Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

SEAT Arona REDline: Limitka má aj trojvalec a manuál

SEAT Arona je tým autom, ktoré je niekedy možno neprávom prehliadané. Je však po inovácii základných prvkov a je veľmi príjemným spoločníkom na žitie. Pritom kľudne môže mať aj základný motor so základným objemom. Litrový trojvalec je v ponuke s dvomi výkonmi a práve tu je vhodné siahnuť po tom vyššom stupienku. Špeciálna verzia REDline má iba tento vyšší výkon litráku.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT Arona REDline:...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade si povedzme, čo je SEAT Arona. Takýto automobil má nahradiť aj kombi SEAT Ibiza, ktorý bol dostupný v predchádzajúcej generácii. Darí sa mu to? Darí. Má totiž dostatok priestoru aj na zadných sedadlách a tiež ponúka relatívne veľký batožinový priestor s objemom až 400 litrov. Ak sa vám to nezdá a máte pocit, že batožinový priestor je menší, tak si skúste dať podlahu do spodnej polohy, keď za sedadlami vzniká jemná šikmina. Až v tejto polohe je objem naozaj rozumný aj podľa pohľadu. Podlaha vo vyššej polohe zase favorizuje rovnú plochu pri sklopených operadlách zadných sedadiel. V takom prípade sa Arona dostáva na objem 1 280 litrov. Znova to nie je extrémna porcia, ale treba stále rátať s tým, že auto patrí medzi malé autá a je v sekcii SUV segmentu B.

SEAT Arona REDline: Limitka má aj trojvalec a manuálZdroj: Autobazar.EU

Tie hlavné miesta v Arone nie sú vzadu. Zadné sú, tak povediac, doplnkové, aj keď sa na nich uvelebí aj priemerne vysoký dospelý jedinec. Arona je stále auto zo segmentu B, čiže malých vozidiel a najlepšie miesta sú inde ako za zadnou dvojicou dverí. Omnoho lepšie sedadlá a miesta ako vzadu sú teda tie prvé dve. Nie je to len o samotnom tvare, ale aj o možnostiach okolo. Lakťová opierka v strede? Áno, nech sa páči, dokonca s úložným priestorom. Ručná brzda? Áno, dokonca manuálna s klasickou pákou. A prevodovka je tiež manuálna. Hlavica má tvar malej gule, ktorá akurát sadne do ruky. Fungovať s ňou je veľmi jednoduché a jediný zádrhel môže byť, že ten, kto bol zvyknutý na presnosť napríklad Hondy a jej dokonale mechanické dráhy, tak môže spočiatku rozmýšľať, že čo sa deje, lebo tu je chod úplne iný. To nič nemení na fakte, že po zaradení je pocit naozaj dobrého zacvaknutia prevodu. Je to stále špecifická prevodovka charakteristická pre modely Volkswagen Group. Ak vám dráhy vadia, tak SEAT ponúka pre tento motorček aj spolubojovníka vo forme dvojspojkového automatu so siedmimi prevodovými stupňami.

SEAT Arona REDline: Limitka má aj trojvalec a manuálZdroj: Autobazar.EU

Arona, teda táto konkrétna, má motor s objemom 1,0 litra, tri valce a naozaj slušný výkon 81 kW (110 k) a krútiaci moment 200 Nm. Každému musí byť jasné, že agregát poháňa výlučne predné kolesá. Štvorkolku v tomto segmente ponúka naozaj málokto a SEAT to rozhodne nie je, veď ju netreba, tieto autá nie sú kupované ako terénne, majú väčšiu svetlú výšku a to stačí. Vlastne štvorkolku nemá ani jedno takto veľké vozidlo z koncernu Volkswagen. Veď ňou neohuruje ani Kamiq, ani  T-cross a dokonca ani športovo strihnuté Taigo. Absencia pohonu všetkých kolies neznamená len ľahšie a lacnejšie auto, znamená aj rozumnejšiu spotrebu. S malým crossoverom sa dá bez akýchkoľvek problémov jazdiť so spotrebou do 6 litrov a na diaľnici sa pohybuje za 6,5 litra maximálne, ak dodržiavate predpisy. Jediným problémom týchto hodnôt je fakt, že veľmi podobne je na tom aj väčší agregát 1,5 TSI s automatickou prevodovkou. Tu sa pozeráme na príplatok až 3 000 €. Ak porovnáme litrový trojvalec s automatom a štvorvalec, tiež s automatom, tak zistíme, že rozdiel nie je taký veľký, ale aj tak nie je zanedbateľných 1 500 €. Len pre pripomenutie, takto vybavená Arona so všetkými prvkami stojí tesne nad 20 000 €.

SEAT Arona REDline: Limitka má aj trojvalec a manuálZdroj: Autobazar.EU

A čím sa výbava REDline líši od tých ostatných? Vychádza zo športovo rezanej alternatívy FR, ale má niektoré prvky naviac. Zvonka sú to najmä červené brzdové strmene a stmavené sklá od B-stĺpika. Pre REDline sú štandardom aj 17-palcové zliatinové disky. Dôležitým prvkom je však hlavne dvojfarebné lakovanie karosérie, v tomto prípade, kombinujúce čiernu základnú farbu s bielou strechou.

Do interiéru tejto série sa dostal aj mäkčený povrch prístrojovej dosky s červeným orámovaním výduchov vzduchu. Ten v strede nie je príliš zaujímavý, ale bočné dva sú podsvietené a v noci pri jazde znížia intenzitu osvetlenia v prípade vyhodenia smerovky. Znižujú žiarenie iba toho výduchu, na ktorú stranu bliká smerovka. Zaujímavým prvkom je taktiež červené prevedenie bokov bezpečnostných pásov.

SEAT Arona REDline: Limitka má aj trojvalec a manuálZdroj: Autobazar.EU

Ešte dôležitejšie je však použitie špeciálneho podvozku. Arona má síce nastavenie SEAT Drive Profile, ale k nemu sa pridáva aj adaptívne nastavovanie tlmičov Dual ride. Má dve možnosti nastavenia, komfort a šport. Práve tento podvozok robí naozaj veľký rozdiel a Arona aj na väčších diskoch dokáže predviesť veľmi rozumné jazdné vlastnosti.

Ako celok je teda SEAT Arona REDline výborným balíkom s niektorými naozaj prekvapivými a dôležitými možnosťami. Veď samotné využitie adaptívneho podvozku je v tejto triede stále celkom unikátne. Arona REDline patrí rozhodne medzi tie lepšie špeciálne série.

SEAT Arona REDline: Limitka má aj trojvalec a manuálZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Top SUV so spotrebou do 5 litrov: 190 koní, spotreba 4,9 l/100 km!Keď sa hovorí o trendoch v automobilovom svete, existujú segmenty a kategórie áut, ktoré sa...24. Október, 2022
02Elektrický Jeep prichádza, je ním malý AvengerJeep získal pripojením FIATu ku koncernu Stellantis prístup k technológiám, ktoré doteraz...19. Október, 2022
03Škoda Yeti pick-up raritaTento model ostal v pamäti nás všetkých. Kto pri ňom na chvíľu nezatúžil po sériovej podobe...22. Október, 2022