Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenu

Volkswagen pri dvadsaťročnici svojej divízie R inovoval väčšinu svojich modelov a dal im výkon 235 kW (320 k). Ale jeden rebel ostal bez tejto formy vylepšenia. Tým je T-Roc R, ktorý si necháva agregát s 221 kW (300 k) a pohon všetkých štyroch kolies. Je to recept, ktorý sa ukázal vhodný už pred modernizáciou. Prečo ho meniť?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen T-Roc R: Pocket...

Auto-moto zaujímavosti

Z celej ponuky divízie R je práve tento model asi najviac divoký. Môže sa to kombinácia krátkeho rázvoru, výrazného zvukového prejav aj bez nutnosti pri platenia za výfuk Akrapović, ktorý mimochodom stojí necelých 4000 € a tiež ku tomuto tvrdeniu prilieva olej do ohňa aj správanie na ceste, kde pôsobí malý crossover ešte extrémnejšie ako ktorýkoľvek Golf R.

Ale začnime pekne poporiadku. Chceme predsa vedieť čo je na aute zaujímavé. Tou prvou vecou je jednoznačne motor. Dvojlitrový agregát s prepĺňaním je síce staršou verziou s nižším výkonom 221 kW (300 k), ale aj to je dostatočná porcia na rozhýbanie crossoveru vážiaceho 1578 kilogramov. Veď na stovke je za 4,9 sekundy. Podľa papierov. A v realite to vyzerá, že aj vďaka sedemstupňovej automatickej prevodovke s dvomi spojkami a spomenutému pohonu všetkých 4 kolies so špeciálnym diferenciálom vzadu to dokáže naozaj masívne obhájiť.

Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenuZdroj: Autobazar.EU

Ten najväčší športový zážitok však prichádza v zákrutách, kde je T-Roc R úplne ako ryba vo vode. Toto krajšie prirovnanie sa hodí viac ako obligátna jazda po koľajniciach. Ak sú gumy v dobrom stave a je suchý asfalt a nemáte obmedzené žiadne asistenčné systémy, tak dokáže jazdiť naozaj čistú stopu bez akýchkoľvek štrajkov. Ale v momente kedy vypnite ESP a poviete si, že idete ostro aj napriek tomu, že je asfalt trocha vlhký, zistíte, že toto je úplne iné zvieratko z databázy Pokémonov. Tradičný nedotáčavý ráz vozidiel s MQB platformou dokáže razom upraviť pripojenie pohonu zadnej nápravy. Nie, driftovací režim T-Roc R nemá, ale má ten zadný diferenciál, s ktorým sa do jemného pretáčavého šmyku dostať viete, ak veľmi budete chcieť.

Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenuZdroj: Autobazar.EU

Celá jazda je statočne okorenená brutálnym soundtrackom, ktorému nechýba ani strieľanie do výfuku. Je to až taký dobrý zvuk, že sa môže zdať, že tento kus má tiež systém výfukových trubiek od slovinskej firmy. Ale nie je to tak, toto je štandard a séria. Toto robí Volkswagen doma vo svojich fabrikách. A robí to veľmi dobre. Pri T-Rocu R nie je ani tak nutné priplácať za iný výfuk, keď už ten sériový vydáva takéto orchestrálne variácie.

No a zvyšok? Zvyšok je klasický T-Roc. To znamená, že priestor na zadných sedadlách nebude nijako extrémny, lebo toto auto sa nehrá na obrovský prepravník, ale chce byť štýlovejšou alternatívou pri preprave v meste. Nemieri na pozície Tiguanu, má skôr v merku X2, hlavne M35i a podobné prémiovejšie pôsobiace malé autá. Reálne má na toto všetky predpoklady. Dokonca aj vnútorne spracovanie je na slušnej úrovni. Rozhodne interiér pôsobí kvalitnejšie ako v trochu menšom modeli Taigo. V reči čísel pohodlie znamená, že sa musia pasažieri uspokojiť a udomácniť v priestore s rázvorom 2 594 milimetrov a môžu si zobrať maximálne 392 litrov batožiny. Na auto s dĺžkou 4 236 milimetrov to stále nie je zlá hodnota a Volkswagen T-Roc R sa s ňou môže bez hanby postaviť do boja so súpermi.

Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenuZdroj: Autobazar.EU

Oproti konkurencii však záujme cenou. Tristokoňový crossover nie je bežnou záležitosťou. Rozhodne ho musí človek chcieť a má hneď niekoľko možností na výber. Tu má T-Roc R výhodu vo forme nižšej ceny oproti prémiovej konkurencii. Veď stojí len tesne nad 50 000 €. Znova tu určite padne otázka, či to nie je veľa. Nie je to veľa. Veď má slušnú výbavu a naviac tento výborný motor. Dokáže s ním jazdiť s prehľadom aj to 8 litrov, ale to vodič nesmie používať jeho potenciál príliš často. Skôr to vyzerá, že priemerná spotreba bude niekde medzi 8,5 a 9 litrami.

Ak teda hľadáte crossover, ktorý má naozajstnú charizmu a dokáže ponúknuť aj športovejšie jazdné vlastnosti, pričom ho nie je problém zaparkovať v meste, tak je práve T-Roc R naozaj vhodnou alternatívou, ktorá skĺbi takmer neskĺbiteľné.

Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenuZdroj: Autobazar.EU

Aj pri tomto modeli však treba dbať na rozumnú konfiguráciu. S modrou farbou Lapiz, ktorá je charakteristická pre autá sekcie R nikdy nespravíte chybu. Takisto by sa ale na T-Roc R hodila aj čierna farba. Tu však narážame na trochu kontroverzie v podobe vonkajšieho vzhľadu a 19-palcových zliatinových diskov. Neberte to zle, vyzerajú fantasticky, ale rozhodne nie sú až tak praktické. Ak budete parkovať v meste, o čom sme hovorili vyššie, tak jednoducho môžu prísť k ujme. Druhým bodom, ktoré ich použitie trochu deklasuje je znížený komfort podvozku. Dá sa povedať, že T-Roc R je lepší a príjemnejší, z každodenného pohľadu, na menších 18-palcových zliatinových diskoch, ktoré mu dávajú možno ešte o niečo lepšie jazdné vlastnosti vďaka nižšej neodpruženej hmotnosti. Tu platí to pravidlo, že menej je niekedy viac. Podobne ako pri Arteone stačia 19-palcové disky, tak tu stačia s prehľadom 18-palcové, s ktorými neprídete ani o jeden endorfín pri jazde, ale dostanete trošku viac komfortu pri dlhých jazdách. No a ako konfigurovať interiér? Jednoducho, nechať ho tak, ako je v základnom nastavení. Poťahy sedadiel sú štandardne veľmi pekné a kombinujú viacero materiálov s logami R. Tu naozaj netreba nič alternovať.

Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenuZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen ukázal elektrický sedan ID.Aero, je predzvesťou sériového modeluO dva roky by sme sa mohli dočkať nového modelu elektrického Volkswagenu. Automobilka...5. Júl, 2022
02Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyPredstavenie nového Multivanu siedmej generácie sprevádzali veľmi rozporuplné reakcie....31. August, 2022
03Aj Peugeot e-208 dostane novú sústavu pohonu z e-308Peugeot len nedávno ukázal svoju novú elektrickú zbraň s názvom e-308 a už teraz je jasné,...29. September, 2022