Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendy

Volkswagen ukázal koncept prestavanej klasickej dodávky už v roku 2017, ale chvíľu trvalo, kým sa podarilo dostať ho do sériového stavu. Teraz prišiel čas a ID. Buzz bude reálnym sériovým modelom, ktorý sa na trh dostane už v priebehu tohto roka.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.03.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen ID. Buzz je...

Auto-moto zaujímavosti

To, čím je model zaujímavý nie je ani tak fakt, že bude dostupný ako osobná verzia a nákladná Cargo. Ale to, že vyzerá výborne. Aj napriek tomu, že mu dizajnéri prepožičali moderný vzhľad má dostatok priťažlivosti a odkazov na svojho prvého predchodcu z päťdesiatich rokov minulého storočia.

Za touto podobnosťou môžu byť aj krátke previsy karosérie, ktoré boli pre T1 charakteristické. A ani veľkosť nie je extrémna, ID. Buzz meria 4 712 milimetrov. Odkazom na minulosť je určite aj posledný stĺpik karosérie. Ale je asi jasné, že toto bude dizajnový prvok a nebude reálne nasávať vzduch pre motor. Tu sa rozhodne vzduchom chladeného spaľovacieho agregátu nedočkáme. Toto je moderná interpretácia legendy.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Vozidlo využíva aktuálnu elektrickú platformu automobilky, MEB. Podobnú majú aj Enyaq a ID. 4. Avšak tu prichádza k výraznejšiemu slovu práve tá priestorová nenáročnosť koncepcie. Podlaha v interiéri je úplne plochá a priestorová ponuka je až masívna. Automobilka zatiaľ ukázala verziu s piatimi miestami, ale určite má v zásobe aj alternatívu s rozšíreným počtom sedadiel. A tiež so zníženým a úžitkovým charakterom, tá sa volá ID. Buzz Cargo.

Pripravované verzie zahŕňajú 6-miestnu, ktorá bude mať dva rady po troch sedadlách, ale aj sedemmiestnu, ktorá ponúkne usporiadanie 2+3+2, ale už na dlhšom rázvore. Ten by mal prísť v roku 2023, niekedy na konci. Už základ s 5 sedadlami má megalomanský batožinový priestor s objemom 1 121 litrov a sedadlá sa dajú vybrať. Pri delení 1:2 je zrejmé, že dvojsedadlo nebude práve ľahké.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Predná časť interiéru, teda palubná doska, sa nechala inšpirovať ako v minulosti, tak v budúcnosti. O monulosti hovoria farby a úplná jednoduchosť, o budúcnosti zase vraví rovnaký displejový setup ako majú ostatné elektrické autá automobilky. Aj toto hovorí, že sa pozeráme na naozaj sériový model. Stredný displej má štandardne uhlopriečku 10 palcov a za príplatok môže byť až dvanásťpalcový. Za ním je skryté nielen ovládanie informačno-zábavného systému, ale vlastne všetko, vrátane klimatizácie.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Automobilka naplánovala spustenie predaja ID. Buzz už na neskoršiu časť tohto roka. Aspoň v Európe, napríklad sever Ameriky dostane auto o pár mesiacov neskôr, čiže v roku 2023. Základom pre pohonnú sústavu modelu bude batéria s kapacitou 82 kWh, z čoho 77 kWh je využiteľných. Zatiaľ bude na pohon slúžiť iba jediný motor s výkonom 150 kW (204 k) a bude poháňať zadnú nápravu. Ponúkne krútiaci moment 310 Nm. O dojazde ID. Buzz sa zatiaľ nehovorí, ale je možné rátať s WLTP hodnotou okolo 350 kilometrov.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Volkswagen použije pre ID. Buzz nabíjací výkon až 170 kW pri jednosmernom prúde a 11 kW pri striedavom. Nie je to extém, ale taký lepší štandard, v súčasnosti. Avšak nabitie z 5 na 80 percent má na rýchlej nabíjačke trvať len 30 minút. V Európe budú mať zákazníci možnosť aj spätného toku energie.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromAutomobilka Volkswagen už pred pár týždňami predstavila malý crossover Taigo. Ak si ho...1. Marec, 2022
02Volkswagen ID.4 GTX chce preniknúť do viac svetov narazVolkswagen rozšíril, relatívne nedávno, ponuku modelov jazdiacich na elektrickú energiu...1. Február, 2022
03Volkswagen T-Roc: Po modernizácii je od 22 990 €Volkswagen T-Roc je veľmi úspešným modelom automobilky, ktorý dokáže skĺbiť prednosti SUV a...10. Marec, 2022