Land Rover ukázal aj nový Range Rover Sport

Pre modelový rok 2023 Land Rover predstavil novinku, po veľkom Range Roveri sa ukázala aj jeho menšia alternatíva Range Rover Sport. Tento nový kus ukazuje, že berie tvary veľkého Range Roveru a robí ich o niečo športovejšími.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Land Rover

Land Rover ukázal aj nový...

Auto-moto zaujímavosti

Range Rover Sport má teda hladké línie a vysúvacie kľučky, podobne ako jeho veľký súrodenec. Predná časť je však omnoho športovejšia vďaka novému výraznejšie tvarovanému nárazníku. Hladké línie sú zárukou nízkeho aerodynamického odporu. V prípade tohto stále veľkého SUV je jeho hodnota iba 0,29. V prednej časti treba spomenúť aj svetlá vybavené LED systémom. Predné svetlá sú veľmi úzke a dostali najtenší pásik denných svetiel, ktorý kedy automobilka použila.

Land Rover ukázal aj nový Range Rover SportZdroj: Land Rover

Nový Range Rover Sport bude stáť na platforme MLE-Flex, ktorú aktuálne Land Rover používa a je tiež súčasťou väčšieho Range Roveru. Vlastnosti platformy sú teda rovnaké a tým pádom je zachované aj natáčanie zadnej nápravy až do uhla 7,3 stupňa. Takisto ako pri väčšom Range Roveri bude mať aj Sport vzduchový podvozok v štandardnej výbave.

Tak ako tomu bolo doteraz, vpredu si niekto tieto dva modely Range Roveru v kráľovskej triede môže pomýliť, ale zadná časť bude hovoriť jasnou rečou. Kým veľký Range Rover má vertikálne svetlá, menší Range Rover Sport dostane svetlá s horizontálnym rozdelením a budú naviac prepojené tmavým pásom.

Land Rover ukázal aj nový Range Rover SportZdroj: Land Rover

Interiér znova preberá vizuálne prvky z veľkého Range Roveru a veľa funkcií združuje vo veľkom displeji s uhlopriečkou 13,1 palca v strede, ktorý využíva najnovšiu verziu systému PiVi Pro. Samotný displej má vysoké rozlíšenie a je jemne zaoblený okolo stredovej konzoly. Pred vodičom je ďalší displej s uhlopriečkou 13,7 palca. Ten zobrazuje všetky informácie potrebné pre jazdu ako rýchlosť a stav jednotlivých komponentov. Na stredovom displeji je možné zrkadliť telefón použitím systémov Apple CarPlay a Android Auto, oba štandardne a bezdrôtovo. Na nabíjanie zariadení má Range Rover Sport 15 wattovú bezdrôtovú nabíjačku. Palubný informačno-zábavný systém je napojený na audio značky Meridian. Za príplatok môže byť v aute vrcholná verzia Meridian Signature System s 29 reproduktormi. Niektoré sú umiestnené v hlavových opierkach. Tento prístup je síce inovatívny, ale opierky s reproduktormi už mali aj Nissan Micra a Mazda MX-5 v deväťdesiatych rokoch.

Land Rover ukázal aj nový Range Rover SportZdroj: Land Rover

Na pohon nového Range Roveru má automobilka vyhradené, v podstate, rovnaké pohonné jednotky ako pre veľký Range Rover. Vrcholom bude teda P530 ktorý bude mať 4,4-litrový motor V8 od BMW, ktorý dosahuje výkon 390 kW (530 k) a krútiaci moment 750 Nm. Na stovku sa dostane 4,5 sekundy v prípade využitia Launch Control. Ostatné motory budú radové šesťvalce Ingenium, ktoré ma automobilka v ponuke aj pre väčšieho brata. Budú spaľovať ako benzín, tak naftu. Zaujímavosťou však bude plug-in hybrid s označením P510e, ktorý na jedno nabitie prejde viac ako 100 km. Ku trojlitrovému radovému šesťvalcu sa pridáva 105 kW (143 k) elektrický motor a batéria má kapacitu 38,2 kWh. Na stovke je táto PHEV verzia za 5,4 sekundy. Pri plnom nabití a naplnení nádrže hovorí výrobca o prejdení až 740 kilometrov bez nutnosti zastavovať.

Land Rover ukázal aj nový Range Rover SportZdroj: Land Rover

Druhou plug-in hybridnou alternatívou bude P440e, ktorý bude mať menej výkonu a trochu horšie parametre. S výkonom 323 kW (440 k) bude mať zrýchlenie na stovku 5,8 sekundy. V ponuke budú teda aj šesťvalce s mild-hybridnou technológiou z línie Ingenium a prídu označeniami P360 a P400. Benzínové budú mať teda výkony 265 kW (360 k) a 294 kW (400 k) Naftové verzie budú tiež šesťvalce s tromi litrami objemu a budú mať označenia D250 pre výkon 184 kW (250 k), D300 pre 221 kW (300 k) a D350 pre výkon 257 kW (350 k).

Nový model je treťou generáciou Sportu, ktorý je v ponuke a využíva technológie z veľkého Range Roveru, presne tak ako tomu bolo doposiaľ. Na trhu sa bude musieť popasovať s BMW X5, či Mercedesom GLE. Na otázku, či Range Rover tiež ponúkne SUV kúpe, podobne ako spomenutí konkurenti, je ťažká odpoveď. Skôr nie, lebo sa to nehodí do tvarového konceptu, ktorý aktuálne presadzuje.

Land Rover ukázal aj nový Range Rover SportZdroj: Land Rover

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Jaguar F-Pace: Dosiaľ neobjavený klenotSituácia na trhu s novými a zánovnými vozidlami nie je už istý čas jednoduchá a na lepšie...27. Apríl, 2022
02Test: Dacia Jogger TCe 110 - Rodinný miláčikAutomobilka Dacia začínala obnovu svojho modelového radu s negatívnymi správami. Jednou z...11. Máj, 2022
03Subaru XV je také auto ako boli kedysiPonuka automobilky Subaru je veľmi jednostranne zameraná. Všetky autá sú jednoducho...3. Máj, 2022