Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ford rozširuje elektrickú ponuku úžitkáčov, ukázal E-Transit Courier

Každý počul o tom, že od roku 2035 budú nové autá výlučne elektrické, alebo také, ktoré spaľujú syntetické paliva. Tomu sa prispôsobujú všetky automobilky a Ford pomaly, ale isto, rozširuje svoju paletu elektrických vozidiel na všetkých poliach trhu. Aktuálne prináša novinku na poli úžitkových automobilov s názvom E-Transit Courier.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Ford

Ford rozširuje elektrickú...

Auto-moto zaujímavosti

Každý vie, že Courier bola základná alternatíva, čo sa týka veľkosti, v prípade úžitkových Fordov. Bude tomu tak aj naďalej, ale nová generácia bude teda aj elektrický pohon, ale bude zároveň o niečo väčšia. Už to nebude len krpec, ktorý poslúži na rozvoz pizze, do zadnej časti bude možné napratať dve palety štandardu Euro. To znamená, že šírka medzi zadnými blatníkmi je 1 220 mm, o 20 mm viac ako má paleta, a dĺžka musí byť tým pádom viac ako 1,6 metra, keďže palety majú rozmer 120 x 80 centimetrov.

Objem ložnej plochy je až 2,9 kubického metra, čo predstavuje štvrtinový nárast oproti predchodcovi. Ford tvrdí, že maximálne dokáže auto odviezť 700 kg, aj napriek baterkovému hmotnostnému hendikepu. Taktiež dokáže potiahnuť príves s hmotnosťou až 750 kg, nie príliš veľký, ale aj toto je aspoň niečo. Podobne ako niektoré iné modely bude mať možnosť sklopiť časť prepážky medzi kabínou a nákladným priestorom a presunúť cez ňu dlhšie predmety. Zmestia sa tak rebríky, ale aj dlhšie trubky a podobné veci, ktoré môžu mať 2,6 metra a možno aj viac.

Ford rozširuje elektrickú ponuku úžitkáčov, ukázal E-Transit CourierZdroj: Ford

Dizajn vozidla vyzerá omnoho robustnejšie ako kedykoľvek doteraz a toto sa pretavuje aj do interiéru. Jednoduché línie, veľký displej, ovládanie najnovšej generácie informačno-zábavneho systému, toto auto má vlastne všetky moderné prvky a v zadnej časti ponúka naozaj rozumné využitie priestoru vďaka kolmým bočným stenám. Aby sme sa vrátili do priestoru pred nákladom, vodič a spolujazdec majú teda dosť miesta, pričom vodič má pred sebou 12-palcový displej s ukazovateľmi a 12-palcový dotykový displej v strede. Využíva najnovšiu generáciu systému SYNC 4, ktorá je vybavená bezdrôtovým zrkadlením mobilných telefónov obidvoch základných platforiem. Takisto je možné využiť pripojenie cez ekosystém Ford Pro, ale tiež môžete využiť aj bezdrôtové vylepšenia softvéru.

Ford rozširuje elektrickú ponuku úžitkáčov, ukázal E-Transit CourierZdroj: Ford

Toto relatívne malé vozidlo bude mať širokú škálu asistentov, ktoré zahŕňajú adaptívny tempomat, udržiavanie v strede pruhu, možnosť zastavenia a opätovného rozbehnutia, prípadne informácie o vozidlách v mŕtvom uhle, či prechádzajúcej premávke za vozidlom. Ovládanie bude jednoduché vďaka až štvorcovo vyzerajúcemu volantu.

Pohon malého elektrického vozidla bude zabezpečovať elektromotor umiestnený vpredu. Bude mať výkon 100 kW (136 k) a zatiaľ neurčený baterkový systém. Jediné, čo je jasné je, že nabíjanie bude možné jednosmerným prúdom do výkonu a 100 kW, čo by mohlo znamenať dobitie na 90 km za 10 minút. Domáca nabíjačka môže mať výkon až 11 kW striedavého prúdu a batériu doplní za 5,7 hodiny. To by sa dalo kalkulovať s kapacitou batérie okolo 60 kWh. Nabíjanie bude možné odložiť, nastaviť kedy sa má spustiť a využiť tak inú tarifu, ak ňou firma, či jednotlivec disponuje. To však majú všetky autá bez rozdielu.

Ford rozširuje elektrickú ponuku úžitkáčov, ukázal E-Transit CourierZdroj: Ford

O kapacite batérie to je len dohad, Ford ešte oznámi, aká presne batéria v aute bude, akú bude mať spotrebu energie, ale tiež aj dojazd tohto modelu. V budúcnosti sa očakáva, že Transit Courier nebude len elektrický a ponúkne tento rok ešte stále alternatívu vo forme benzínových a naftových motorov. Ponuka bude znova obsahovať aj dva druhy vnútorného usporiadania. Buď si zvolíte dvojmiestne usporiadanie klasickej dodávky, alebo budete mať dodávkový systém dvojkabíny. To znamená 5 sedadiel, zadné prístupné cez bočné posuvné dvere.

Ford rozširuje elektrickú ponuku úžitkáčov, ukázal E-Transit CourierZdroj: Ford

Výroba tohto nového malého úžitkového Fordu, ktorý už ale nie je úplne malý bude prebiehať v rumunskej fabrike v meste Craiova, kde už teraz z výrobných liniek schádza crossover Ford Puma. Je to presne tá istá fabrika, v ktorej sa s veľkou pompou Fordu podarilo rozbehnúť výrobu vtedy prelomového a už trochu zabudnutého modelu Ford B-Max. Časy kedy boli MPV obľúbenými vozidlami sú už nenávratne preč a vytlačili ich modely SUV. Presne tak ako sa stalo v tejto fabrike. B-Max musel ustúpiť Ecosportu a neskôr Pume.

Ford rozširuje elektrickú ponuku úžitkáčov, ukázal E-Transit CourierZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01SEAT Ateca: SUV za rozumnú cenu stále existujeSEAT Ateca je na trhu už 7 rokov a nedávno, či skôr už dávnejšie, pred pár rokmi prešiel...11. Apríl, 2023
02Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný elementŠkoda Enyaq je auto, ktoré prináša elektromobilitu s rozumnými dojazdami za celkom...12. Apríl, 2023
03Volkswagen ID.2all: Ľudový elektromobil za 25 000 € od VW je v pláne!Automobilka Volkswagen bude využívať svoju platformu MEB naozaj vo veľkom. Predstavila...16. Marec, 2023