Cupra Formentor na naftu? Aj taký motor je v ponuke
Keď automobilka Cupra predstavila svoj prvý samostatný model s názvom Formentor, hovorilo sa, že by mohol mať aj svoj ekvivalent v SEATe. Nie je to však tak a Formentor ostal exkluzívnym tovarom novovzniknutej automobilky. To si však vyžiadalo širšiu ponuku motorov ako majú ostatné modely značky.

Cupra Formentor na naftu?...
Spravodajstvo
Je jasné, že je Formentor ponúkne naozaj výkonné alternatívy. Najvýkonnejšou je verzia VZ5 s 2,5-litrovým päťvalcom s výkonom 287 kW (390 k). Kúsok pod ním je dvojlitrový štvorvalec s 228 kW (310 k) a jeho slabšia verzia s 180 kW (245 k). To sú modely VZ. Dobre, ešte máme verziu plug-in hybrid, ale pri výbere medzi týmito agregátmi jednoznačne vyhrá dvojlitrový benzínový.
Pri pohľade na ponuku základného stupienka je však vidno aj naozaj slabšie agregáty. Dokonca aj manuálne prevodovky. Úplným základom je teda benzínový motor 1,5 TSI dostupný s pohonom prednej nápravy. Benzínová alternatíva s pohonom všetkých štyroch kolies je dvojliter, ale s výkonom 140 kW (190 k). Znova je tu aj hybrid s nabíjaním, ale tentoraz je v ponuke aj naftový motor.
Zdroj: Autobazar.EU
Ak chcete naftový agregát vo Formentore, tak máte dve možnosti. Buď zvolíte predokolku s manuálom, alebo štvorkolku s automatom. My sme sa pozreli práve na druhú menovanú alternatívu. Jej základná cena je niečo cez 37 000 € a po konfigurácii sa viete kľudne dostať pod 45 000 €.
Vizuálne nie sú badateľné absolútne žiadne rozdiely, avšak zvukovo sa toto auto od ostatných celkom líši. Klasický klepotavý naftový zvuk nie je možné odstrániť ani z odhlučneného dvojlitrového dízla. Do interiéru však zvuk výraznejšie neprechádza a posádka si užíva celkom kľudnú a relatívne pohodlnú jazdu. To isté platí aj o jazdnej dynamike. Podvozok by zvládal naozaj veľa, ale motor je svojím prejavom skôr vlažný ako vzrušujúci. Športový naftový motor znie trochu ako oxymoron. Ak nerátame za šport ťahanie traktorom. Reálne však 110 kW (150 k) na bežné jazdy stačí a stále bude Formentor dynamickejším vozidlom na cestách. Môže za to určite aj krútiaci moment 360 Nm.
Zdroj: Autobazar.EU
Pri voľbe TDI je dôležitý atribút niečo iné ako samotná dynamika. Tým by mala byť adekvátna spotreba. Otázkou však je, čo je adekvátna spotreba. S Formentorom s agregátom TDI sa dá jazdiť aj s diaľnicami do 7 litrov. Je to za predpokladu, že sa nevypaľuje filter pevných častíc, vtedy je spotreba cez 8 litrov. Pri veľkej snahe mimo diaľnic sa nám podarilo jazdiť za 5,5 litra na sto kilometrov. To je stále trošku veľa, ale môže za to štvorkolka, ktorá čiastočne spôsobuje straty a zároveň pridáva niekoľko kíl hmotnosti. Predokolka, diesel, manuál tak ostáva najekonomickejšou voľbou v portfóliu modelu.
Formentor aj s naftovým motorom vyniká výbornými jazdnými vlastnosťami. Volkswagen tu využíva výhradne viacprvkové zavesenie zadnej nápravy, čo pri ostatných modeloch tejto veľkosti nie je pravidlom, najmä pri verziách s výkonom pod 180 koní. V týchto sférach sú koncernové autá vybavené vlečnou nápravou a iba Formentor je svetlá výnimka.
Zdroj: Autobazar.EU
Vizuálne odlišnosti naftovej verzie od ostatných prosté neexistujú. Nárazníky sú úplne rovnaké, akurát verzie VZ majú viditeľné koncovky výfukov. Nafta si musí vystačiť so schovanou koncovkou za nárazníkom a s imitáciami v spodnej časti, v difúzore. Vnútri je znova odlišnosťou len stupnica otáčkomera. To, že základné Formentory nemôžu mať volant Supersport je známa vec a odpadá tak možnosť satelitných tlačidiel s ovládaním jazdných režimov a ovládaním zapínania agregátu. Inak je všetko navlas rovnaké. Rozdiely však existujú medzi predokolkou a štvorkolkou. V rámci použitia zadného diferenciálu má štvorkolka o niečo menší batožinový priestor. Konkrétne je to o 30 litrov a ponúka 420 litrov na pripravované veci.
Formentor je použiteľný aj ako vozidlo pre rodinu. Okrem obstojného batožinového priestoru o tom hovorí aj veľmi slušný priestor pre cestujúcich na zadných sedadlách. To je aj napriek zvažujúcej sa streche. Výraznejšie však do očí udrie priestor na kolená zadných pasažierov, ktorý je celkom štedrý a dalo by sa povedať, že v triede nadpriemerný.
Zdroj: Autobazar.EU
Cupra Formentor je niekde na rozhraní SUV segmentu C a verzie SUV kúpe. To znamená, že nemá príliš veľa konkurentov. Podobne zameraný je napríklad koncernový model Volkswagen T-Roc, ale tiež mimo koncernový model Subaru XV a tiež Mazda CX-30. Títo konkurenti však nemajú v ponuke naozaj výkonné verzie, myslíme tých mimo koncernových, a nemajú ani naftové agregáty.
Je teda dízel vhodným agregátom pre tento model? Je, ale všetky ostatné sú ešte lepšími možnosťami. Ak by ste si nevyberali medzi tými najvýkonnejšími verziami, tak v základnej ponuke figuruje dvojlitrové TSI so štvorkolkou, ktoré je najuniverzálnejšou možnosťou, ktorá má dostatok výkonu a aj pohon všetkých kolies. Aj s touto možnosťou sa dá jazdiť s naozaj slušnou spotrebou. Finálne rozhodnutie je len na vás, lebo musíte zvážiť koľko kilometrov jazdíte a aké trasy robíte, aby sa vám naftový motor vôbec oplatil, pri stúpajúcich cenách nafty a pohonných látok celkovo. Ak však chcete niečo extra, tak neváhajte a vyriešte pre seba vrcholný model VZ5, aj napriek naozaj slušnej cenovke.
Zdroj: Autobazar.EU
Prihláste sa na odber nášho newslettera
Novinky zo sveta áut priamo na váš e-mail.
Súhlasím so Všeobecnými obchodnými podmienkami a vyhlasujem, že som sa oboznámil/a s Informáciou o spracúvaní osobných údajov
Najčítanejšie tento týždeň




