Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Škoda Yeti pick-up rarita

Tento model ostal v pamäti nás všetkých. Kto pri ňom na chvíľu nezatúžil po sériovej podobe netradičnej stálice s originálnou vizážou?  Netradičný model z Mladej Boleslavy je neprehliadnuteľný.  Ako sa ti páči Škoda Yeti pick-up rarita?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
22.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: skoda-storyboard.com

Video: Škoda Yeti

Auto-moto zaujímavosti

Nápady ako ozvláštniť portfólio automobilov z Mladej Boleslavy prichádzajú na svetlo sveta dodnes. Na počin, ktorý mal ozvláštniť populárne SUV značky Škoda, sa nedá zabudnúť. Do výroby sa napokon nedostal. 

Škoda Yeti pick-up Zdroj: skoda-storyboard.com/Robin Behal

Škoda Yeti pick-up rarita

Na webe skoda-storyboard.com sa len nedávno objavil príspevok, ktorý priblížil doteraz vzniknuté netradičné modely. Škoda Yeti pick-up sa dostal nečakane ďaleko. Od začiatku sériovej výroby ho delil len kúsok a mohli sme sa dnes prevážať na tomto netradičnom automobile so zaujímavým pracovným využitím.

Škoda Yeti pick-upZdroj: skoda-storyboard.com/Robin Behal

Škoda s praktickou korbou na prepravu nákladu a materiálu

Kto by nenašiel využitie tejto rarite s nákladnou korbou? Či už pri stavbe domu alebo bežnej preprave materiálu a nákladu, mohol by tento model ponúknuť zaujímavé vlastnosti, ktoré by oslovili potenciálneho zákazníka.

Škoda Yeti pick-upZdroj: skoda-storyboard.com

História modelu  

YETI bol model, ktorý vznikol v období začiatku "uctievania" segmentu SUV. Novodobé SUV značky Škoda malo vtedy najvyššie šance uspieť na trhu. Mladoboleslavská automobilka najprv na ženevskom autosalóne predstavila štúdiu tohto malého SUV. Písal sa rok 2005. Yeti sa tak dostal úspešne do výroby. Menej tradičná verzia toľko šťastia nemala. Model bol pokračovaním predchodcu, konceptu Roomster.

Porovnanie prvého konceptu zo ženevského autosalónu so sériovým prevedením.Zdroj: skoda-storyboard.com

Skladacia plátená strecha

Ešte viac sa do pamäti zapísal Yeti, ktorý bol predstavený na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom. Šlo o 2. verziu v krásnej oranžovej farbe. Poznávacím znamením bol dnímateľný diel strechy nad prednými sedadlami. Nad zadnými sedadlami nebolo možné prehliadnuť efektnú skladaciu plátennú strechu.

Vychytávky

Konštruktéri predstavili originálne nápady, napríklad 1 stierač skrytý v pravom čelnom stĺpiku, 5. dvere vyrobené ako 2-dielne alebo spodnú sklápaciu časť, ktorá sa dá sklopiť do roviny s podlahou. Táto možnosť umožňovala využitie aj ako lavica na sedenie. Medzi ďalšie vychytávky patrí riešenie, ktoré umožňuje prevoz až 2 bicyklov. 

Škoda Yeti pick-upZdroj: skoda-storyboard.com

Sériovka zažiarila v showroomoch aj v Top Gear

Škoda YETI v produkčnej verzii prišla k zákazníkom o štyri roky neskôr. V porovnaní s konceptom narástla, zmohutnela a dostala lepšiu techniku. Postavená bola na platforme z Octavie, ktorá umožňovala zabudovanie 4x4 pohonu, Kolmá zadná časť, zvyšovala úžitkovú hodnotu auta. Okrem toho plnila praktickú funkciu, znižovala prehrievanie interiéru na slnku. To bol mimoriadne praktický detail, vzhľadom na veľkosť presklených plôch modelu. Vlastnosti auta nadchli aj Jeremyho Clarksona z Top Gear, ktorý model v recenzii vychválil a vypichol zaujímavé detaily. Toto video nájdeš na konci článku. 

Škoda Yeti pick-upZdroj: skoda-storyboard.com

Plány o výroby úžitkového prevedenia

V rokoch 2012 a 2013 sa automobilka pohrávala s myšlienkou, že prinesie úžitkovú verziu v podobe pick-upu. Yeti pick-up bol doslova na spadnutie. Nakoniec sa sériovej podoby nedočkal. To však neznamená, že sa tak nemôže stať. Na svoj slávny comeback a znovuzrodenie tento model ešte čaká.

YETI pre čínsky trh

YETI sa vyrábal aj v predĺženej verzii ako modernizácia modelu v roku 2013. Háčik. Bola určená výhradne pre čínsky trh. Zákazníci v Číne vyžadujú od automobilu väčší priestor na zadných sedadlách ako u nás v Európe. Rázvor expandoval na 2 638 milimetrov, čo je o 60 mm viac ako bežné prevedenie. Škoda YETI sa vyrábala do roku 2017, Celkom sa predalo viac ako 630 000 kusov. A to je čo povedať. 

YETI pre čínsky trhZdroj: skoda-storyboard.com

Škoda Yeti predĺžený model určený pre čínsky trh.Zdroj: skoda-storyboard.com

Dizajn - klasický Yeti vs. pick-up verzia

„Predná časť bola v podstate kompletne prevzatá zo sériového modelu YETI a zadná platforma vrátane nápravy, odpruženia a zavesenia, pochádzala z Volkswagenu Caddy Max. Panely karosérie v zadnej časti dizajnéri ušili na mieru tomuto prevedeniu,“ hovorí Martin Kadlec z Centra vývoja skúšobných karosérií ŠKODA AUTO, ktorý sa na vývoji pick-upu podieľal. Úpravy sa dočkali aj rozmery automobilu.

Škoda Yeti pick-upZdroj: skoda-storyboard.com

Rozmery + hĺbka korby až 625 mm

YETI meral na dĺžku 4 223 mm. Predĺženia sa dočkal v podobe pick-upu a experimentoval s dĺžkou 4 876 mm. Upravený model disponoval predĺženým rázvorom, z 2 578 mm až na 3 006 mm. Úložná plocha ponúkla 1 936 × 1 170 mm. Korba je nadpriemerne priestorná a hlboká až 625 milimetrov. Kompaktné pick-upy bledli závisťou. Ako sa ti páči koncept tohto mimoriadne praktického a veľmi dobre využíteľného vozidla? Nie je vylúčené, že automobilka z Mladej Boleslavy prinesie oneskorene sériovú verziu svojej dávnejšie predstavenej praktickej štúdie. Má šance na úspech? 

ŠKODA YETI Pick-up, „čínsky“ YETI, sériovo vyrábaný YETI a dva prototypy.Zdroj: skoda-storyboard.com

Zdroj: skoda-storyboard.com

Video: Škoda Yeti

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nissan GT-R50 beštia: 1 zo 17 ks na svete na predajPríplatková metalíza Liquid Silver za 25 000 eur. 710 koní. Ultra limitovaná edícia. Nissan...18. Október, 2022
02Dieselový motor na vodík: V Austrálii realita!Naftový motor, ktorý spaľuje vodík. Zníženie emisií CO2 až o 86 %. Nový vodíkový systém,...16. Október, 2022
03Pozor nielen na alkohol za volantom: Kedy riskuješ odobratie vodičského preukazu?Médiá sú plné nezodpovedných vodičov, ktorým pre alkohol za volantom odobrali vodičský...20. Október, 2022