Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktov

Volkswagen Golf, teda hlavne jeho verzia R víri hladiny mediálnych vôd svojimi zaujímavými charakteristikami. Nedávno tento model získal vylepšenie a dosahuje ešte väčší výkon ako kedykoľvek doteraz. Pri príležitosti dvadsiateho výročia sekcie R dostal Golf o 20 koní viac. Taktiež môže mať o 20 km/h posunutú maximálku, ale 270 km/h s balíkom R Performance nemusí byť vždy využiteľných.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Golf R: 5...

Auto-moto zaujímavosti

To, čím je zaujímavý Volkswagen Golf GTI posúva R ešte do vyšších sfér a prezentuje sa skôr ako hyperhatch. Toto označenie sa hodí pre extrémne výkonné hatchbacky s pohonom všetkých kolies. Konkurentov má, predsa, vo forme BMW M135i a Mercedesu-AMG A35. Tie majú vlastne veľmi podobný recept na úspech. Čím je Golf R odlišný a čo je na ňom zaujímavé?

Motor

Pod kapotou Golfu sa nachádza dvojlitrový motor TSI, ktorý má po spomenutý zvýšený výkon na 235 kW (320 k). Tie spracúva 7-stupňová automatická prevodovka a posiela ich, podľa potreby, na všetky štyri kolesa. Výkon motora je naozaj brutálny a umožňuje vozidlu zrýchliť na stovku za 4,8 sekundy.

Zaujímavé je aj spotrebové ródeo. Vysoký výkon nemusí automaticky znamenať aj vysokú spotrebu. Golf R s dvojlitrom dokáže byť pri kľudnej jazde aj relatívne úsporný. Pri bežnom používaní sa vie dostať do 8 litrov na 100 km. To by sa so 6-valcovými motormi, ktoré figurovali v R-kách prvých dvoch generácií naozaj podarilo len pri veľkom odriekaní a stoickom kľude. Tu na to netreba špeciálne schopnosti, stačí nechať vozidlo v normálnom režime a jazdiť podľa predpisov.

Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovZdroj: Autobazar.EU

Režimy

Volkswagen Golf R je zaujímavý aj ponukou jazdných režimov. Možnosti sú trochu modifikovaná oproti bežným Golfom a dokonca aj oproti ostatným R-kovým modelom ako je napríklad Arteon, či Tiguan a T-Roc. Základná ponuka, ktorá je dostupná po stlačení tlačidla R na volante je rozšírená najmä o špeciálne športové režimy. Tie sú úplne odlišného zamerania a ponúkajú rozdielne možnosti využitia a správania tohto auta.

Režim drift naplno využíva zložité rozdelenie výkonu medzi nápravy a dokáže poslať 100% na zadné kolesá. Vďaka tomu vie Golf R predvádzať jazdu bokom ako na vozidle s pohonom výlučne zadnej nápravy. O zmysluplnosti tohto režimu môžeme polemizovať, ale efekt má masívny.

Omnoho využiteľnejší je režim Spcial. Je to tá podsekcia režimu Race, ktorá je odladená na známy nemecký okruh Nürburgring. Dá sa povedať, že v tomto režime je auto nastavené do najšportovejšieho a najpretekárskejšieho stavu vo všetkých atribútoch okrem podvozka. Tým, že povrch 20-kilometrového okruhu nie je úplne dokonalý je vhodnejšie, aby bol podvozok nastavený mäkšie. Práve toto je úplne perfektné aj na slovenské cesty a cesty celkovo. S režimom Special sa dá jazdiť naozaj na dennej báze a ponúka lepšiu priľnavosť a menšie záťaže pre vodiča ako úplne športový režim vhodný na dokonalé povrchy kratších okruhov. Bežný režim Race je perfektne vhodný napríklad na Slovakiaring, ktorý má naozaj perfektný povrch.

Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovZdroj: Autobazar.EU

Výfuk

Ponuka karosérií modelu Golf R je rozdelená na dva smery. Jeden je prísne hatchbackový a druhý má formu kombi. Líšia sa nielen vnútorným priestorom, ale aj možnosťou voľby výfuku.

Ak ich budete porovnávať tieto verzie priamo po sebe, tak najskôr sadnite do kombíka, ktorý prekvapí akými pľutím pri preraďovaní a strieľaním do výfuku pri režimoch Race, ale dokáže byť kultivovaný a tichý v normálnom komfortnom nastavení. Potom však presadnite do krátkeho Golfu R, ktorý môže mať príplatkový výfukový systém s logom slovinskej firmy Akrapović a zistíte, že toto je presne to, čo kombi chýba. Nie sú to decibely, je to hlbší a trochu menej plechový zvuk. Každé jedno euro z tých 3 600 eur príplatku naozaj stojí za to a sú to dobre investované financie. To však nehovoríme o fakte, že titánový výfukový systém je o 7 kg ľahší ako klasický oceľový.

Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovZdroj: Autobazar.EU

Praktickosť

Golf R aj napriek svojím dynamickým parametrom a vlastnostiam podvozku stále ostáva klasickým poctivým hatchbackom nižšej strednej triedy, či skôr segmentu C, ak máte radšej toto označenie. To znamená, že ponúka dostatok priestoru pre pasažierov vpredu, adekvátne aj vzadu a kufor tiež nie je na zahodenie. Má predsa objem 370 litrov.

Ak by však bol hatchback malý, tak verzia R figuruje aj v ponuke karosérie kombi s tradičným označením Variant. Tá prichádza ešte s väčším batožinovým priestorom, ktorý má v štandardnom stave 611 litrov a po sklopení zadných sedadiel sa dostáva objem až na 1 642 litrov. Dĺžka plochy je vhodná aj na občasné festivalové prespatie v aute, keď začne pršať a v stane to už nie je dostatočne komfortné.

Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovZdroj: Autobazar.EU

Peniaze

Na Golf R sa dá pozerať aj z finančného hľadiska. Otázka je, ako cenu berieme. Jedna možnosť je pozrieť sa na cenu ako na izolovanú súčasť auta, čo znamená, že bude oproti ostatným kusom Golfu naozaj vysoká. Avšak ak vezmeme do úvahy to, čo auto dokáže a ako sa s ním jazdí, tak treba loviť vo vodách, kde je cena ďaleko prevyšujúca 50 000 €. Základná cena krátkeho Golfu R, bez výfukového systému Akrapović je 48 390 eur, pričom samotný výfuk stojí spomenutú sumu 3 600 eur. Kombi je o niečo drahšie, priplácate si zaň 900 € a je jasné, že testované kusy boli ešte cenovo trochu posunuté. My sme skúšali Golf R s cenovkou 60 230 eur a Golf Variant R cenníkovou cenou 58 290 €. Je naozaj už len na vás, či vás auto osloví natoľko, že si ho kúpite, avšak nás oslovilo a patrí medzi najlepšie dostupné športové auta.

Na cenu sa dá ešte pozerať aj z pohľadu konkurencie. Ak vezmete BMW M135i, tak to začína na 49 360 eurách, čo je o 950 eur viac ako stojí základný Golf R a podobne je to aj s Mercedesom A35, ktorý automobilka ocenila na 51 074 eur a stačí pár kúskov výbavy a zrazu je cena ešte vyššia. Svojím spôsobom je konkurentom aj, v podstate sesterský, model Audi S3. Tým sme zoznam priamych konkurentov takmer vyčerpali, nakoľko ostatné hothatche využívajú pohon výlučne prednej nápravy. Oproti svojím konkurentom má teda Golf R ako výhodu nižšiu cenu, ale tiež driftovací režim a fakt, že ho okolie nepríjme s až tak závistlivými pohľadmi. Jediným reálnym konkurentom, ktorý by sa ľahko dostal do pretáčavého šmyku je Toyota GR Corolla, avšak tá sa na náš trh nedostane.

Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyVolkswagen ukázal koncept prestavanej klasickej dodávky už v roku 2017, ale chvíľu trvalo,...15. Marec, 2022
02Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromAutomobilka Volkswagen už pred pár týždňami predstavila malý crossover Taigo. Ak si ho...1. Marec, 2022
03Volkswagen Taigo: Je lepší R-line, či Style? Trojvalec, či štvorvalec?Volkswagen má našliapnuté na vynikajúcu cestu s novými crossovermi a SUV-čkami. Od...13. Apríl, 2022