Volkswagen Amarok: Nový štýl, nová identita, nová spolupráca

Automobilka Volkswagen sa v roku 2010 pustila do segmentu pick-upov, ktorý je obľúbený najmä v Austrálii a Južnej Afrike. Teda, ak vravíme o tejto veľkosti. Svoje nezastupiteľné miesto má aj v USA. Avšak Amarok je bližší aj našim podmienkam. Už od roku 2010, so svojou prvou generáciou, bol. Teraz prichádza jeho druhá generácia, na ktorej Volkswagen spolupracoval s Fordom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.07.2022
Diskusia:
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen Amarok: Nový...

Auto-moto zaujímavosti

Nový Amarok má teda spoločné základy so svojim bývalým konkurentom, teraz už bratom. Je to veľmi logické, lebo náklady na vývoj takéhoto vozidla sú naozaj vysoké a nečudo, že ich automobilky zdieľajú medzi sebou. Pri úžitkových vozidlách je to úplne bežná vec. Nový Amarok prichádza s odlišným dizajnom, pričom veľmi zaujímavo pôsobí vylisovaný nápis na zadnom čele ložnej plochy. Predná časť dostala zase nezameniteľný tvar s možnosťou využitia adaptívnych maticových svetiel IQ.Light.

Volkswagen Amarok: Nový štýl, nová identita, nová spoluprácaZdroj: Volkswagen

Celkovo Amarok, v novej generácii, predvádza karosériu dlhšiu o 96 milimetorv ako mal jeho predchodca. Zväčšila sa najmä jeho vnútorná dĺžka a na zadných sedadlách ponúkne ešte viac priestoru. Výrazne vylepšenie prichádza aj vo forme zväčšenej nosnosti vozidla. Päťmiestna verzia sa dostane z 1 t na 1,16 tony. Pribudlo teda až 160 kilogramov užitočnej hmotnosti, ktorá sa dá využiť na prepravované veci a pasažierov.

Interiér novej generácie Amaroku je presne taký, ako by sa dalo očakávať. Má obrovský dotykový panel postavený na výšku, ktorý nebudeme hovoriť odkiaľ pochádza, ale každému to je asi jasné. Výrazným bonusom je koliesko na ovládanie hlasitosti a fakt, že pri volante automobilka neskúša žiadne šialenosti. Amarok si necháva klasické fyzické tlačidla na ovládanie všetkých funkcií z volantu, Volkswagen ich nenahradil modernými dotykovými plochami, ktoré môžu trochu nahnevať pri nechcenom stlačení počas krútenia a manévrovania pri parkovaní.

Volkswagen Amarok: Nový štýl, nová identita, nová spoluprácaZdroj: Volkswagen

Nový Amarok teda stojí na platforme T6, ktorú automobilka vyvíjala spolu s Fordom. Je to kľúčový model, lebo od roku 2010 sa podarilo automobilke predať až 830 000 kusov týchto vozidiel. Celková dĺžka bude 5 350 mm a jej 96-milimetrové predĺženie je jedna vec, ale druhá je, že rázvor dostal naviac 173 mm a aktuálne má 3 270 mm. Aj to hovorí o veľmi štedrom priestore v interiéri. Naproti tomu šírka klesla o 34 mm na 1 910 mm.

Ponuka modelov bude obsahovať ako krátku kabínu Single Cab s možnosťou umiestnenia dvoch paliet štandardu EUR na šírku, ale ponúkne aj Double Cab pre 5 pasažierov. Je celkom logické, že v tomto prípade sa dĺžka ložnej plochy skracuje a do zadnej časti vlezie jedna paleta a k nej ešte niečo. Pri otvorenom čele by možno vošli dve, ale tak sa predsa chodiť nemôže.

Volkswagen Amarok: Nový štýl, nová identita, nová spoluprácaZdroj: Volkswagen

Výrazným vylepšeným modelu je brodivosť. Z pôvodného pol metra sa dostala až na 80 cm, čo znamená, že v austrálskych brodoch bude Amarok excelovať. Na výber bude s pohonom výlučne zadnej nápravy, alebo pohonom všetkých štyroch kolies s možnosťou uzamknutia v pevnom pomere. Toto všetko pridáva ku variabilite vozidla a to sme sa ešte nedostali ku ponuke motorov. Tá bude výrazne širšia ako doposiaľ a bude obsahovať ako benzínové, tak naftové pohonné jednotky.

Volkswagen Amarok: Nový štýl, nová identita, nová spoluprácaZdroj: Volkswagen

Z pohľadu naftových motorov bude základom dvojlitrové TDI, ktoré ponúkne výkon 110 kW (150 k), prípadne jeho výkonnejšia alternatíva s výkonom 125 kW (170 k). Viac výkonu ponúkne ešte trochu drahšia dvojlitrová alternatíva s dvomi turbami, ktorá bude mať 150 kW (204 k). Avšak stále to nebude vrchol ponuky. Na vrchole naftovej ponuky bude stáť motor V6 TDI s objemom 3 litre a výkonom 177 kW (241 k), alebo 184 kW (250 k), podľa konkrétneho trhu. V regiónoch, kde obľubujú benzínové agregáty bude v ponuke aj 2,3-litrový štvorvalec, ktorý nezaprie príbuznosť s Mustangom. Tu ponúkne výkon 222 kW (201 k). Pre všetky motory s výkonom vyšším ako 150 kW (204 k) bude štandardom automatická 10-stupňová prevodovka. Do tejto hodnoty bude možnosť zvoliť aj 6 stupňový manuál. Niektoré trhy so základnými verziami ponúknu aj manuál s piatimi prevodovými stupňami.

Volkswagen Amarok: Nový štýl, nová identita, nová spoluprácaZdroj: Volkswagen

Pre Amarok automobilka pripravila 5 stupňov výbavy. Ten najvyšší bude rozdelený na dve vetvy. Buď to bude verzia PanAmericana, ktorá zvýrazní terénne schopnosti nového pick-upu, alebo si môže zákazník zvoliť výbavu Aventura. Tá zase, pre zmenu, pridáva eleganciu a vytvára z terénneho pick-upu auto, ktoré vyzerá dobre na ceste. Táto druhá alternatíva si nájde uplatnenie ako ťahač prívesov s koňmi.

Automobilka oznámila, že nový Amarok bude vyrábať po boku svojho brata Fordu Ranger v juhoafrickej fabrike Silverton v meste Pretoria. A komu bude Amarok na trhu čeliť? Bude sa v prvom rade musieť vysporiadať so svojim bratom, ale to je každému jasné. Zaujímavá bude jeho vojna so zavedenými konkurentami, konkrétne s Mitsubishi L200, s Nissanom Navara a s Toyotou Hilux. Všetky tieto vozidlá však majú trochu nevýhodu v podobe výlučne štvorvalcového naftového motora. Tu Amarok ponúkne naozaj širšie spektrum a s trojlitrovým šesťvalcom bude bezproblémové aj ťahanie ťažších prívesov. Amarok by mal mať ťažnú kapacitu až 3,5 tony.

Volkswagen Amarok: Nový štýl, nová identita, nová spoluprácaZdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01R Days ukázali plnú silu R-kových VolkswagenovSlovenský importér automobilov Volkswagen pripravil akciu s názvom R days pre novinárov a...12. Máj, 2022
02Volkswagen Arteon R: Prvá jazda s univerzálnym bežcomVolskwagen Arteon je aktuálne na vrchole ponuky automobilky, čo sa týka nízkych vozidiel. V...26. Máj, 2022
03Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovVolkswagen Golf, teda hlavne jeho verzia R víri hladiny mediálnych vôd svojimi zaujímavými...19. Máj, 2022