Volkswagen Arteon R: Prvá jazda s univerzálnym bežcom

Volskwagen Arteon je aktuálne na vrchole ponuky automobilky, čo sa týka nízkych vozidiel. V celkovej sa dá za vrchol považovať Touareg. Model Arteon dostal na začiatku úlohu, ktorá je nezávideniahodná. Má nahradiť Phaeton a priblížiť ho väčšine.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
26.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Arteon R: Prvá...

Auto-moto zaujímavosti

S tvrdením o nahradení Phaetonu sme však celkom ďaleko v minulosti. Aktuálne je Arteon naozaj úspešným vozidlom a, čo je ešte lepšie, ponúka karosériu kombi s označením Shooting Brake. Toto označenie má svoj dôvod, lebo Arteon Shooting Brake nie je úplne obyčajným kombi. Má predsa športovú nízku líniu, nízku líniu bočných okien, ale tiež bezrámové dvere. Toto všetko ho pasuje na rovnaký štýl ako mal predchádzajúci Mercedes CLS s rovnakým označením vozidla. Teraz už v ponuke Mercedesu ostáva s podobným zameraním len CLA Shooting Brake.

Kým základné verzie sa na cestách už začali objavovať, toto je vrcholná, ktorá pridáva R do označenia. Arteon R stojí na vrchole ponuky modelu a verzia Shooting Brake ešte pridáva naviac praktickosť. Má dobre prístupný batožinový priestor s pravidelnými tvarmi a jeho objem je masívnych 565 litrov, tak ako pri základných bežných verziách.

Volkswagen Arteon R: Prvá jazda s univerzálnym bežcomZdroj: Autobazar.EU

Arteon R sa od ostatných Arteonov líši použitím úplne iných nárazníkov a najmä vzadu je rozdiel naozaj očividný. Tým sú 4 koncovky výfukov, všetky pravé, čo nie je úplne zvykom. Špecifická je aj modrá farba Lapiz, ktorá je výlučne pre modely s písmenom R v označení. Tie však môžu klamať telom a môžu byť aj  R-line. Pre Arteon sú štandardne 19-palcové zliatinové disky, ale omnoho výraznejší imidž autu poskytujú 20-palcové. Tie majú naozaj veľmi nízky bočný profil pneumatík, ktorý nie je úplne kompatibilný so všetkými slovenskými cestami. Nie, nehovoríme o komforte, ale o praktickosti a potenciáli preseknutia pneumatiky, ktorý je u nás celkom na vysokej úrovni. Avšak komfort ani na dvadsiatkach v Arteone R netrpí. Môže za to veľmi dobre naladený adaptívny podvozok. Ten v normálnom a komfortnom režime naozaj ponúka príjemné zvezenie. Pri športovom režime dokáže trochu pritvrdiť a auto sa správa ako reálne športové auto s tuhším podvozkom. V ponuke je aj režim Individual. Ten je možné nastaviť do parametrov, ktoré požaduje vodič. Ideálne je priblížiť sa režimu Special v Golfe R. To znamená všetko naplno a najšportovejšie ako sa dá a podvozok niečo medzi komfortom a normálom.

Volkswagen Arteon R: Prvá jazda s univerzálnym bežcomZdroj: Autobazar.EU

O tom, že Arteon R využíva svetla IQ.Light asi netreba ani hovoriť, sú adaptívne a dokážu maticovo vyrezávať lúče tak, aby neoslňovali ostatných vodičov. Omnoho zaujímavejšie je pozrieť sa na zmeny v interiéri. Nový volant dostal výraznejšie a dlhšie pádla na radenie rýchlostí. Pritom v Arteone je možné manuálne radiť aj posúvaním páky, keďže ju ešte stále, na rozdiel od Golfu R, má. Nové sú aj sedadlá s výraznejším bočným vedením a výraznejšou oporou chrbta. Zadné sedadlá ostali úplne rovnaké a aj priestorový stav je nezmenený. To znamená, že pasažieri vzadu majú na nohy kráľovské miesto a priestor nechýba ani nad hlavami, keďže karoséria kombi má trochu dlhšiu horizontálnou líniu strechy ako liftback.

To najzásadnejšie však tkvie  pod kapotou a aj v Arteone R sa prejavil 20-ročný bonus divízie R. Aj Arteonu pribudlo 20 koní a aktuálny stav je tiež s celkovým výkonom 235 kW (320 k). Motor spolupracuje s automatickou sedemstupňovou prevodovku a pohonom všetkých štyroch kolies. S takýmto nastavením sa veľké kombi dostane na stovku za 4,9 sekundy a maximum má štandardne obmedzené na 250 km/h. Za príplatok je však možné posunúť obmedzovač na 270 km/h. Aj toto je benefit 20-ročného pôsobenia divízie R.

Volkswagen Arteon R: Prvá jazda s univerzálnym bežcomZdroj: Autobazar.EU

Pri štandardnej jazde je teda Arteon R Shooting Brake komfortný a so zavretými klapkami vo výfuku aj prekvapivo tichý. Avšak po nastavení športového režimu sa zvuk zintenzívni a vozidlo dokáže aj strieľať do výfuku, čo je naozaj veľmi zaujímavý a často príjemný postranný efekt. V prípade naladenia Individual, ako sme písali vyššie, je auto neskutočne rýchle na ktorejkoľvek ceste, avšak stále panuje trochu obava z 20-palcových zliatinových diskov. Tu by sme radšej asi ostali pri štandardných 19-tkach, ktoré majú predsa trochu gumy naviac. Pri ostrej jazde prináša Arteon R Shooting Brake naozaj šoférske potešenie a adrenalín z dokonalej čistej stopy. Arteon R nemá žiadne driftovacie režimy, nepotrebuje ich, lebo je stavaný naozaj na najlepšie prejazdy zákrut. A to sa mu darí. Za nás je jedným z najlepších Volkswagenov súčasnosti. A to sme ešte nehovorili o spotrebe.

Volkswagen Arteon R: Prvá jazda s univerzálnym bežcomZdroj: Autobazar.EU

Ak idete naozaj ostro, tak nemožno rátať s nízkou spotrebou, ale aj výsledok 14,5 litra je pri veľmi dynamickej jazde potešujúci. Pri jazde na spotrebu sa dá s Arteonom R Shooting Brake dostať až niekde ku hranici 7, 5 až 8 litrov, čo hovorí o naozaj vyladenej konštrukcii pohonnej jednotky. Na jednu stranu vidno extrémny výkon, na stranu druhú je možná nízka spotreba v ekonomickom nastavení vodiča. Najlepší Arteon a možno aj najlepší Volkswagen z nízkych vozidiel má svoje vlastnosti vyvážené odvážnejšou cenou. Základná cena Arteonu R s karosériou liftback je 60 890 eur, pričom vozidlo, ktoré sme skúšali stojí 77 000 eur. Je to málo? Je to veľa? Túto dilemu necháme na vás. Nás Arteon R Shooting Brake veľmi prekvapil a je naozaj vozidlom s vysokým výkonom, ktoré je použiteľné na každodennej báze.

Volkswagen Arteon R: Prvá jazda s univerzálnym bežcomZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovVolkswagen Golf, teda hlavne jeho verzia R víri hladiny mediálnych vôd svojimi zaujímavými...19. Máj, 2022
02Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyVolkswagen ukázal koncept prestavanej klasickej dodávky už v roku 2017, ale chvíľu trvalo,...15. Marec, 2022
03R Days ukázali plnú silu R-kových VolkswagenovSlovenský importér automobilov Volkswagen pripravil akciu s názvom R days pre novinárov a...12. Máj, 2022