Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

SEAT Ateca: SUV za rozumnú cenu stále existuje

SEAT Ateca je na trhu už 7 rokov a nedávno, či skôr už dávnejšie, pred pár rokmi prešiel faceliftom. To by mohlo ale znamenať, že onedlho môžeme očakávať novú generáciu. SEAT Ateca sa však do histórie ešte neponáhľa. Stále má čo povedať aj po tých rokoch a nemusí to byť len o fajnovo vybavených vrcholných verziách so športovým charakterom, prípadne so zvýraznenými terénnymi ambíciami. Pozreli sme sa čo je zaujímavé na jednej zo základných verzii modelu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT Ateca: SUV za rozumnú...

Auto-moto zaujímavosti

Základná verzia je ale trochu silné slovo, keďže Ateca začína s vybavovaním stupňom Reference a toto je výbava Style. Je to z dôvodu, že SEAT eliminoval úplne najnižší stupeň výbavy, ktorý aj tak tvoril veľmi malé percento predaja. Okrem tejto výbavy je Ateca aktuálne v ponuke so zvýhodneným cenovým vylepšením vo forme balíka Family. Ten nielen znižuje cenu, ale aj ponúka možnosť priplatiť si zvýhodnenú sadu doplnkov. A aký sme si pozreli motor? Nie úplne základný 1,5-litrový motor TSI s spojený so základnou manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Čo je teda na aute zaujímavé?

Spotreba/výkon

Základná Ateca má síce litrovy trojvalec, ale omnoho vhodnejšia voľba je určite táto so štvorvalcom, ktorý má možnosť vypínať dva valce. A to jeho vlastnosti ešte zlepšuje, najmä, čo sa týka spotrebového pohľadu, životnosť je úplne iná pesnička. S týmto autom viete, bez akýchkoľvek problémov, jazdiť s priemerom 6,5 litra a ak jazdíte dynamickejšie, tak sa zvýši zruba o 3 deci. Ak si však budete dávať pozor na pravú nohu, tak viete zajazdiť aj spotrebu niekde na úrovni 5,5 litra. Stále sa bavíme o tom, že Ateca je reálne veľké SUV s dĺžkou 4 381 milimetrov.

SEAT Ateca: SUV za rozumnú cenu stále existujeZdroj: Autobazar.EU

Samotná dynamika auta je na veľmi dobrej úrovni a motor nie je zbytočne dusený. Manuálna prevodovka mu v niektorých aspektoch sedí lepšie ako 7-stupňový automat a zjavne sa s touto kombináciou dá jazdiť s rovnakou spotrebou ako s mild hybridnou verziou, ktorá je o niečo drahšia. O dynamike svedčí aj fakt, že v tabuľkách má táto Ateca zrýchlenie na stovku za 9,7 sekundy. To predsa stačí na každodennú jazdu úplne spokojne.

Priestor

Aj keď je SEAT Ateca postavený na pôdoryse so spomenutou dĺžkou a šírkou 1 841 milimetrov, tak ponúka vnútri dostatok miesta pre 4 pasažierov absolútne s prehľadom. Zadný pasažier v strede bude trochu trpieť vďaka tunelu, do ktorého sa v niektorých verziách musí vopchať aj systém pohonu zadnej nápravy, ale najmä vďaka tvarom sedáka. Všetko je znova optimalizované skôr na dvojicu. Ale na to si musíme zvyknúť už pri takmer všetkých autách väčšiny veľkostných kategórií. Svetlou výnimkou je azda iba Citroën C5 Aircross, ktorý aj v takejto veľkosti ponúka 3 samostatné sedadlá vzadu.

SEAT Ateca: SUV za rozumnú cenu stále existujeZdroj: Autobazar.EU

Ateca s týmto systémom pohonu nesklame ani pri pohľade do batožinového priestoru. Práve pre verziu s pohonom výlučne prednej nápravy je batožinový priestor väčší. Má o 25 litrov viac a jeho základný objem je tak 510 litrov. Tieto parametre automobilka hrdo prezentuje a Ateca sa má šancu stať príjemným rodinným vozidlom pre štvorčlenné rodiny, ktoré môže počas týždňa slúžiť aj na pracovné účely.

Nedigitálnosť

Hľadáte tak populárny volant s dotykovými plochami? Hľadáte márne. SEAT použil klasický volant, ktorý má ešte obyčajne štandardné tlačidlá. A to je dobre. Tlačidlá sú prehľadné, kolieska sa ľahko ovládajú a viete ich nahmatať aj za tmy. Nemusíte sa sústrediť príliš na hľadanie jednotlivých ovládacích prvkov, všetko máte pekne na dosah. A takisto je to aj s ostatnými ovládačmi. Klimatizácia je absolútne samostatná, pričom samostatný je aj vypínač systému štart-stop. Takýto prístup už vidno naozaj čím ďalej, tým menej.

SEAT Ateca: SUV za rozumnú cenu stále existujeZdroj: Autobazar.EU

SEAT Ateca však ukazuje vybavenosť vďaka svojím asistentom, ktorí obsahujú nielen základné udržiavanie v pruhu, ale aj adaptívny tempomat. Okrem toho má toto vozidlo veľký dotykový displej, na ktorom sa dá ovládať informačno-zábavný systém, ale aj nastavenie vozidla. V tejto verzii síce nemá navigáciu, tú však ľahko nahradíte bezdrôtovým zrkadlením mobilných telefónov. Tu naozaj SEATu nie je čo vyčítať a Ateca je stále výrazným hráčom v tejto triede SUV. Azda jedinou nevýhodou, ktorá vyplýva z použitého systému je jeho občasné zaváhanie. Nie je to ale nič zásadné a všetko trvá len pár momentov. V zásade, ak máte pripojený permanentne iba jeden telefón, tak problém väčšinou nenastane. Problém nastáva až vtedy, keď sa v aute strieda viacero mobilných zariadení a snaží sa pripojiť na tento displej.

Cena

Hovorí sa, že keď chcete poriadne SUV, tak si musíte prichystať minimálne 40 000 €. Ateca tento mýtus vyvracia. Tak ako ju vidíte na fotkách je 28 000 €, čo je vzhľadom na priestorovú ponuku a ponuku výbavy naozaj vynikajúca správa. Za tie peniaze máte auto, ktoré má síce manuálnu prevodovku, ale má ju výborne spárovanú s motorom a tiež prináša adekvátne veľký batožinový priestor a priestor pre posádku.

SEAT Ateca: SUV za rozumnú cenu stále existujeZdroj: Autobazar.EU

Dalo by sa povedať, že Ateca v tejto konfigurácii je takmer bezkonkurenčná. Ale nie je to úplne tak. Za podobné peniaze, možno o niečo viac, sa dá kúpiť Škoda Karoq, ktorá je technologickým bratom SEATu Ateca. Aktuálne je však situácia taká, že svoje chce v tejto hre povedať aj Ford a výrazne zlacnenil model Kuga. Kuga je však o 30 cm dlhšia a celkovo väčšia. Stojí však, s veľmi podobným pohonným ústrojenstvom, čiže 1,5-litrovým motorom, avšak s tromi valcami, a s šesťstupňovou prevodovkou v podstate rovných 30 000 €. Ateca to nemá ľahké, ale zároveň ponúka vynikajúci mix úžitkových vlastností, ktoré sadnú obrovskej väčšine a je trochu konzervatívnejšia ako práve Ford. Najväčším konkurentom tak zostáva spomenutý Karoq.

Ako je to s Cuprou Ateca?

SEAT má však v pláne vyrábať ešte jednu pikošku. Vlastne nie úplne SEAT, ale novovzniknutá automobilka Cupra. Tá prevezme Atecu aj s 1,5-litrovým benzínovým motorom, pričom vysoká pravdepodobnosť je, že bude mať aj manuálnu prevodovku, podobne ako Cupra Leon. Takže okrem rovnakého modelu zo strany Škodovky bude SEATu Ateca konkurovať aj úplne rovnaký model len so zmenenými logami a inou výbavou a so znakom Cupra. Tento však bude viac konkurovať verzii FR, ktorá má lepšiu výbavu a ostrejšie športové doplnky. Na náš trh by sa mal model Cupra Ateca s týmto motorom dostať už onedlho, ale stále ostáva v hre aj SEAT Ateca, ktorý ponúka výbavu Style so všetkým, čo môžete potrebovať a zároveň prinesie značne nižšiu cenu. Nám chýbal azda len predný parkovací senzor. Ten sa ale dá ľahko priplatiť.

SEAT Ateca: SUV za rozumnú cenu stále existujeZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Cupra Formentor má zmysel aj s naftou a manuálomCupra Formentor má niekoľko špecifík. Jedným z nich je, že je najúspešnejším modelom...28. Marec, 2023
02Máme na Slovensku prvú Cupra Garáž, je v KošiciachPred piatmi rokmi sa automobilka Cupra oddelila od materskej značky a stala sa...30. Marec, 2023
03Zoznam áut na LPG na Slovensku: Dacia vedieRumunská automobilka Dacia, ktorá patrí do koncernu Renault je lídrom európskeho trhu z...7. Apríl, 2023