Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menej

BMW už má v ponuke niekoľko zaujímavých modelov na základe M3. Najviac na cestách vidno verziu Competition, ale teraz prichádza niečo ešte extrémnejšie. Tým je BMW M3 CS, ktoré nadväzuje na predchádzajúcu rovnomennú generáciu a samotné označenie je skratkou od Club Sport.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
26.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

BMW M3 CS: Výkon naviac,...

Auto-moto zaujímavosti

Novinka oproti predchodcovi F80 prichádza s jednou výraznou zmenou. Princíp prevodovky síce ostáva zachovaný, prevodovka je výlučne automatická, ale nová verzia M3 Club Sport má iba pohon všetkých 4 kolies xDrive. Ten však disponuje možnosťou vypnutia pohonu prednej nápravy a pretransformovania vozidla na zadokolku. Predchodca bol výhradne s pohonom zadnej nápravy. Krok je celkom logický, lebo pohon všetkých 4 kolies pre M3 prichádza až v tejto generácii.

BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menejZdroj: BMW

Jemnou zmenou prešiel aj motor, ktorý je stále Twin Turbo trojliter S58, ktorý má výkon aktuálne až 405 kW (550 k). Je to nárast oproti verzii Competition, ktorá ponúka výkon 375 kW (510 k). Práve kombinácia s automatickou prevodovkou M Steptronic a pohonu všetkých 4 kolies je zárukou vyštartovania na stovku za 3,4 sekundy. Zvýšenie výkonu je možné vďaka vylepšeniam odvodeným z pretekárskych vozidiel. Napríklad kľukový hriadeľ je odľahčený a kovaný, vďaka čomu má výraznú tuhosť a hlava valcov má jadro vyrobené technológiou 3D tlače.

BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menejZdroj: BMW

Maximálny krútiaci moment motora je až 650 Nm a je dostupný od 2 750 do 5 950 otáčok. Zvukový prejav má na starosti dvojrúrový výfukový systém s nastaviteľnými klapkami a zadným tlmičom z titánu. Celý výfuk je odľahčený a má dva páry koncoviek lakovaných čiernou farbou.  Tak ako všetky modely BMW s trochu športovým zameraním, má aj M3 Club Sport rôzne nastavenia celého vozidla. Pohon všetkých 4 kolies posiela viac krútiaceho momentu dozadu štandardne, ale v prípade vypnutia stabilizačného systému dokáže všetok výkon poslať na zadnú nápravu. V takom prípade však nezasahujú žiadne riadiace systémy a auto je úplne surové.

BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menejZdroj: BMW

Zvonka sa M3 CS mení len jemne, čo sa týka vizuálu, ale dôležité je, že disky z ľahkej zliatiny so Zlatým povrchom majú vpredu priemer 19 a vzadu 20 palcov. Štandardne sú vybavené okruhovými pneumatikami a vo voliteľnej výbave je možnosť vybrať si aj štandardnejšie vysokovýkonné pneumatiky, ako BMW túto opciu volá. Zvýšenie výkonu je jedna vec, ale druhá je zníženie hmotnosti. Na tomto sa podpísalo veľa komponentov z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami. Tie sú nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Je z nich kapota, predný spojler, prívod vzduchu v nárazníku, kryty zrkadiel, strecha, zadný difúzor a aj zadný spojler. V interiéri sú z tohto materiálu stredová konzola, páčky na radenie na volante a vnútorné lišty. Výrazné zníženie hmotnosti predstavujú aj škrupinové sedadlá M Carbon. Celková úspora je oproti už tak ľahkému BMW M3 Competition až 20 kg. Špeciálne výstuhy a vzpery zase ešte zlepšili tuhosť karosérie.

BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menejZdroj: BMW

Tak ako pri ostatných modeloch M aj tu bude možné zvoliť na zakrivenom displeji nové zobrazenia jednotlivých veličín týkajúcich sa športovej jazdy. Ak počítate aj s nárastom ceny, tak máte pravdu. Základná M3 je s manuálom za približne 90 000 eur, Competition sa dostáva tesne pod stovku a s pohonom všetkých 4 kolies dokonca nad 100 000 eur, ale v Nemecku cena M3 Club Sport začína na 146 000 €.

BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menejZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW oživilo legendu 3.0 CSLAutomobilka BMW ukázala limitovanú edíciu športového vozidla s názvom BMW 3.0 CSL ako...7. December, 2022
02BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuNič nie je lepším námetom debát na internete ako aktuálny dizajnový štýl automobilky BMW....8. December, 2022
03BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juAutomobilka BMW len nedávno inovovala svoj model X7 a teraz sme sa s ním mohli zoznámiť v...17. November, 2022