Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikované

BMW len nedávno ukázalo ako bude vyzerať modernizovaná verzia modelov X5 a X6 a už teraz ukazuje, že novinky prinesú aj športové alternatívy X5 M Competition a X6 M Competition. Kvôli takmer nulovému záujmu z ponuky vypadnú základné verzie X5 M a X6 M, ktoré ponúkali len 25 konských síl (18 kW) menej.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.02.2023
Diskusia:
Zdroj: BMW

BMW vylepšilo aj X5 M...

Auto-moto zaujímavosti

Základom modernizácie oboch modelov je zmenený výzor. Oba dostali takmer rovnaké zmeny a prezentujú sa rovnakými vylepšeniami. V reálnom svete to znamená najmä novú prednú časť, ktorá svojím stvárnením môže evokovať práve vrcholný plug-in hybridný model XM. Ten automobilka tiež predstavila len nedávno a bude jedným z prvých novodobých modelov exkluzívnych pre divíziu M.

Predná časť teda prináša, okrem nového nárazníka aj zmenenú masku chladiča. Ľadvinky sú o poznanie menšie a menšie sú aj svetlomety. Netreba do nich implementovať laserové lúče, lebo za tých pár rokov prešli LEDkové svetlomety tak výrazným vývojom, že ich netreba dopĺňať ničím iným. Celkom výrazná zmena prichádza aj pri pohľade zboku. Štandardom pre X6 M Competition aj X5 M Competition bude kombinácia diskov s priemerom 21 palcov vpredu a 22 palcov vzadu. Tieto dajú autu ešte agresívnejší postoj s akýmsi náklonom dopredu. Nie doslovný, len vizuálny.

BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéZdroj: BMW

Zadnú časť ozvláštni znova jemne zmenený nárazník, čo platí pre oba modely, ale platí pre ne aj použitie nových svetlometov. Na X5 budú až príliš podobné hádajte čomu. Znova modelu XM s novým charakterom svetelného podpisu. Malý spojler nad zadným oknom je už len takým detailom, ktorý môže byť tou pomyselnou čerešničkou na torte. To sa však bavíme o X5 M Competition, aj v prípade svetiel, aj spojleru. Pre X6 M Competition sú zmeny svetiel takmer nulové, ale spojler, či skôr odtrhová hrana hlási svoju prítomnosť na veku batožinového priestoru. V základe je z čierneho lakovaného plastu, ale za príplatok môže byť vyrobená z karbónu.

Ak si myslíte, že zvonka sú na oboch modeloch celkom výrazné zmeny, tak vnútro bude tiež príjemným šokom. Tu tiež BMW nelenilo a pripravilo presne také úpravy ako má aj štandardná X5 a X6. V preklade to znamená displejový pás, ktorý sústreďuje pred vodičom zobrazovaciu jednotku uhlopriečku 12,3 palca a v strede 14,9 palca s dotykovým ovládaním. Ovládanie informačno-zábavného systému je nielen dotykové, ale aj hlasové, gestové, ale hlavne v interiéri ostáva aj tradičné koliesko, ktoré automobilka predstavila už takmer pred 20 rokmi. Každé ovládanie spolupracuje s najnovším systémom iDrive 8 s možnosťou nastavenia skratiek a trochu viac smartfónovou štruktúrou menu.

BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéZdroj: BMW

Vlastne interiér vôbec nie je prekvapením. Tento prístup prezentuje BMW už dlhšie a používa ho pri viacerých modeloch. Začalo s ním plne elektrické BMW iX, v ktorom boli jednotlivé prvky prvotným odklonom od pôvodného stvárnenia, teraz už si naň takmer všetci zvykli. Prekvapením ale určite bude použitie páky prevodovky. V bežných modeloch X5 a X6 sa tento prvok stratil a nahradil ho malý prepínač. Pákou sa predsa dajú aj radiť prevodové stupne a má na sebe tlačidlá na nastavenie, to veru malý prepínač nedokáže. Ak však chcete, tak na radenie môžete použiť aj nové pádla pod volantom, ktoré budú štandardne vyrobené z karbónu a prinesú malé červené detaily a červené pogumovanie z odvrátenej strany. Do vozidla samozrejme pribudnú aj športové sedadlá, s podsvieteným logom divízie M pod hlavou opierkou. Ale to je znova prvok, ktorým už nejedno BMW s logom M disponuje.

BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéZdroj: BMW

Výrazná zmena, ktorá ale nie je vidieť, sa udiala v prípade motora a prevodovky. Samotný motor si ponecháva dve turbá a objem 4,4 litra rozdelený do ôsmich valcov, ale niečo sa zmenilo. Tou výraznou zmenou je použitie mild hybridného doplnku, ktorý sám o sebe ponúka výkon 9 kW (12 k) a krútiaci moment až 200 Nm. Celkovo má motor stále rovnakých 460 kW (625 k) a krútiaci moment 750 Nm, ale mild hybrid pomáha pri zrýchlení zo statického stavu a tiež má za úlohu znížiť spotrebu. V reči čísel to znamená 3,9 sekundy na stovku, aj keď sa nám marí, že pôvodná verzia mala iba 3,8 sekundy. Spotreba je s hodnotami 12,9 až 13,1 litra v kombinovanej prevádzke podľa režimu WLTP nižšia o približne dve až tri deci.

BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéZdroj: BMW

Elektrický motor mild hybridnej sústavy so 48 voltovou architektúrou je ukrytý v osemstupňovej automatickej prevodovke, ktorá ale tiež prešla rôznymi zmenami. Jednou z tých najzákladnejších je skrátenie prvých troch prevodových stupňov a tou vážnejšou je iný obal umožňujúci použitie väčšieho objemu olejovej náplne a lepšieho chladenia vďaka novým chladiacim plochám.

BMW týmito dvomi modelmi potvrdzuje, že sa nechce vzdať motorov V8 a bude ich používať dokým to možné aspoň čiastočne bude. BMW X5 M Competition po modernizácii je v cenníku na Slovensku už za 147 500 €. Je to obrovská suma peňazí, za ktorú ale dostanete obrovský kus auta s masívnymi výkonmi. X6 M Competition, ktorá prijala takmer totožné zmeny a prezentuje sa tiež ako model bližšie ku XM, stojí v základe 150 500 €.

BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaBMW má hierarchiu svojich modelov pevne rozdelenú. Niektoré modely môžu šokovať, niektoré...8. Február, 2023
02BMW i Vision Dee: Naozaj má byť budúcnosť takáto?BMW určite svojím dizajnom vyvolalo vášne v minulosti, ale to čo sa stalo teraz je niečo...11. Január, 2023
03BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menejBMW už má v ponuke niekoľko zaujímavých modelov na základe M3. Najviac na cestách vidno...26. Január, 2023