Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičov

Prvé auto. To je vec, na ktorú málokto zabudne. Preto je fajn vybrať si niečo, čoho človeku nebude ľúto, keď škriabne prvý disk, prípadne trafí lepšie prvú jamu. O kontaktoch so snehovými bariérami asi ani netreba hovoriť. Prvé auto väčšinou znáša všetky prvé ťukance. Ďalšie v poradí už sú na tom trošku lepšie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Saab

10 áut do 2000 eur, ktoré...

Auto-moto zaujímavosti

Aké auto teda vybrať? Za akú sumu? Toto všetko je vecou konkrétneho prípadu, ale my sme pozreli aktuálne ponuky a vybrali 10 áut, ktoré sú do 2000 € a mohli by sa s hrdosťou hlásiť za kandidáta na prvé auto. Neriešili sme žiadne iné parametre, iba cenu.

1. Mitsubishi Colt

Aj keď to tak nevyzerá, v tejto generácii Mitsubishi Colt má prsty Mercedes. Vývoj totiž prebiehal spoločne s vtedajším Smart ForFour, čiže s tým väčším pre 4 pasažierov. Majú spoločné nielen podvozkové platformy, ale aj motory. Mitsubishi Colt si však prevzalo vyššie línie takmer ako MPV a Smart ostal nízkym hatchbackom.

Je až prekvapivé, že tieto Mitsubishi hrdzaveli menej ako predtým modely Carisma. Dokonca sa dá povedať, že dizajn nezostarol zvonka až tak zle. To sa ale rozhodne nedá povedať o príliš jednoduchom interiéri. Tento kus mám však aspoň manuálnu klimatizáciu a prekvapivé je, že má iba 166 000 km.

https://www.autobazar.eu/mitsubishi-colt-13-mpi-invite-70kw-m5-5d-id30299349.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

2. Saab 9-3

Niekedy treba ako prvé auto, na dochádzanie do zamestnania, naftovú alternatívu. Saab je síce menej zvyklým vozidlom na našich cestách, ale motor od VM Motori používal každý od Oplu, cez Suzuki až po Fiat. Motor by sa dal nazvať celkom spoľahlivým, ak počas života dostával rozumnú údržbu.

Sivý sedan má presne tak ako by mal mať, štartovanie medzi sedadlami a ako každý Saab neprináša časté hrdzavenie. Horšie je to však s dostupnosťou náhradných dielov a optimálne je pri karamboloch hľadať na vrakoviskách. Napríklad v Čechách sú aj špecializované na švédske vozidla.

https://www.autobazar.eu/saab-9-3-19-tid-88kw-m6-4d-id21217215.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

3. Citroën C3 Pluriel

Francúzi občas prinesú auto, ktoré je avantgardné. Citroën C3 síce takým nebol, ale jeho verzia Pluriel to vynahradila. Bola to kombinácia hatchbacku, kabrioletu, ale aj roadsteru. Na tomto aute ste dokázali odhrnúť strechu, odhrnúť ju aj so sklom, prípadne dať dole oblúky strechy samotnej. V takom prípade ste mali smolu ak začalo pršať. Je to však auto, ktorého faktor zábavy je ďaleko vyšší ako prezrádza použitá pohonná jednotka.

Pod kapotou tohoto crossoveru je 1,4-litrový naftový štvorvalec, ktorý poháňa predné kolesá cez manuálnu päťstupňovú prevodovku. Toto auto je svojim spôsobom šialené a na tomto konkrétnom kúsku už zopár líšt chýba, takže nikomu nemôže byť ľúto ak nejaký šrám ešte chytí pri boji s konármi, či stĺpikmi.

https://www.autobazar.eu/citroen-c3-pluriel-plurier-diesel-carbiid21088522.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

4. Renault Megane Grandtour

Aj keď sa o Renaultoch z tejto doby hovorí všeličo, tento klasický Megane s karosériou kombi, ktorý patrí do druhej generácie, je rozumne spoľahlivým vozidlom. Motor s objemom 1,6 litra je relatívne nenáročný na údržbu a stačí mu meniť pravidelne olej filtre a rozvody. Karoséria kombi ponúka extrémne veľa priestoru a tiež prináša úžitkové vlastnosti vďaka deleným zadným operadlám.

Tak ako na niektorých modeloch koncernu Volkswagen, aj tu sa podpísal zub na pogumovaných častiach. Treba však uznať, že ostré tvary nezostarli zle a auto síce vyzerá staršie, ale nie extrémne staro. Môže za to určite aj pekná červená farba.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-id21389595.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

5. Škoda Fabia

Za 2000 € je aj možnosť nájsť Škodu Fabiu. Ak po hľadáte v prvej generácii, tak máte na výber viacero kusov s viacerými druhmi karosérie. Najväčším unikátom je sedan a ideálne keby ešte disponuje pistáciovou farbou. Ale tých bolo vyrobené minimum, či skôr žiaden. Sedan je aj napriek tomu ojedinelým zjavom, lebo ho nikto nechcel. A je tomu tak aj teraz, čo znamená, že ho nikto nebude chcieť ani kradnúť.

Treba však uznať, že táto karoséria zostarla zo všetkých asi najlepšie. Bočný profil je vyrovnaný a s pofaceliftovou sivohnedou farbou pôsobí vozidlo relatívne sviežo. Jedinou nevýhodou je azda absencia klimatizácie v tomto konkrétnom kuse. Veď motor je založený ešte na tom, čo mali Favority, ten problémom nebude, to opraví niekto v ktorejkoľvek dedine krajiny.

https://www.autobazar.eu/skoda-fabia-sedan-sk-benzin-12-id30202477.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

6. Ford Fusion

Áno, Ford Fusion bol jeden z prvých crossoverov, ktoré ponúkli karosériu podobnú MPV, ale vo forme hatchbacku a k tomu táto verzia priniesla aj oplastované spodné diely karosérie. Bledomodrá farba bola v tej dobe originálnou farbou z katalógu, čo znamenalo, že bola na väčšine kusov Fusionu s crossoverovým lookom.

Aj keď bolo na výber viacero motorov, agregát s objemom 1,4 litra a výkonom 59 kW (80 k), patril medzi tie základné. Bol spojený s 5-stupňovým manuálom a interiérová príbuznosť s dobovou Fiestou sa s nedala prehliadnuť. Možno aj vďaka plastovému obloženiu karosérie je toto optimálny hráč pri voľbe prvého auta.

https://www.autobazar.eu/ford-fusion-14-sr.2maj-nova-stk-klima-aaaid30248745.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

7. Peugeot 206

Peugeot 206 je taký malý fenomén. Automobilka sa ním snažila nadviazať na úspechy modelu 205 a podarilo sa jej to viac ako úspešne. Za svoj čas produkcie vzniklo 8,5 milióna kusov a auta jazdia doteraz. Spektrum motorov siahalo od štvorvalcov s objemom 1,1 l až po štvorvalce s objemom 2 l.

Na dlhšie trasy bol ale vhodný dvojlitrový motor HDi, ktorý priniesol kultivovanosť chodu naftovým agregátom a tiež rozumnú spotrebu. S výkonom 66 kW (90 k) to síce nevyzerá príliš svižne, ale treba rátať s tým, že agregát disponoval krútiacim momentom 205 Nm.

https://www.autobazar.eu/peugeot-206-20-hdi-xt-id15950527.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

8. Nissan Almera

Nissany Almera patrili medzi veľmi rozšírené auta aj na našom trhu. Môže sa to hlavne prvá generácia, táto druhá už takú obľubu nemala, ale teší sa obľube medzi starými autami, lebo technológie nie sú nijako prevratné a stále sú hlavne benzínové motory ľahko servisovateľné.

Aj tu automobilka ponúkla dve formy karosérie, okrem päťdverového hatchbacku bola v ponuke aj štvordverová sedanová verzia. Tá má určite horší nakladací otvor, podobne ako Fabia Sedan, ale ponúka lepšie odhlučnenie zadných kolies a zadnej nápravy.

https://www.autobazar.eu/nissan-almera-15-visia-abs-a-c-id30031748.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

9. Citroën Xsara

Francúzske autá sú známe tým, že ich cena niekedy padá rýchlejšie ako kameň hodený do vody, alebo pomyselné jablko Newtonovu hlavu. Citroën Xsara však môže byť jemnou výnimkou. Autá sú stále použiteľné a relatívne veľké. Citroën Xsara dokonca interiérovo nejako zásadne nezostarol a stále pôsobí relatívne moderne, ak sa to o aute s vekom 20 rokov dá povedať.

Verzia po facelifte prišla ako odpoveď na reči, že automobilka už robí štandardné vozidlá bez nápadu. Francúzi pridali obrovské svetlá po vzore C5 a vozidlo pôsobí trochu zvláštne. Má však 1,4-litrový motor, ktorý nie je úplne lenivý a je ľahko opraviteľný. Dokonca v tomto prípade nie je vidno ani úpadok na zadnej náprave. Tá sa časom začne rozbiehať a auto je nižšie. Oprava tohto problému je zruba za 300 až 400 €.

https://www.autobazar.eu/citroen-xsara-14i-sx-id20831680.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

10. Volkswagen Bora

Kto mal začiatkom milénia Boru, bol kráľ. Toto auto rozhodne zostarlo lepšie ako štvorkový Golf, ktorých sú extrémne záľahy všade, kde sa pozriete. Bora je vlastne sedanom od Golfu a nástupcom modelu Vento.

Volkswagen do Bory montoval kadejaké motory, ale jednou z najspoľahlivejších alternatív je 1,6-litrový benzínový štvorvalec, ktorý má atmosférické plnenie a je spojený s manuálnou päťstupňovou prevodovkou. TDI nie je teda univerzálna odpoveď na všetko.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-bora-16-16v-comfortline-id30305009.html

10 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Touareg znižuje základnú cenu, je za 54 890 eurNebolo to tak dávno, čo sme sa sťažovali, že nové autá sú stále drahšie a drahšie. Je to...22. Február, 2023
02Biela Škoda Octava Combi s naftou: Takto vyzerá ideálne auto na predaj na Autobazar.EUKaždoročne sa situácia trošku mení a najžiadanejšie autá sú jemne rozdielne. My sme sa...24. Február, 2023
03Fiat Panda 4x4 ako moderné SUV pre smotánku!Talianski majstri si dali prekvapivý cieľ. Urobiť z tuctového automobilu zaujímavý artikel...24. Február, 2023