Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

R Days ukázali plnú silu R-kových Volkswagenov

Slovenský importér automobilov Volkswagen pripravil akciu s názvom R days pre novinárov a následne aj pre niektorých zákazníkov. Treba povedať, že tematické dni budú aj u jednotlivých dílerov, kde si môžete ísť vyskúšať R-kové modely aj vy. My sme kvôli eventu skončili v Bachledovej doline, v nádhernom prostredí Belianskych Tatier.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.05.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

R Days ukázali plnú silu...

Auto-moto zaujímavosti

Celý event bol rozdelený do dvoch dní, pričom sa moduly prestriedali. Prvý deň sme my mali organizované jazdy na športových verziách a druhý deň sme si mohli vybrať na čom budeme jazdiť. Ale toto je hlavne o tých R-kových modeloch, o Arteone R a Golfe R prinesieme samostatné články, ale taký malý sumár máte tu. Ide hlavne o to, že v rámci výročia divízie R dostali všetky dvojlitrové modely o 14 kW (20 k) viac a niektoré môžu mať, v príplatkovej výbave, posunutú maximálnu rýchlosť o 20 km/h smerom nahor.

Volkswagen Tiguan R

Načo dávať do SUV strednej triedy, teda nižšej strednej triedy, výkonný benzínový motor? Toto nám vírilo v hlave ešte pred samotným začiatkom a logicky sme predpokladali, že všetky ostatné autá, ktoré sú menšie a hlavne nižšie budú lepšie. Lenže to bola chyba. Samotný Tiguan je priestranný a ponúka miesto aj pre 5 pasažierov. Avšak v kombinácii so špeciálnym zadným diferenciálom a motorom dosahujúcim 235 kW (320 k) je rýchlym autom na každý deň. Dokonca ani veľké disky neničia jeho komfort a vizáž spojená aj s modrou farbou Lapiz naozaj predvádza to najlepšie v ponuke modelu. Po úvodných skeptických myšlienkach sa zmenila otázka z toho kto potrebuje Tiguan R na otázku prečo by ho nemal mať každý. Jasné, trochu väčším problémom je vstupná cena, lebo Tiguan R stojí v základe 55 390 eur a tento konkrétny kus stál 64 030 eur. Jazdné vlastnosti má však vynikajúce a nevadí mu ani vyššie ťažisko. Možno vďaka tomu je trochu komfortnejší ako porovnateľné Golfy.

R Days ukázali plnú silu R-kových VolkswagenovZdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Golf R a Golf R Variant

K týmto modelom sa ešte dostaneme v samostatnom článku, ale zatiaľ treba vedieť, že aj oni majú zvýšený výkon a v balíku R Performance môžu mať obmedzovač maximálnej rýchlosti posunutý na spomenutých 270 km/h. Pritom sú to naozaj športové hothatche a hotwagony, pričom zvládajú stovku pod 5 sekúnd a zároveň na dlhších trasách prekvapia, pri civilnej jazde, naozaj príjemnými hodnotami spotreby. Veľkým rozdielom nie je len vnútorný priestor jednotlivých verzií, ale tiež možnosť príplatku za výfuk Akrapović pre krátku alternatívu. Ten, koniec-koncov, môže mať aj predchádzajúci Tiguan R a zvuk s ním je naozaj lepší, hlbší, agresívnejší a menej plechový. To, čo je na Golfoch zaujímavé a iné ako na ostatných R-kových modeloch Volkswagenu je špeciálny režim Special upravený na známy okruh Nürburgring so všetkými nastaveniami najšportovejšími a najostrejšími, okrem podvozku. Ten je na spomenutom okruhu použiteľnejší v komfortnom nastavení. Režim Drift asi netreba spomínať, pri ňom a splnení ostatných podmienok, dokáže auto jazdiť v pretáčavom šmyku.

R Days ukázali plnú silu R-kových VolkswagenovZdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Arteon R

O Arteone R Shooting Brake tiež nachystáme samostatný materiál, ale pri ňom treba povedať, že najmä s karosériou kombi označenou ako Shooting Brake je veľmi pôvabným vozidlom s dynamickými črtami. Bočný pohľad odhaľuje nízku stavbu karosérie, dlhé dvere a po otvorení bezrámové okná. Toto hovorí, že auto nie je úplne bežným kombi segmentu D, na ktorého vrchole naozaj tróni, ale je to skôr niečo omnoho športovejšie. Pri Arteone R je zvýšenie maximálnej rýchlosti samostatným príplatkovým prvkom, bez príslušnosti k ďalšiemu balíčku. Cena tohto modelu začína na 61 790 eurách a my sme jazdili na verzii za 77 000 eur. Je to celkom vysoká suma za dvojlitrový Volkswagen, ale Arteon R dokáže odôvodniť každé jedno zaplatené euro a to nielen pri jazde, ale aj pri pohľade na spracovanie interiéru. Nie nadarmo sa hovorí, že tento model mal nahradiť, aspoň šiastočne, aj luxusný Phaeton, čo sa mu darí.

R Days ukázali plnú silu R-kových VolkswagenovZdroj: Autobazar.EU

Volkswagen T-Roc R

Od najmenšieho SUV T-Roc R sme čakali asi najviac. Má predsa možnosť príplatku za výfuk od známej slovinskej značky, má krátky rázvor, má nízku hmotnosť a má dynamickú vizáž. Avšak reálna jazda predviedla, že aj napriek nesporným kvalitám je kompromisom medzi R-kovými modelmi. Stabilitu má o niečo horšiu ako Golf, nemá driftovací režim a zároveň je trošku tuhšie naladený, čo pri určitých nerovnostiach môže znamenať poskakovanie najmä zadnej nápravy. Ak by sme však skúšali T-Roc R bez akýchkoľvek iných vnemov predtým, tak by bol fantastickým vozidlom s perfektným s handlingom a výbornou vizuálnou stránkou. Takto vyzerá vnútri trochu menší, na ceste sa prezentuje trochu uskákanejšie a oproti svojim bratom má o štipku menej prepracovaný interiér. Neberte to zle, T-Roc R je stále výborným autom, avšak v konkurencii napríklad Tiguanu R a Golfu R je vidno, že stále patrí skôr do segmentu B ako do segmentu C.

R Days ukázali plnú silu R-kových VolkswagenovZdroj: Autobazar.EU

Ak teda chcete naozaj športové auto na každý deň tak práve tejto ostré Volkswageny môžu splniť všetky vaše požiadavky. Sú adekvátne veľké, výkonné, ale zároveň dokážu jazdiť s rozumnou spotrebou. Tieto parametre z nich robia naozaj univerzálne stroje na takmer všetky bežné šoférske potreby.

Druhý deň sa niesol v znamení ostatných a nemenej zaujímavých produktov automobilky. Skúsili sme si, okrem Arteonu R Shooting Brake na dlhšiu dobu, aj Multivan s benzínovým turbomotorom s objemom dva litre, ale aj druhú verziu s plug-in hybridným ústrojenstvom. Multivan sa zmenil a už je osobnejší ako kedykoľvek predtým. Možno je v niektorých, najmä exteriérových hodnotách trochu menší, ale nahradzuje to komfortom pre pasažierov. Multivan T7 získal s novou generáciou nielen prepracovanú platformu MQB, ale aj informačno-zábavný systém z najnovších modelov automobilky.

Nový Volkswagen ID.5 GTX je kupé verziou modelu ID.4 GTX. Má tiež výkon 220 kW (299 k) a poháňa samostatnými elektromotormi obe nápravy. Podľa tabuliek je dokonca táto verzia úspornejšia a má teda väčší dojazd na plné nabitie 77 kWh batérie. Toto nabitie by, pri bežnej jazde mohlo znamenať aj viac ako 400 kilometrov dojazdu, podľa papierov to je 490 kilometrov. Avšak výkon modelu trochu poháňa chúťky ísť ostrejšie. Po 100 kilometroch sme skončili s priemerom 21 kWh na sto kilometrov, čo vzhľadom na využívanie potenciálu, možno hodnotiť ako veľmi dobrú hodnotu. Len pre porovnanie ostatných modelov sme na chvíľu sadli aj do Touaregu R-Line. So vzduchovým podvozkom je naozaj komfortným krížnikom ciest.

R Days ukázali plnú silu R-kových Volkswagenov

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Taigo: Je lepší R-line, či Style? Trojvalec, či štvorvalec?Volkswagen má našliapnuté na vynikajúcu cestu s novými crossovermi a SUV-čkami. Od...13. Apríl, 2022
02Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromAutomobilka Volkswagen už pred pár týždňami predstavila malý crossover Taigo. Ak si ho...1. Marec, 2022
03Elektrický Ford Transit Custom prejde na nabitie až 380 kilometrovFord pokračuje vo svojom elektrickom ťažení novým modelom. V rámci sekcie Ford Pro, ktorá...11. Máj, 2022