Wiesmann Project Thunderball je tam, kde stále nie je Tesla Roadster

Niektoré kroky magnáta Elona Muska sú trochu pritiahnuté za vlasy a pôsobí pri nich ako čistý Dr. Evil, alebo ako záporák z Bondoviek. Treba mu však nechať to, že elektromobilitu dostal na titulky a do bežného sveta. Z veľkej časti je to jeho zásluha. Avšak nové modely Tesly prichádzajú s výrazným oneskorením a rovnako je tomu aj s novou generáciou Tesly Roadster. Teraz to vyzerá, že sa na trh dostane skôr aj Wiesmann Project Thunderball.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Wiesmann

Wiesmann Project...

Auto-moto zaujímavosti

Nemecká automobilka Wiesmann sa vracia na trh, ale už to nie je s benzínovými motormi s logom BMW. Táto spolupráca už skončila a nové auto, teda nový projekt je výlučne elektromobilom. S benzínovými motormi nové Wiesmanny jednoducho nebudú.

Wiesmann Project Thunderball je tam, kde stále nie je Tesla RoadsterZdroj: Wiesmann

O pohon tohto modelu sa starajú dva elektromotory. Nie sú však umiestnené na každej náprave a vôbec nevytvárajú pohon všetkých kolies, ale oba sú vzadu a poháňajú samostatne zadné kolesa. Celkový výkon tejto dvojice je naozaj slušných 494 kW (671 k) a krútiaci moment dosahuje úplne masívnych 1 100 Newton metrov. S takýmto arzenálom dokáže elektrický roadster vystreliť na stovku za 2,9 sekundy a tu pomáha aj naozaj rozumná hmotnosť 1,7 tony.

Wiesmann Project Thunderball je tam, kde stále nie je Tesla RoadsterZdroj: Wiesmann

Štýl si model prevzal z predchodcov a určitú podobnosť badať aj s klasickými britskými roadstermi. Trochu retro štýlu sa objaví aj v interiéri modelu. Pred vodičom je stále malý displej, jeden väčší je v strede, ale v strede sú aj na vodiča natočené klasické ručičkové ukazovatele rôznych veličín. Reálne sa dá skonštatovať, že časť publika bude mať práve tento elektrický roadster radšej ako podobne nastavený model americkej elektrickej značky.

O pohon je teda jasné, čo sa stará, ale energia je uskladnená v batériách s kapacitou 83 kWh. Tie podporujú 800-Voltovú architektúru a tým pádom nabíjanie až výkonom 300 kW. Nemecký výrobca hovorí o dojazde 500 kilometrov na plné nabitie. Napríklad Enyaq s podobne veľkou batériou má o pár kilometrov kratší dojazd. Tento model bude energiu získavať aj pomocou rekuperácie s piatimi rôznymi stupňami.

Wiesmann Project Thunderball je tam, kde stále nie je Tesla RoadsterZdroj: Wiesmann

Šéf automobilky o tomto vozidle hovorí ako o najvzrušujúcejšom elektrickom športovom aute, ktoré uzrelo svetlo sveta, či skôr onedlho uzrie, keďže ešte zatiaľ nebola spustená sériová výroba. Bude stopercentne lepším roadsterom ako Tesla Roadster, keďže tá je, vo svojej druhej generácii, vlastne vozidlom s karosériou kupé. Paradoxne, Tesla Roadster je len názov, kým auto roadsterom vôbec nie je. Wiesmann má tu teda navrch, je plnohodnotným roadsterom s inšpiráciou v starej britskej škole.

Wiesmann Project Thunderball je tam, kde stále nie je Tesla RoadsterZdroj: Wiesmann

Lenže do tohto momentu je výroba stále vo hviezdach. Zatiaľ automobilka nezverejnila, kedy sa Project Thunderball dostane do sériového produkčného procesu a taktiež je otázka koľko ich vznikne a za akú cenu bude. Pod 100-tisíc eur to však určite nebude, lebo Wiesmann má prémiovú cenovú politiku. Je jasné len to, že bude zbiehať z výrobnej linky v nemeckej obci s názvom Dülmen. Weismann svoju fabriku v obci pomenoval podľa svojho maskota, podľa gekóna, a volá ju fabrika Gecko. Potešujúcou správou je, že v tejto fabrike robia ľudia, ktorí robili pre automobilku v ére spaľovacích motorov.

Wiesmann Project Thunderball je tam, kde stále nie je Tesla RoadsterZdroj: Wiesmann

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porsche ukázalo nové 911 Sport Classic, je to best of ponukyAutomobilka Porsche postupne rozširuje ponuku najnovšieho modelu 911, ktorý ma kódové...4. Máj, 2022
02Mercedes-AMG C43: 300 kW z štyroch valcov dvojlitra, žiaden šesťvalecMinulá generácia Mercedesu triedy C ponúkala naozaj široké spektrum agregátov. Siahalo od...4. Máj, 2022
03Najobľúbenejším jazdeným modelom stále ostáva Octavia CombiTrh s jazdenými automobilmi už dlhodobo ovplyvňuje pandémia koronavírusu, ku ktorému sa...20. Apríl, 2022