Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

SEAT Ateca FR TSI je šport skĺbený s praktickosťou

SEAT Ateca je už na trhu od roku 2016, ale vôbec nestráca elán. Práve faceliftom pred pár rokmi, v 2020, ho znova nabral a ešte určitý čas na trhu bude. Má predsa v rukáve niekoľko tromfov. Tie nie sú len vo forme širokej škály motorov, ale aj vo forme rôznych zameraní výbav vozidla. SEAT ponúka verzie nielen štandardné s klasickou vizážou, ale aj luxusnejšie a terénnejšie zamerané, prípadne športovo ladené.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT Ateca FR TSI je šport...

Auto-moto zaujímavosti

Základným motorom, ktorý do tohto auta môžete kúpiť je litrový trojvalec. Charakteru však o niečo lepšie sedí 1,5-litrový štvorvalec a ak chcete štvorkolku, tak neváhajte siahnuť po dvojlitrovom turbomotore so štyrmi valcami a výkonom 140 kW (190 k). Javí sa ako najlepšia z pohonných jednotiek modelu SEAT Ateca. Stále však existuje aj športová odnož automobilky, ale o tom zase niekedy inokedy. Tá ponúkne tiež rovnaký objem, ale výkonovo to je úplne iná pesnička.

Motor 2,0 TSI nie je tým istým motorom, ktorý pracuje v výkonnejšom modeli. Je to verzia, ktorú pôvodne vyvinulo Audi ako TSI Evo a využíva spaľovanie v upravenom cykle. Vďaka tomu dokáže mať nižšiu spotrebu ako iné dvojlitre. Základnou ideou za týmto motorom nie je ani tak úplne vysoký výkon, ale efektivita a rozumná spotreba. Čo znamená rozumná spotreba? Ak vynecháte jazdu po diaľnici, tak sa viete pohybovať v tesnej blízkosti siedmich litrov a ak ich nevynecháte, tak ste tesne pod 8 litrami. Stále hovoríme o aute, ktoré má veľkú čelnú plochu, má trošku vyššiu hmotnosť ako klasický hatchback a tiež disponuje automatickou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies. Jasné, pohon všetkých 4 kolies je na princípe medzinápravovej spojky Haldex najnovšej generácie, čiže bežne auto hrabe hlavne prednými kolesami a zadné pripája podľa potreby. Aj tak musí voziť väčšiu hmotnosť a aj občasné pripojenie si niečo cucne.

SEAT Ateca FR TSI je šport skĺbený s praktickosťouZdroj: Autobazar.EU

Pritom jazda s Atecou, najmä so športovou výbavou FR, s týmto motorom, je zážitok aj v zákrutách. Podvozok je mierne tuhší, ale najmä je tuhý kvôli použitiu 19-palcových zliatinových diskov s nízkoprofilovými pneumatikami. Toto by sme možno v konfigurácii vynechali a ostali pri 18-palcových zliatinových diskoch. Možno nebudú vyzerať tak dobre, ale v striebornej by sa ku červenej metalickej farbe karosérie náramne hodili.

Karoséria FR je od ostatných verzii trochu odlišná. Má iné nárazníky a využíva tiež iné zliatinové disky. Taktiež dostala všetko spodné obloženie nalakované vo farbe karosérie. Reálne sa dá povedať, že práve FR je najkrajšia verzia SEATu Ateca. Znova, jediné, čo by sa na aute dalo zmeniť, je farba diskov a ich priemer. Vyzerajú síce v čiernej úplne vynikajúco, ale v momente ako párkrát zabrzdíte a usadí sa na nich prach, tak výzor trochu degraduje.

SEAT Ateca FR TSI je šport skĺbený s praktickosťouZdroj: Autobazar.EU

Výbava FR sa prenáša aj do interiéru auta. Ateca s týmto stupňom prináša trochu športovejšie tvarované sedadlá a iný druh použitých látok. Volant tiež dostal špeciálne logo v spodnom ramene a je aj zo spodnej časti trochu skosený. Reálne interiér zaujme ešte viac niečím iným ako len športovým duchom. Nie je to ani samostatná klimatizácia a dokonca ani samotný displej v strede. Ten síce podporuje zrkadlenie telefónu bezdrôtovo, ale Ateca má väčšiu šancu zaujať vnútorným priestorom. Na dĺžke 4,36 metra je ho naozaj dosť. A to nielen pre pasažierov vpredu, ale skrátka neprídu ani pasažieri vzadu. Samozrejme tí, čo majú 2 metre a viac budú mať trochu stiesnené pomery. Ale pre rodinu je Ateca stále výbornou voľbou a to aj bez ohľadu na použitý motor.

SEAT Ateca FR TSI je šport skĺbený s praktickosťouZdroj: Autobazar.EU

Za druhým radom sedadiel stále ostáva relatívne veľký batožinový priestor. Tu však pohon všetkých 4 kolies ukrajuje 25 litrov a ostáva iba 485-litrový. Stále je to dosť na akékoľvek rodinné aktivity. Veď na víkend musia aj tak všetky veci preč, keď bude nutné ísť o pečivo cez najbližší kopec. Predsa aby nelietali pri ostrejších prejazdoch zákrut.

Ateca FR je teda stále príjemným rodinným autom, aj keď by mohla mať o niečo väčší komfort. Ten sa dá docieliť ľahko a to použitím spomenutých menších diskov. S 19-palcovými diskami však do popredia viac preniká športové zameranie modelu. A to nielen vizuálne, ale aj správaním. Auto príjemne drží a v zákrutách je rýchlejšie ako by ste čakali. Odtiaľto je už fakt len jeden krôčik hore, ktorý môžete spraviť a má o 81 kW (110 k) viac. Na výkon sa však netreba sťažovať, lebo ten je doplnený krútiaci momentom s hodnotou 320 Nm a aj to je záruka zrýchlenia na stovku, v tabuľkách, za 7,1 sekundy. Stále sme vo sfére rodinných áut a toto je také takmer hotSUV. Nech sú veľkosti miest akékoľvek, tak to najlepšie miesto je predsa stále vodičove. Má kontrolu nad všetkým a ešte má dokonca aj klasickú radiacu páku automatu, ktorou môže sekvenčne radiť prevodové stupne. To môže síce aj pádlami pod volantom, ale strieľať tam jednotlivé prevody pákou má úplne iný charakter ako šprnganie po naozaj malých skôr tlačidlách ako pádlach. Ak by ste ich vymenili za niektoré z iného auta, napríklad z modelov R od Volkswagenu, tak by ste prišli na to, že existujú úplne iné dimenzie používania týchto prvkov. Zrazu by bolo jasné, že budete radiť primárne pádlami, ktoré pádlami naozaj sú. A nie iba tlačidlami.

SEAT Ateca FR TSI je šport skĺbený s praktickosťouZdroj: Autobazar.EU

Ateca má avšak jedného veľmi vážneho konkurenta. Je to vlastne podobné auto s inými detailmi dizajnu a s logom inej automobilky. Áno, hovoríme o Škode Karoq Sportline. Ten môže mať úplne rovnakú pohonnú sústavu a aj naladenie bude veľmi obdobne. S takýmto výkonom však prichádza aj Mazda CX-30, s motorom Skyactiv-X a dá sa nájsť mnoho ďalších súperov na trhu. Tiguan? Áno, aj ten. Aj Kuga má hybridní systém s rovnakým výkonom, ale v jej prípade je to skôr vozidlo na nízku spotrebu ako na ostrejšiu jazdu. Medzi konkurentov by možno, z pohľadu výkonu, patril aj Hyundai Tucson, znova s hybridom a výbavou N-line. Raz darmo, SEAT Ateca FR TSI je zástupcom populárneho segmentu, v ktorom má zastúpenie takmer každá automobilka a výkon okolo 200 koní nie je ničím prekvapivým. Tu však SEAT prichádza s poriadne šokujúcou správu. Tak ako ho vidíte na fotkách stojí 38 000 €. V súčasnom svete šialených cien vozidiel je to až prekvapivo dobrá suma. V podstate stačí základ s pár príplatkovými prvkami výbavy. Jediným zložitým rozhodovaním bude ponuka Cupra Ateca s týmto pohonom. Zaplatíte radšej menej za SEAT, alebo si priplatíte exkluzivitu automobilky Cupra?

SEAT Ateca FR TSI je šport skĺbený s praktickosťouZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

015 veľkých kombi, na ktorých by traja králi mohli doviezť dary novorodencoviDnes je sviatok troch kráľov. Tí prišli doniesť novorodencovi dary, ktoré bude potrebovať v...6. Január, 2023
02Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecPeugeot 308 dostal titul Slovenské auto roka 2022, získal ho už dávnejšie, ale stále je...20. December, 2022
03SEAT Arona REDline: Limitka má aj trojvalec a manuálSEAT Arona je tým autom, ktoré je niekedy možno neprávom prehliadané. Je však po inovácii...25. Október, 2022