Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ford Kuga? Aktuálne vyzerá veľmi výhodne

Ford Kuga je aktuálne na trhu vo svojej tretej generácii, ktorá síce onedlho očakáva modernizáciu v polovici životného cyklu, ale aj tak má stále čo povedať. Má masívnu prednú časť a donedávna mala aj masívnu cenu. Nie nadarmo sa hovorí, že ak chce človek poriadne SUV, musí si pripraviť minimálne 50 000 €. Ale aktuálne je v cenníku Kugy jedno zaujímavé prekvapenie. Je ňou séria Trendy, ktorá dostáva cenu výrazne nižšie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Ford Kuga? Aktuálne vyzerá...

Auto-moto zaujímavosti

Predstavte si situáciu, máte 30 000 €, ktoré vám nekúpia vlastne ani rozumne vybavený Golf v cenníkovej cene. Čo si môžete za tieto peniaze kúpiť? Môžete si kúpiť SUV? Aktuálne áno. Ford Kuga má totiž verziu s 1,5-litrovým trojvalcom, ktorý je spojený so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a rozumnou výbavou. Toto všetko sa dostáva naozaj na tých 30 000 €, ktoré sú skôr unikátom za auto tejto veľkosti. Čo sa teda dá od Kugy očakávať?

Ford Kuga? Aktuálne vyzerá veľmi výhodneZdroj: Autobazar.EU

Čakajte priestor

Ford Kuga je postavený ako väčšie auto. Hovorí o tom nielen batožinový priestor s objemom 612 litrov, ktorý je výhradne pre verziu s pohonom predných kolies, ale aj priestor na zadných sedadlách. Dá sa povedať, že Kuga ho má dostatok na uskladnenie dvoch dospelých ľudí. Traja by vošli tiež, ale ani tu nie je adekvátne tvarovanie sedáku a vonkoncom nie je adekvátne použitie tunela stredom priestoru pre nohy, čo je ale štandard pre väčšinu áut. Všetky tieto fakty sú však zdieľané naprieč celým spektrom tejto sekcie trhu. Zaujímavejšie to má iba Citroën C5 Aircross, ktorý má síce užšie sedadlá, ale tri samostatné. Kuga sa tak nevymyká štandardu, vymyká sa z neho len dĺžkovou priestorovou ponukou. Veď má rázvor s dĺžkou 2 710 milimetrov.

Pritom vnútorný priestor nič nehovorí o tom koľko priestoru zaberá Kuga navonok. Ford sa popasoval s 4,6 metrovým SUV naozaj výborne a vzhľadom na priečne umiestnenie motora pod prednou kapotou poháňajúceho výlučne predné kolesá dokáže ponúknuť viac miesta pre pasažierov. Táto úspora priestoru pre motor sa teda dostáva aj do vnútorných pomerov.

Ford Kuga? Aktuálne vyzerá veľmi výhodneZdroj: Autobazar.EU

Očakávajte rozumnú spotrebu

Koľko výkonu treba na takto veľké SUV? Reálne stačí 110 kW (150 k), ak je auto striedmo vybavené a nemá príliš vysokú hmotnosť. Takáto Kuga má do 1,5 tony a zrýchľuje na stovku za 9,7 sekundy, čo znamená celkom rozumné dynamické parametre. Ku všetkému sa pridáva fakt, že manuálna prevodovka predvádza veľmi príjemný a relatívne presný chod, až taký, že dokonca neuvažujete o výmene za 8-stupňový automat. Táto prevodovka je aj dobre odstupňovaná a ani pri diaľničných rýchlostiach netočí extrémne vysoké otáčky. To je predsa základ pre rozumnú spotrebu.

S Fordom Kuga s 1,5-litrovým trojvalcom, nech to znie akokoľvek šialene, viete jazdiť do 7 litra. Na takto veľké autom s veľkou čelnou plochou je to prekvapivo dobrá hodnota. Na diaľnici sa síce možno dostanete jemne cez sedmičku, ale inak je spotreba veľmi prijateľná. Veď podobné sumy by ste donedávna mali s podobne veľkými SUV spaľujúcimi naftu. Keby sa snažíte, tak sa určite viete dostať aj do 6 litrov, ale chcete to robiť? Asi nie. Mysleli sme si. Pri bežnej jazde tak budete mať dlhodobý priemer okolo 6,8 až 7 litrov.

Ford Kuga? Aktuálne vyzerá veľmi výhodneZdroj: Autobazar.EU

Očakávajte slušnú výbavu

Ford Kuga v tejto verzii za 30 000 € nie je holým autom bez ničoho. Má zliatinové disky, ktoré majú síce menší priemer, čo sa odráža na vizuále, ale pomáhajú tlmiť nerovnosti a podvozok je aj napriek tomu veľmi dobre odladený. Dokonca mu až tak nevadia a ani zimné pneumatiky, s ktorými sme auto skúšali. Sú dobré do snehu, ale hovorí sa, že Nokian na ceste nie je, na suchej, úplné optimum obutia vozidla.

Ale naspäť k výbave. Kuga má automatickú klimatizáciu s dvomi zónami, drôtové pripojenie Apple CarPlay, či Android Auto, relatívne malý displej, ale zase veľký displej pred vodičom. Displej v strede má systém Sync3, ale vo veľmi dobrej a vynikajúco odladenej verzii. Vo výbave je tempomat, asistenčné prvky, ale aj vyhrievanie sedadiel a vyhrievanie volantu. Keď si to zrátate, tak tomuto prevedeniu reálne nič nechýba a ponúka dostatočnú výbavu na každodenné spolužitie. Stále však môžete siahnuť aj po iných verziách, ktoré sú v rámci skladových zásob v súčasnosti. Chcete hybrid? Nech sa páči! Príde dokonca v ponuke aj s pohonom všetkých 4 kolies a reálne prináša nižšiu spotrebu ako výlučne benzínový motor. To všetko za príplatok len 4 000 €. Toľko je rozdiel medzi touto výbavou, týmto konkrétnym kusom, a ponukou hybridu s výbavou Titanium X.

Ford Kuga? Aktuálne vyzerá veľmi výhodneZdroj: Autobazar.EU

Očakávajte fakt, že stále existuje určitá konkurencia

Stále hovoríme o tom, že Kuga za 30 000 € je výhodná ponuka. Avšak sú automobilky, ktoré dokážu za tridsaťtisíc tiež ponúknuť vozidlo z tejto triedy. Môže ním byť napríklad SEAT Ateca, ktorý sa dá kúpiť s podobnou konfiguráciu ešte možno lacnejšie. Avšak Ateca je trochu menšie auto. Podobne veľký je Hyundai Tucson, ktorý ale ponúka motor s označením 1,6 Turbo. S ním sme ešte nejazdili, tak je ťažko povedať akú bude mať reálnu spotrebu. Ale jasné, že v minulosti s automatom a pohonom všetkých 4 kolies, v minulej generácii, mal trošku väčší apetít. Svoje určite môže povedať aj Citroën C5 Aircross, ktorý má ale o niečo menší motor, aj keď s tromi valcami. Tiež je za podobnú cenu s prijateľnou výbavou. Situácia na trhu teda rozhodne nie je úplne zlá a aj s tenším rozpočtom je možné kúpiť relatívne veľké auto so zvýšeným posedom. Nemusíte teda nutné hľadať v nižšej triede.

Ford Kuga? Aktuálne vyzerá veľmi výhodne

Čo teda ponúka Ford s touto verziou Kugy?

Fordu sa podarilo pripraviť auto, ktoré je nielen zaujímavé svojou cenou, ale je rozhodne zaujímavé aj samotným priestorom interiéri a jazdným prejavom. Kuga je totiž jedným z najväčších áut v segmente C SUV, ktoré si za peniaze môžete zadovážiť. Áno, existujú aj jemne väčšie auta, ale za tie aj viac zaplatíte. Pomer cena výkon, či skôr cena a úžitková hodnota je v tomto prípade naozaj fantastický. Platí to ale hlavne pre akciovú cenu, lebo tá predstavuje zvýhodnenie o 8 000 € oproti bežnému cenníku. Najväčšou nevýhodou tejto alternatívy je teda obmedzená dostupnosť, lebo je zatiaľ vztiahnutá iba na skladové kusy. A sklad rozhodne nie je nekonečný. Takže reálne sa treba poponáhľať a zajednať si tú správnu špecifikáciu čo najskôr, alebo si nájsť niečo podobné, ak hľadáte veľké rodinné SUV.

Ford Kuga? Aktuálne vyzerá veľmi výhodneZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si hoFord predstaví už aj na Slovensku svoj nový model Ranger Raptor. Je prekvapivo prvým z...3. Marec, 2023
02Ford Ranger nie je len o Raptore, lákajú aj ostatné verzieFord Ranger Raptor sa naživo predstavil na Slovensku len nedávno, približne pred mesiacom a...23. Marec, 2023
03Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeAutomobilka Ford už model Focus modernizovala a to znamená, že vozidlo je na trhu už...26. Apríl, 2023