Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motorom

Automobilka Volkswagen už pred pár týždňami predstavila malý crossover Taigo. Ak si ho chcete zaradiť, tak je to veľmi jednoduché. Malé autá, SUV, takže ku T-Crossu. Avšak reálnou veľkosťou konkuruje aj o niečo väčším autám. Hatchbacky nižšej strednej triedy sa môžu tiež triasť. Nie triasť kvôli prejavom trojvalcov, ale toho, že im Taigo môže prevziať zákazníkov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Taigo je dobrý...

Auto-moto zaujímavosti

To, že Taigo vyvíjali v Brazílii je už jasný fakt. Ale menej jasné je to, že to zjavne spravili naozaj dobre a nemecká konštruktérska pomoc zabezpečila, že nový malý model môže lákať zákazníkov. Nechce ich lákať na slogan „cena od“, lebo už základná verzia Life za 17 990 eur je naozaj príjemne vybavená. A potom sa dá ísť do dobrodružnejšie ladenej výbavy Style, alebo do športovej nátury R-Line.

Už na fotkách je jasné, ktorú výbavu má toto Taigo. Je to R-Line. R-Line s bielou farbou výborne kotrastujúcou so sivými lištami a čiernymi detailami. Biela je rozhodne jedna z najlepších farieb na Taigo R-Line, pretože necháva vyniknúť línie a tvary. A tie sú podarené, veď predsa bok má trendovú líniu strechy ako kupé, SUV kupé. Čo je tomu z koncernu Volkswagen najbližšie? Škoda také nemá, SEAT tiež nie. Ale Audi má. Avšak skôr ako Q3 Sportback má toto jasný odkaz na Q8.

Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromZdroj: Autobazar.EU

Predné svetlá sú LEDkové, ale nie IQ.Lights. Základné svetlá sú fajn a majú aj automatické prepínanie diaľkových, avšak ak máte dostatok financií, tak určite siahnite po maticových adaptívnych svetlách. Ak chcete rozoznať ktorý skladový kus, alebo kus na ceste, má IQ.Lights, tak ten, ktorý má spojené svetlá LEDkovým pásom. Zadné sú prepojené štandardne a sú LEDkové tiež štandardne. Reálne sa vzhľadu zadnej časti nedá nič vytknúť. Dokonca to vyzerá akoby malo Taigo aj priznané koncovky výfuku. Avšak to tak len vyzerá. Síce dizajnérsky veľmi zaujímavý prvok, ale je len estetický, lebo za nárazníkom je skrytá iná koncovka, ktorá je reálna a smeruje nadol.

Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromZdroj: Autobazar.EU

To, čo je na Taigo prekvapivé je celkom slušná priestorová ponuka. V prednej časti je to viac-menej samozrejmé, avšak celkom príjemný priestor je aj na zadných sedadlách. Dokonca by sa dalo povedať, že je ho porovnateľne ako mal predchádzajúci Golf siedmej generácie. Dokonca aj nad hlavou zadných pasažierov má Taigo celkom slušný priestor. Tu treba porovnávať s T-Crossom, ktorý je v rovnakom triednom zaradení. Kým T-Cross má od sedáku po strop 966 milimetrov, Taigo má veľmi slušných 964 milimetrov aj napriek spomenutej zvažujúcej sa streche. A korunu všetkému dáva batožinový priestor s objemom 438 litrov. Znova porovnanie s Golfom, nanovším, ten má základ 374 litrov. Takže Taigo neloví len vo vodách T-Crossu, Pola, ale aj Golfu.

Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromZdroj: Autobazar.EU

A pritom Taigo stále ostáva kompaktným autom s dĺžkou 4,269 metra. To znamená, že mu stačí aj litrový motor. Vlastne v ponuke je litrový, alebo 1,5-litrový. Toto je teda základ. Liter, tri valce, výkon 81 kW (110 k). Súčasný úplný základ ponúka aj možnosť manuálnej prevodovky. Ak ste už jazdili na nejakom novodobom vozidle od koncernu, tak presne viete aké má dráhy a ako funguje. Vlastne to je super, že automobilka udržiava takúto tradíciu a zo všetkých prevodoviek máte úplne rovnaký pocit.

Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromZdroj: Autobazar.EU

Motor však prekvapí, má pocitovo viac výkonu ako na papieri. Všetko je podčiarknuté trochu silnejším akustickým prejavom. Trojvalec má ale celkom príjemný zvuk a aj celkom príjemnú spotrebu. Aj na zimných pneumatikách sa dá jazdiť medzi 6 a 7 litrami. Všetko záleží od nohy a podielu diaľnic. Na diaľnici, celkom logicky, Taigo pýta viac. Tou horšou správou je 40-litrová nádrž. Časť z nej je rezerva a to znamená, že celkový dojazd na natankovanie je do 600 kilometrov. Ako lepší elektromobil, všakže.

Napriek malej nádrži je práve Taigo vhodnou voľbou na veľa príležitostí. Dokonca mu polená pod nohy nehádže ani cena. Tá sa udržala na veľmi prijateľnej hodnote 22-tisíc eur za tento konkrétny kus. To je úplne super, veď mu nič nechýba. Teda okrem LEDiek a lepšieho displeja pred vodičom. Tento malý je akýsi príliš jednoduchý a niekomu môže pripadať trochu rozmazaný. Investícia do týchto dvoch prvkov výbavy je teda veľmi vhodná.

Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchRok 1976 znamenal zmenu v tom, čo vlastne je športové auto. K tradičným rýchlym vozidlám...22. December, 2021
02Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUVVolkswagen Golf ôsmej generácie postupne odhaľuje svoje nové a nové verzie. Po GTI-čkach sa...19. Január, 2022
03Volkswagen Taigo je dostupné SUV-kupéVolkswagen uviedol na slovenský trh nové auto, ktoré nemá žiadneho predchodcu. Taigo je...17. Február, 2022