Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendy

Volkswagen ukázal koncept prestavanej klasickej dodávky už v roku 2017, ale chvíľu trvalo, kým sa podarilo dostať ho do sériového stavu. Teraz prišiel čas a ID. Buzz bude reálnym sériovým modelom, ktorý sa na trh dostane už v priebehu tohto roka.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen ID. Buzz je...

Auto-moto zaujímavosti

To, čím je model zaujímavý nie je ani tak fakt, že bude dostupný ako osobná verzia a nákladná Cargo. Ale to, že vyzerá výborne. Aj napriek tomu, že mu dizajnéri prepožičali moderný vzhľad má dostatok priťažlivosti a odkazov na svojho prvého predchodcu z päťdesiatich rokov minulého storočia.

Za touto podobnosťou môžu byť aj krátke previsy karosérie, ktoré boli pre T1 charakteristické. A ani veľkosť nie je extrémna, ID. Buzz meria 4 712 milimetrov. Odkazom na minulosť je určite aj posledný stĺpik karosérie. Ale je asi jasné, že toto bude dizajnový prvok a nebude reálne nasávať vzduch pre motor. Tu sa rozhodne vzduchom chladeného spaľovacieho agregátu nedočkáme. Toto je moderná interpretácia legendy.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Vozidlo využíva aktuálnu elektrickú platformu automobilky, MEB. Podobnú majú aj Enyaq a ID. 4. Avšak tu prichádza k výraznejšiemu slovu práve tá priestorová nenáročnosť koncepcie. Podlaha v interiéri je úplne plochá a priestorová ponuka je až masívna. Automobilka zatiaľ ukázala verziu s piatimi miestami, ale určite má v zásobe aj alternatívu s rozšíreným počtom sedadiel. A tiež so zníženým a úžitkovým charakterom, tá sa volá ID. Buzz Cargo.

Pripravované verzie zahŕňajú 6-miestnu, ktorá bude mať dva rady po troch sedadlách, ale aj sedemmiestnu, ktorá ponúkne usporiadanie 2+3+2, ale už na dlhšom rázvore. Ten by mal prísť v roku 2023, niekedy na konci. Už základ s 5 sedadlami má megalomanský batožinový priestor s objemom 1 121 litrov a sedadlá sa dajú vybrať. Pri delení 1:2 je zrejmé, že dvojsedadlo nebude práve ľahké.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Predná časť interiéru, teda palubná doska, sa nechala inšpirovať ako v minulosti, tak v budúcnosti. O monulosti hovoria farby a úplná jednoduchosť, o budúcnosti zase vraví rovnaký displejový setup ako majú ostatné elektrické autá automobilky. Aj toto hovorí, že sa pozeráme na naozaj sériový model. Stredný displej má štandardne uhlopriečku 10 palcov a za príplatok môže byť až dvanásťpalcový. Za ním je skryté nielen ovládanie informačno-zábavného systému, ale vlastne všetko, vrátane klimatizácie.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Automobilka naplánovala spustenie predaja ID. Buzz už na neskoršiu časť tohto roka. Aspoň v Európe, napríklad sever Ameriky dostane auto o pár mesiacov neskôr, čiže v roku 2023. Základom pre pohonnú sústavu modelu bude batéria s kapacitou 82 kWh, z čoho 77 kWh je využiteľných. Zatiaľ bude na pohon slúžiť iba jediný motor s výkonom 150 kW (204 k) a bude poháňať zadnú nápravu. Ponúkne krútiaci moment 310 Nm. O dojazde ID. Buzz sa zatiaľ nehovorí, ale je možné rátať s WLTP hodnotou okolo 350 kilometrov.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Volkswagen použije pre ID. Buzz nabíjací výkon až 170 kW pri jednosmernom prúde a 11 kW pri striedavom. Nie je to extém, ale taký lepší štandard, v súčasnosti. Avšak nabitie z 5 na 80 percent má na rýchlej nabíjačke trvať len 30 minút. V Európe budú mať zákazníci možnosť aj spätného toku energie.

Volkswagen ID. Buzz je elektrické oživenie veľkopriestorovej legendyZdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromAutomobilka Volkswagen už pred pár týždňami predstavila malý crossover Taigo. Ak si ho...1. Marec, 2022
02Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchRok 1976 znamenal zmenu v tom, čo vlastne je športové auto. K tradičným rýchlym vozidlám...22. December, 2021
03Slovenské batérie pre elektromobily valcujú svet: Fungujú aj pri -20 °C! Potvrdený nový investor z USA! Životnosť viac ako 600 000 km. Schopnosť operovať aj pri...10. Január, 2022