Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nový elektrický Ford Explorer pôjde okolo sveta

Nie je to tak dávno, čo sme obdivovali masívny Ford Explorer, ktorý k nám prišiel z Ameriky ako plug-in hybrid. Teraz toto meno ponesie nový model, ktorý je značne menší a je výsledkom spolupráce s nemeckou automobilkou Volkswagen. Preto je logické, že ho vyvinuli konštruktéri v Kolíne a je určený primárne a výlučne pre Európu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Ford

Nový elektrický Ford...

Auto-moto zaujímavosti

Kým predchádzajúci Explorer, ktorý bol u nás dostupný má ďaleko cez 5 metrov, novinka bude mať 4,5 metra a bude skôr elektrickým mestským crossoverom. To sa však bude snažiť vyvrátiť Lexie Alfordová (Lexie Limitless na sociálnych sieťach), ktorá sa podujme na jazdu okolo sveta práve s týmto elektrickým vozidlom. Prečo by to robila? Má to byť pocta Alohe Wanderwellovej, ktorá sa o rovnaký Fordom sponzorovaný roadtrip, či skôr worldtrip pokúsila a aj ho zvládla s Fordom model T v dvadsiatych rokoch minulého storočia.

Na čom teda pôjde? Pôjde na Forde Explorer, ktorý má základné línie zhodné so súčasnou dizajnovou líniou automobilky. Odkazuje aj na americký automobil, čo by mohla hovoriť maska prednej časti, tentoraz nie so sitom, ale plná. Teoreticky sa dá skôr nazvať čelným štítom. Zadná časť tiež so svojimi zvislými svetlometmi evokuje práve veľký model Explorer s plug-in hybridom. Dĺžka nového vozidla je teda 4,5 metra. Je teda ideálnym kandidátom na jazdu po meste a priľahlých destináciách. Nebude s ním problém pri parkovaní, ale ponúkne dostatok vnútorného priestoru pre pasažierov.

Nový elektrický Ford Explorer pôjde okolo svetaZdroj: Ford

Interiér nového modelu Explorer bude celkom priestranný a ponúkne batožinový priestor s objemom až 450 litrov v základnom usporiadaní sedadiel. Po ich sklopení bude mať priestor Exploreru objem až 1 400 litrov. Je to síce menej ako veľký Explorer, ale na bežné denné používanie bohato stačí. Devízou nového elektrického Exploreru bude rovná podlaha v priestore pre zadných pasažierov. Tí si budú môcť nohy dať vedľa seba. Bez toho, aby si zavadzali a museli prekračovať tunely potrebné v spaľovacích automobiloch.

 Najzaujímavejšia časť vozidla však bude vpredu. Tu Ford zvolil dvojdisplejové usporiadanie, ktoré prináša extrémne veľký displej s uhlopriečkou až 15 palcov v strede. Má na starosti ovládanie všetkých detailov auta, vrátane klimatizácie, ktorá je ale na zobrazovacom prvku stále. Najzaujímavejším bodom na tomto displeji je, že je výsuvný. Dokáže sa posunúť o kúsok vyššie, čím otvorí dodatočný odkladací priestor, kde je podložka na bezdrôtové nabíjanie telefónu. Druhý displej je menší a je pred vodičom. Zobrazuje najmä rýchlosť a funkcie asistentov. Ford pre tento model použil výrazne tvarované sedadlá so vstavanou hlavou opierkou. Medzi sedadlami má Explorer ešte masívny 17-litrový odkladací priestor, do ktorého vlezie naozaj všeličo a sú v ňom aj držiaky na poháre.

Nový elektrický Ford Explorer pôjde okolo svetaZdroj: Ford

Kým sa dostaneme ku pohonným jednotkám, ktoré môžeme len predpokladať, treba povedať, že z 10 percent nabitia na 80 percent sa toto vozidlo dostane za 25 minút, pričom ešte dôležitejší fakt, ktorý treba zdôrazniť je, že je to prvý elektrický spoločný produkt vyvíjaný s Volkswagenom. Tiež využíva výlučne elektrickú platformu MEB a podľa toho sa dá usudzovať aj čo bude mať pod kapotou a čo ho bude poháňať.

Ale ostaneme ešte pri tomto spojení. Reálne nie je vidieť, že by tento model mal nejaké spojenie s Volkswagenom. To vidno až v prípade detailnejších pohľadov napríklad na ovládanie okien na dverách vodiča. To je zložitejšie a tiež disponuje tlačidlom na prepínanie medzi prednou a zadnou dvojicou okien. Naraz ich teda nezatvoríte, ani neotvoríte, čo sa pri samostatných prepínačoch dalo s trochou šikovnosti. Zvonka príbuznosť vidieť nie je, ale zvnútra sa niektoré detaily dajú nájsť. Rozhodne je veľkým pozitívom, že Ford s koncernom Volkswagen nezdieľa kompletne dotykový volant. Dotykové prvky síce má, ale sú trochu ináč usporiadané a vyzerajú, že až tak veľmi netrčia, čiže nebude tak častým javom náhodné stlačenie čohokoľvek. Samotný volant má skôr šesťuholníkový tvar, čím akoby kopíroval BMW iX. Automobilka hovorí aj o výbornom audio systéme. Za ním je schovaný výrobca Bang and Olufsen a na ozvučenie využíva aj súčasti umiestnené vo vrchnej časti prístrojovej dosky.

Nový elektrický Ford Explorer pôjde okolo svetaZdroj: Ford

Ford zatiaľ hovorí iba o rýchlosti nabíjania a o tom, že vozidlo bude dostupné s pohonom zadnej nápravy a s pohonom všetkých štyroch kolies. Tu sa dá očakávať použitie elektromotorov, ktoré sú aktuálne napríklad v ID.4, či v Enyaqu. To by mohlo znamenať jednomotorovú verziu s výkonom 150 kW (204 k), alebo dvojmotorovú alternatívu s výkonom buď 195 kW (265 k), alebo výkonnejšiu, podobne ako je verzia GTX od Volskwagenu a RS od Škody. Tá by mala až 220 kW (299 k). Ak to však bude realita, tak môžeme rátať aj s tým, že batérie budú mať kapacitu až 82 kWh brutto, čo je vo Volkswagene 77 kWh netto. Napríklad Enyaq RS dokáže, pri dvoch motoroch a veľkej batérii prejsť, podľa WLTP, na nabitie viac ako 500 kilometrov.

Nový elektrický Ford Explorer pôjde okolo svetaZdroj: Ford

Tou najzaujímavejšiu správou je, že základná verzia má stať už od 45 000 €. Vzhľadom na technologickú výbavu a elektrický pohon je to cena naozaj zaujímavá.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si hoFord predstaví už aj na Slovensku svoj nový model Ranger Raptor. Je prekvapivo prvým z...3. Marec, 2023
02Suzuki eVX má formu budúcich elektromobilov značkySuzuki zjavne vždy počká, kým technológia dozreje a následne ponúkne svoju víziu a pohľad...19. Január, 2023
03Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrovHyundai predstavil model Kona už dávnejšie, ale vtedy ešte nebolo jasné aké parametre bude...8. Marec, 2023