Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrov

Hyundai predstavil model Kona už dávnejšie, ale vtedy ešte nebolo jasné aké parametre bude mať nový model Kona poháňaný elektrickou energiou. Detailnejšie informácie o malom, či skôr menšom SUV segmentu B prichádzajú teraz. Už vieme aký bude dojazd, aké budú batérie a aká bude spotreba, prípadne výkony.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.03.2023
Diskusia:
Zdroj: Hyundai

Elektrický Hyundai Kona dá...

Auto-moto zaujímavosti

Kona Electric bude mať od začiatku v ponuke dve alternatívy, čo sa týka kapacity batérie. Tá slabšia bude mať kapacitu 48,4 kWh a podľa režimu testovania WLTP dokáže, na plné nabitie, prejsť až 342 km. Druhou alternatívou bude verzia Long Range, ktorá príde s batériou s kapacitou 65,4 kWh a dokáže prejsť na jedno nabitie už omnoho zaujímavejšiu trasu až 490 km.

Verzia nazvaná Standard a druhá alternatíva Long Range sa budú odlišovať aj výkonom pohonného systému. Elektromotor umiestnený v prednej časti dáva v štandardnom vozidle výkon 114,6 kW, čo je 154 k. Pre verziu s väčšou batériou, aj vzhľadom na vyššiu hmotnosť, prichádza výkon až 160 kW (214 k). V oboch prípadoch je totožný krútiaci moment vrcholiaci hodnotou 255 Nm.

Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrovZdroj: Hyundai

Automobilka používa na nabíjanie výkon, ktorý dokáže dostať Konu Electric z 10 na 80% za 41 minút. Hovoríme o alternatívne s väčšou batériou. Druhou možnosťou bude opačný tok elektrickej energie. Kona bude mať funkciu nabíjania akejkoľvek elektrickej veci. Vnútri možno použiť štandardnú zásuvku na zadnej časti stredovej konzoly a domáce spotrebiče zase môžete pripojiť cez adaptér z nabíjacieho konektora, keď je auto zaparkované. Podobne to má riešené aj Ioniq 5.

Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrovZdroj: Hyundai

Veľkou novinkou modelu Kona bude možnosť dať si digitálny kľúč do mobilného telefónu, prípadne hodiniek podporujúcich technológiu NFC. Takto netreba nosiť ani samotný kľúč pri sebe, ale treba dbať na nabitie mobilného zariadenia.

Nová Kona sa od tej predchádzajúcej bude líšiť a bude o niečo väčšia. Dĺžka bude v štandardnom prevedení až 4355 mm, pričom alternatíva s dynamickejší mi tvarmi a označením N-line pridá ešte 30 mm. Šírka bude 1825 mm a rázvor sa dostane na 2660 mm. Batožinový priestor v základnom stave ponúkne až 466 litrov v zadnej časti. Kona Electric ponúkne aj predný batožinový priestor, ktorý bude mať objem 27 litrov a budete do neho môcť narvať napríklad nabíjací kábel na domácu zásuvku.

Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrovZdroj: Hyundai

Hyundai Kona je jedným z prvých vozidiel, ktoré síce ponúka viacero druhov pohonu, ale výrobca šiel na jeho konštrukciu úplne opačným smerom. Kým doteraz sa používali cesty od spaľovacích agregátov ku elektrickým autám, Kona bola najskôr konštruovaná ako elektrické vozidlo a následne sa tieto podklady pretransformovali na verzie so spaľovacími agregátmi.

Tak ako to býva zvykom, v tejto triede je elektrických áut naozaj veľa. Kona bude mať výhodu vo veľkej batérii, ktorú ale má aj konkurenčný, či sesterský, podľa pohľadu, model Kia Niro, tiež na elektrickú energiu. Ďalšou alternatívou môžu byť vozidlá od koncernu Stellantis. Ten ich ponúka tiež relatívne veľa. Dá sa začať modelom Opel Mokka, ale môžeme pokračovať aj Peugeotom 2008, či DS3 Crossback. Všetky využívajú rovnakú elektrickú platformu a niektoré majú dokonca už jej novšiu verziu. Mokka má teda kapacitu batérie až 54 kWh. Stále je to ale o viac ako 10 kWh nižšia hodnota oproti novému Hyundaiu Kona.

Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrovZdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

0110 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovPrvé auto. To je vec, na ktorú málokto zabudne. Preto je fajn vybrať si niečo, čoho človeku...24. Február, 2023
02Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďalekoAutomobilka Škoda vyrába svoj model Karoq ako sesterský model ku SEATu Ateca. A SEAT Ateca...7. Marec, 2023
03Hyundai obnovil krpca i10, zmeny sú nenápadnéHyundai stále drží v ponuke aj maličký model i10, ktorý prináša mestskú mobilitu bez...2. Marec, 2023