom mobilizujúcim celé Taliansko.

Ale prichádzame ku problému, stanoviť, že čo vlastne toto vozidlo je. Nie je to úplne auto, nie je to ani štvorkolka, nie je to ani golfový vozík. Je to v podstate riešenie mestskej mobility, keď auto, či skôr približovadlo, môžete dať aj kolmo na chodník a do jedného miesta na pozdĺžne parkovanie veľkého auta vojdú takmer 3 takéto.

FIAT Topolino sa vracia ako základný kameň mobilityZdroj: FIAT

Na rozdiel od koncernových bratov bude mať Topolino predný tvarový element s klasickým rozdelením svetlometov a so smerovkami pod hlavnými svetlami. Ostatné autá, ktoré vznikli z tohto nápadu sú skôr futuristické so smerovkou pod čelným oknom. V hierarchii FIATu sa Topolino stane štvrtým automobilom na elektrickú energiu, ktorý automobilka aktuálne v ponuke má. Doplní tak nový FIAT 500, ale aj e-Dobló a e-Ulysse.

Teraz ale vráť mi k tomu dizajnu. Fiat 500, ako ho poznáme z päťdesiatych rokov poskytol síce vozidlu tvár, ale pôvodný model s názvom Topolino začal vznikať už dávno predtým. Výroba začala dva roky pred začiatkom druhej svetovej vojny a skončila až s príchodom nového kusu. Topolino znamená v preklade malú myš. Zaujímavým dizajnovým prvkom nového elektrického vozidla sú dvere, ktoré vlastne nie sú. Topolino má iba hrubý popruh na štýl lana z námorného biznisu.

FIAT Topolino sa vracia ako základný kameň mobilityZdroj: FIAT

Aj keď FIAT ešte nezverejnil žiadne technické špecifikácie nového modelu, je jasné, že bude všetko až príliš podobné Citroënu a Oplu. To znamená výkon 6 kW (8 k) a batériu s kapacitou 5,5 kWh. Tú je možné nabíjať z klasickej elektrickej siete za 3 hodiny výkonom 2,3 kW. Na plné nabitie dá, podľa merania v režime WLTP, až 75 km. Sesterský model vyvinie maximálnu rýchlosť 45 km/h. Vlastne rýchlejšie v tomto aute ani nepotrebujete ísť. Je to dvojmiestne vozidlo, ktoré v Európe môžu šoférovať všetci starší ako 15 rokov a hmotnosť tohto presúvadla je 425 kg. Zaujímavo pôsobí polomer otočenia, ktorý je iba 7,2 metra.

Už sme si teda zosumarizovali aj tých, čo budú FIATu Topolino konkurovať. K tým sa ešte pridá podobná šialenosť od Renaultu s názvom Twizy, ktorá sa ale ku tomuto druhu cestovania stavia trochu inak. Kým vo FIATe Topolino, ale aj v Opli Rocks a Citroëne Ami sedia pasažieri vedľa seba, Renault ich posadil za seba a vytvoril niečo ako boby na zimných olympijských hrach. Takéto vozidlo má zmysel najmä v mestách, kde sú vysoké dane za spaľovacie agregáty a vstupy sú vždy kontrolované a patrične spoplatnené.

FIAT Topolino sa vracia ako základný kameň mobilityZdroj: FIAT

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Renault Clio s faceliftom získal novú tvárPre automobilku Renault nie je aktuálne nič dôležitejšie ako model Clio. Je to z dôvodu, že...19. Apríl, 2023
02Cadillac predvádza revolúciu, ale najmä v ČíneAmerická automobilka Cadillac je súčasťou koncernu GM a ako výrobca vozidiel sa prezentuje...2. Jún, 2023
03Volkswagen Golf je spotrebový šampión fleetovTriedy áut sa už sa menia a postupne rastú. Preto aj firemné parky pristupujú k obmenám...23. Máj, 2023