Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koní

Ford Puma má pre bežné použitie v ponuke litrový trojvalec s prepĺňaním a viacerými úrovňami výkonu a naftový štvorvalec. Všetci však čakali na najvýkonnejšiu alternatívu, ktorú Ford označil Puma ST. Aj keď niektoré dohady hovorili o tom, že by mohol mať motor z Focusu ST, tak realita je bližšie k zemi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.10.2020
Diskusia:

Ford predviedol...

Auto-moto zaujímavosti

Ford Puma ST má rovnakú motorovú výbavu ako Fiesta ST. Je to úplne logické, pretože tieto dva modely zdieľajú platformu a patria, v podstate, do toho istého segmentu. Práve vytvorenie Pumy ST je správnym krokom, lebo naozaj výkonnú verziu malého crossoveru ponúka málokto. Najbližšie je DS3 a Peugeot 2008 GT. Ale tie majú výkon 114 kW (155 k). Renault Captur má tiež rovnako výkonný 1,3-litrový štvorvalec.

Ford Puma však s týmito autami stíhal, lebo jeho litrový trojvalec s mild-hybridom tiež ponúkal 114 kW (155 k). Teraz ide ďalej. Z Fiesty ST sa pod kapotu teda nasťahuje 1,5-litrový trojvalec dosahujúci výkon 147 kW (200 k), čím sa Fiesta ST stane najvýkonnejším modelom v tomto segmente. Krútiaci moment malého crossoveru s väčším trojvalcom je 290 Nm, ale funkcia Overboost dokáže dočasne zvýšiť túto hodnotu až na 320 Nm.

Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koníZdroj: Ford

Puma ST dokáže, s týmto motorom, zrýchliť na stovku za 6,7 sekundy. To je o 0,2 sekundy pomalšie ako menšia Fiesta ST. Maximálna rýchlosť je oproti Fieste tiež nižšia o 12 kilometrov za hodinu. Puma sa zvládne rozbehnúť na 220 kilometrov za hodinu. Výraznou výhodou Pumy ST oproti ostatným Pumám bude použitie mechanického samosvorného diferenciálu. Ten bude, podľa trhu, dostupný v štandardne, alebo za príplatok. Bude tiež prvým Performance modelom, ktorý bude mať režim Eco.

Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koníZdroj: Ford

Ale motor nebude jedinou odlišnosťou od ostatných verzií modelu. Zadná náprava bude mať o 40 percent tuhšie nastavenie a celkovo bude auto o polovicu tuhšie. Ku stabilite prispievajú aj nové predné a zadné stabilizátory. Zmenou prešiel aj systém riadenia. Riadenie je až o 25 percent rýchlejšie. A keď už sme pri percentách, tak Ford uvádza, že brzdy sú väčšie o 17 percent.

Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koníZdroj: Ford

Výrazná zmena je na výfuku, má aktívnu klapku, aby ponúkol lepší zvukový zážitok. Prekvapením je, že je o presne jeden decibel tichší ako v prípade Fiesty ST. To asi bude registrovať málokto. Zvonka sú na Pume ST nové disky s priemerom 19 palcov a pneumatikami Michelin Pilot Sport 4S, na karosérii pribudlo niekoľko čiernych akcentov a v ponuke sa objaví nová farba, zelená Mean.

Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koníZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Abarth ukázal špeciálnu sériu 595 s YamahouAktuálny Fiat 500 je na trhu už celkom dlho, vzhľadom na to ako bežne trvá životný cyklus...10. September, 2020
02Aj Bentley bude mať obdobu M-paketu pre Flying SpurBentley Flying Spur je tou alternatívou luxusných áut, ktorá kričí, že majiteľ zaplatil...1. September, 2020
03Video: Porsche Cayenne Turbo beštia - 962 koní, 333 km/h!Aké šialené divadlo predvedie na diaľnici najrýchlejšie  Porsche SUV na svete? Akcelerácia...10. August, 2020