Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

5 rýchlych sedanov z ponuky Autobazar.EU

Aj keď v súčasnosti čím ďalej, tým viac panujú SUV aj na našich cestách, mať sedan je stále zaujímavé. Takéto autá sú predsa vhodnejšie z pohľadu spotreby, ale tiež z pohľadu jazdných vlastností a akustického komfortu. A o jazdných vlastnosti ani treba hovoriť, najmä v prípade výkonných sedanov. Automobilky sa v jednom čase predháňali, kto ponúkne viac výkonu a extrémnejší supersedan. Vlastne táto súťaž ešte neskončila, aj keď má značne okresané pôsobenie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.03.2023
Diskusia:
Zdroj: Opel

5 rýchlych sedanov z...

Auto-moto zaujímavosti

My sme si vybrali kategóriu sedan, ktorá je spojená s limuzínou ale aj liftbackom, preto vozidlá môžu mať aj 5 dverí. A sú tým pádom možno aj o štipku praktickejšie. Ďalším parametrom, ktorý sme vybrali bol výkon nad 200 kW (272 k) a do tretice, sme stanovili limit ceny na 10 000 €. Čo je to najzaujímavejšie, čo nám tento filter ponúkol ?

1. Opel Insignia OPC

Práve Opel Insignia je liftback. Ale jeho prvá generácia priniesla aj niečo naozaj extrémne. Priniesla motor 2,8 V6 plnený turbom, ktorý automobilka prevzala zo spolupráce so Saabom. Tento motor mal výkon až 239 kW (325 k) a poháňal všetky 4 kolesá cez systém, ktorý bol relatívne zložitý. To znamená aj fakt, že sa viac podpísal na spotrebe. Ale rieši to vôbec niekto pri takýchto autách? Ak by chcel konkrétny majiteľ nízku spotrebu, môže predsa siahnuť po dvojlitrovom dízli. Toto je auto pre fajnšmekrov.

Aj keď farba OPC bola modrá, Insignii sedí aj čierna, lebo brutálne vyniknú predné nasávacie otvory v nárazníku. Nárazníky sú kompletne iné a aj vďaka tomu pôsobí Insignia OPC širšie ako základná verzia. Má naviac masívne kolesá a vnútri extrémne športové sedadlá so vstavanou hlavovou opierkou. Štýlový zrezaný volant nesmie chýbať. Tento kus má motor spojený s automatickou prevodovkou so 6 prevodovými stupňami a vyžaduje si zjavne investíciu. To asi každé staršie športovo zamerané vozidlo, ak dostávalo všetku tú výkonovú brutalitu, ktorú naznačovali aj pôvodné intencie automobiliek.

https://www.autobazar.eu/opel-insignia-28-v6-turbo-ecotec-325k-opc-a-t-id20887189.html

5 rýchlych sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

2. Volkswagen Passat B7 V6

Nie, toto nie je R36, tak sa model označoval v predchádzajúcej generácii B6, ktorá mala výkon trochu nižšie. Jasné, B7 je vlastne facelift B6, ale automobilka to videla vtedy inak. Nová generácia, teda tá spred 10 rokov, konkrétne z roku 2012, ak berieme tento kus, prišla so štandardnejším označením V6 a z auta sa stal bežnejší kus pre širšie masy. Nie je preto prekvapením, že ho využívali aj policajné zložky. Mal 3,6-litrový atmosférický motor V6 s výkonom 221 kW (300 k). Lenže to nebol klasický motor V6, ale mal valce tak blízko pri sebe, že mohol využívať označenie VR6.

Hnedý kúsok s hnedým interiérom, ktorý sme našli v tejto cenovej hladine má takmer všetku výbavu z tej doby. Azda chýba len strešné okno. Tento kus je naviac ozvláštnený aj veľmi svojským tuningovým programom poľskej značky Maxton. Predný nárazník, zadný nárazník a prahy hovoria jasnou rečou. Škoda len, že nemá originálne hliníkové disky, ale to aspoň otvára priestor na vlastné doladenie vozidla.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-passat-36-v6-4motion-highline-dsg-id30385850.html

5 rýchlych sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

3. Audi S6

A keď sme už pri tých upravených autách, tak tu asi majiteľ musí zmeniť kategóriu, či skôr model. Toto nie je S6, ani RS6. Je to klasická A6 so 4,2-litrovým osemvalcom, ktorý má aj tak extrémne veľa výkonu a spolupracuje s automatickou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies quattro. Avšak plnohodnotná S6 mala motor s objemom 5,2 litra s 10 valcami, taký, ktorý koncern vybral z Lamborghini Gallardo.

Nič to nemení na fakte, že do výberu rýchlych sedanov toto auto určite patrí. Je to pôvodná verzia pred modernizáciou, čo sa dá spoznať podľa veľkých zadných svetiel iba na karosérii a nie na veku batožinového priestoru. Interiér získal tiež niektoré svojské doplnky, najmä vo forme oranžového rámika singleframe na volante, ale inak vyzerá výbava rozumné. Prečo sa niekto hanbí za reálny názov auta a dáva si odznaky, ktoré nemajú vlastne s realitou nič spoločné? Vizuálne sa auto dá prerobiť, ale podstata je stále v tom, že S6 má mať úplne iný motor.

https://www.autobazar.eu/detail/audi-s6-rs6/30237669/

5 rýchlych sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

4. Volvo S60 T6

Kto by to bol povedal, že aj Volvo bude mať svoje slovo vo výbere rýchlych sedanov. Jasné, S60 je trochu menším kusom, ale má všetky predpoklady na to, aby dokázal ponúknuť výkony podobné ostatným konkurentom. Má predsa trojlitrový šesťvalec a výkon 224 kW (305 k). Ten je posúvaný cez šesťstupňovú automatickú prevodovku na všetky 4 kolesa. Je to pôvodná verzia tejto generácie s rozdelenými svetlometmi.

Tu tiež vidno prístup s úpravami, ale dôležité je, že zjavne všetky sú od úpravcu Volva s názvom Heico. Iné sú teda výfukové koncovky a asi aj výfuk a to je najväčšia zmena. Na čiernom aute celkom zanikajú čierne disky, lebo niekto skúšal princíp ako o ňom spieva jeden z popredných hiphopových a repových hráčov na našom trhu.

https://www.autobazar.eu/volvo-s60-sedan-224kw-automat-id30381763.html

5 rýchlych sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

5. Mercedes-Benz E500

Čo by bol tento výber bez Mercedesu triedy E s osemvalcom? Kus z roku 2003 má 5-litrový osemvalec s atmosférickým plnením a výkonom 225 kW (306 k). Hovorí sa, že práve tieto motory boli spoľahlivejšie ako nastupujúce véčka s prepĺňaním. Pri tomto Mercedese však rýchlosť nie je až tak vidieť. Prejaví sa až priamo na ceste a dovtedy je možné si ho pomýliť aj s obyčajnou naftovou alternatívou. Bonusom tohto kusu je, že na rozdiel od takmer všetkých ostatných vyššie uvedených vozidiel je vlastne bez akýchkoľvek úprav.

Osemvalec je v úplne nenápadnej striebornej karosérii s ešte nenápadnejším sivým interiérom doplneným o drevené obklady. Tu sa na karbóny nehráme, toto nie je AMG, toto je štandardné rýchle vozidlo na dlhé presuny a aj po 20 rokoch dokáže stále očariť.

https://www.autobazar.eu/detail/mercedes-benz-e-500-4matic/30403894/

5 rýchlych sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Bonus: Honda Legend

Honda Legend je niečo ako Mercedes triedy E, ktorý skončil na 5. mieste. Má 3,5-litrový atmosférický motor, ktorý spolupracuje so šesťstupňovou automatickou prevodovkou a poháňa všetky 4 kolesá. Bolo to jedno z najpokrokovejších vozidiel svojho času a stále dokáže presvedčiť o svojich kvalitách. Stále vyzerá relatívne dobre a pripája k tomu aj spoľahlivú techniku.

To, čo je na tom to kuse možno trochu zvláštne je červená farba. Ak sa nemýlime, tak tá nebola bežným prvkom v dobe predaja vozidla. A takisto nebolo bežné narvať do takéhoto auta LPG. Chápeme prečo je tam, ale jedným dychom musíme dodať, že je otázne, ako s ním motor bude fungovať z naozaj dlhodobého hľadiska.

https://www.autobazar.eu/honda-legend-kb1-1-2-id30394684.html

5 rýchlych sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nový elektrický Ford Explorer pôjde okolo svetaNie je to tak dávno, čo sme obdivovali masívny Ford Explorer, ktorý k nám prišiel z Ameriky...22. Marec, 2023
02Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrovHyundai predstavil model Kona už dávnejšie, ale vtedy ešte nebolo jasné aké parametre bude...8. Marec, 2023
03Ford Ranger nie je len o Raptore, lákajú aj ostatné verzieFord Ranger Raptor sa naživo predstavil na Slovensku len nedávno, približne pred mesiacom a...23. Marec, 2023