Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Cupra Formentor má zmysel aj s naftou a manuálom

Cupra Formentor má niekoľko špecifík. Jedným z nich je, že je najúspešnejším modelom bývalého SEATu, aj keď zarátame modely oboch značiek aktuálne. Tento signifikantný úspech má ako dôvod aj fakt, že ako jediný z modelov koncernu VW využíva viacprvkové zavesenie zadnej kolies aj pre vozidlá s výkonom 110 kW (150 k). Ďalším dôvodom môže byť, že práve tento model dostal viac dielov, keď bolo rozhodovanie o ďalšej výrobe. Formentor a Born boli na prvom mieste.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Cupra Formentor má zmysel...

Auto-moto zaujímavosti

Tipujete teda správne, aj tento oceňovaný stavebný prvok modelovej ponuky má výborné jazdné vlastnosti. Ba dokonca sa dá povedať, že je z hľadiska niektorých detailov lepšou voľbou ako 1,5-litrové TSI a aj ako dvojlitrové TDI s automatom a štvorkolkou. Prečo je tento Formentor s TDI a manuálom lepší?

Spotreba

Modelová ponuka motorov Cupry Formentor je naozaj rozsiahla, čo je každému jasné už pri pohľade na základný cenník. Môžete mať od benzínového štvorvalca cez naftový štvorvalec až po plug-in hybrid. Vrcholom je predsa ale len jeden päťvalcový 2,5-liter. Najúspornejšia verzia z pohľadu naftového pohonu by mohla byť tá s DSG, ale realita je trochu iná. Ak chcete Cupra Formentor a jazdíte veľa kilometrov, pričom si chcete užívať aj pohľad na nízke náklady, tak je pre vás úplne optimálnym vozidlom dvojlitrové TDI s manuálnou prevodovkou.

V realite je to čisto o tom, ako veľmi sa snažíte udržiavať prísuny paliva na uzde. Bežne budete jazdiť za 5,3 až 5,5 litra na sto kilometrov, ale ak budete mať menšie a užšie pneumatiky ako príplatkové devätnástky so šírkou 245 milimetrov, tak viete stiahnuť zruba 3 deci a ak si budete veľmi dávať pozor na pravú nohu, tak sa dostanete aj ku 4,5-litrovej hranici. To je z pohľadu veľkého vnútorného priestoru naozaj perfektná správa. Cupra predvádza, že motor s naftovú charakteristikou sa vo vozidle absolútne nemá šancu stratiť a dobre mu hrá do karát aj použitie manuálnej prevodovky, ktorá má klasické radenie koncernu Volkswagen. Neohúri, ale ani nesklame. Je to auto, ktoré predvádza, že aj papierovo zatracovaná verzia dokáže ukázať, že má zmysel a že je vlastne veľmi príjemná na jazdu. A samozrejme na peňaženku.

Cupra Formentor má zmysel aj s naftou a manuálomZdroj: Autobazar.EU

Jazdné vlastnosti

Jazda s Formentorom nie je nijako špecifická oproti ostatným modelom s týmto menom aj napriek tomu, že ma naftový motor. Má stále viacprvkové zavesenie vzadu, čo je pre koncern Volkswagen absolútna a prekvapivá vec. Veď bežne je viacprvkové zavesenie až nad výkonom 110 kW (150 k), stodesiatka má stále jednoduchú žŕďku. To predurčuje výborné jazdné vlastnosti bez ohľadu na použitý agregát. Dvojliter na naftu môže byť trochu ťažší, ale podvozok sa aj s ním dokáže veľmi dobre vysporiadať a práve táto verzia pôsobí z naftových dvoch omnoho dynamickejšie ako tá s automatom a pohonom všetkých 4 kolies.

Jazda je rovnako vzrušujúca a rovnako zaujímavá, akurát naozaj treba rátať s tým, že potrebujete priplatiť za poriadne pneumatiky a nie iba ekologicky zmýšľajúce kúsky. Možno vám trochu zvýšia spotrebu, ale pridaná priľnavosť je tým správnym zadosťučinením.

Cupra Formentor má zmysel aj s naftou a manuálomZdroj: Autobazar.EU

Vnútorný priestor

Vnútorný priestor je pri Formentore rozdelený podľa toho aký má Formentor pohon. A aj podľa toho, či používa doping elektrickou energiou vo forme plug-in hybridu. Je preto logické, že plug-in hybrid má najmenší batožinový priestor. Rozdiel medzi predokolkou a štvorkolkou je 30 litrov a práve predokolka má najväčšiu porciu priestoru. To je prípad aj tejto verzie.

Priestor pre pasažierov je však vo všetkých prípadoch rovnaký a automobilka tu nespravila kompromis vo forme umelého zväčšovania kufra. Auto je príjemne priestranné a vodič vysoký 180 cm si sám za seba, bez akýchkoľvek problémov, sadne. Formentor, vzhľadom na svoju dĺžku a celkovú veľkosť prináša naozaj príjemný vnútorný priestor, ktorý uspokojí aj rodinné požiadavky.

Cupra Formentor má zmysel aj s naftou a manuálomZdroj: Autobazar.EU

Cena

Výhodou tejto verzie je, že patrí medzi najlacnejšie spôsoby ako sa dostať k u Formentoru. Prináša totiž výhodnú cenu vďaka masovo produkovanému motoru a aj vďaka manuálnej prevodovke. Takto vybavená verzia Formentora sa dostane do hodnoty 40 000 €, ba čo viac, viete ho mať aj lacnejšie. Základná cena s týmto motorom a touto prevodovkou je totiž 33 510 eur a v súčasnosti je to naozaj dobrá ponuka. Najmä keď sa hovorí, že ak chce človek normálne SUV, tak ho to vyjde určite minimálne 50 000 €. Z tohto pohľadu je Formentor stále výbornou hodnotou za vynaložené peniaze.

Na vlnu, ktorú prezentuje Cupra Formentor však naskočili aj iné automobilky a ponúkajú karosérie až príliš podobné. Medzi také sa určite radí aj Mazda CX-30, ktorá ale nemôže mať naftový motor a rozhodne ho teda nemôže mať ani s manuálnou prevodovkou. Vlastne s naftovým motorom je najbližším konkurentom Audi Q3 Sportback, ktoré zdieľa platformu a zdieľa tiež aj pohonné jednotky. Táto alternatíva však bude určite významne drahšia.

Cupra Formentor má zmysel aj s naftou a manuálomZdroj: Autobazar.EU

Aký je teda výsledok? Pre koho je naftový Formentor?

Cupra Formentor s motorom TDI na manuálnou prevodovkou je teda dostatočne veľké auto, ktoré sa dá použiť ako rodinné, ale nie je problém ho zaradiť ani do flotily služobných vozidiel. Má dostatočnú reprezentatívnu funkciu a jedinečnosť automobilky je stále príťažlivá a samotné vlastníctvo nevyvoláva otázniky o hodnote, ale skôr otázniky o tom aké auto vlastne je a vyvoláva väčšinou pozitívne reakcie.

Motor TDI dokáže jazdiť za veľmi ekonomicky výhodných podmienok s nízkou spotrebou a dôležité je, že v spojení s manuálnou prevodovkou je takpovediac fantastické. Vôbec nič mu nechýba a druhá vec je, že takéto vozidlo bude dlhodobo lacnejšie na údržbu ako alternatíva s automatickou prevodovkou. Formentor TDI s manuálom je teda pre tých, čo naozaj veľa jazdia a dokážu tým pádom na jednu nádrž prejsť slušnú vzdialenosť. Aká je to vzdialenosť závisí od hmotnosti pravej nový. Formentor však navonok nedáva najavo výkon a schováva to, ktorý je model to vlastne je. Základné verzie však môžete rozoznať podľa absencie výfukových koncoviek. Verzie VZ už majú výfuky viditeľné a nemajú v nárazníku iba krytku s náznakom, že by tam niečo mohlo byť.

Formentor je teda úplne právom najpredávanejším modelom novej automobilky. Dokonca je viac úspešný ako vlastne ktorýkoľvek model s logom bývalého užívateľa tohto názvu. SEAT aktuálne nemá nič, čo by dokázalo konkurovať úspešnosti Formentoru. Možno tu vzniká otázka o budúcnosti značky SEAT, ale to je úplne iná pesnička a iný druh prípadovej štúdie. Zatiaľ treba skonštatovať, je vytvorenie automobilky Cupra bolo dobrým rozhodnutím.

Cupra Formentor má zmysel aj s naftou a manuálomZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Čakal 15 rokov na facelift: Elf od IsuzuBežná prax v automobilovom priemysle je, že osobné autá dostávajú facelift vždy v polke...8. Marec, 2023
02SEAT Ateca FR TSI je šport skĺbený s praktickosťouSEAT Ateca je už na trhu od roku 2016, ale vôbec nestráca elán. Práve faceliftom pred pár...10. Január, 2023
037-miestna Dacia Bigster: Novinka so 4x4 pohonom?Duster, Sandero Stepway, Logan a Jogger. Na budúci rok pribudne do portfólia úspešných...26. Marec, 2023