Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koní

Ford Puma má pre bežné použitie v ponuke litrový trojvalec s prepĺňaním a viacerými úrovňami výkonu a naftový štvorvalec. Všetci však čakali na najvýkonnejšiu alternatívu, ktorú Ford označil Puma ST. Aj keď niektoré dohady hovorili o tom, že by mohol mať motor z Focusu ST, tak realita je bližšie k zemi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.10.2020
Diskusia:

Ford predviedol...

Auto-moto zaujímavosti

Ford Puma ST má rovnakú motorovú výbavu ako Fiesta ST. Je to úplne logické, pretože tieto dva modely zdieľajú platformu a patria, v podstate, do toho istého segmentu. Práve vytvorenie Pumy ST je správnym krokom, lebo naozaj výkonnú verziu malého crossoveru ponúka málokto. Najbližšie je DS3 a Peugeot 2008 GT. Ale tie majú výkon 114 kW (155 k). Renault Captur má tiež rovnako výkonný 1,3-litrový štvorvalec.

Ford Puma však s týmito autami stíhal, lebo jeho litrový trojvalec s mild-hybridom tiež ponúkal 114 kW (155 k). Teraz ide ďalej. Z Fiesty ST sa pod kapotu teda nasťahuje 1,5-litrový trojvalec dosahujúci výkon 147 kW (200 k), čím sa Fiesta ST stane najvýkonnejším modelom v tomto segmente. Krútiaci moment malého crossoveru s väčším trojvalcom je 290 Nm, ale funkcia Overboost dokáže dočasne zvýšiť túto hodnotu až na 320 Nm.

Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koníZdroj: Ford

Puma ST dokáže, s týmto motorom, zrýchliť na stovku za 6,7 sekundy. To je o 0,2 sekundy pomalšie ako menšia Fiesta ST. Maximálna rýchlosť je oproti Fieste tiež nižšia o 12 kilometrov za hodinu. Puma sa zvládne rozbehnúť na 220 kilometrov za hodinu. Výraznou výhodou Pumy ST oproti ostatným Pumám bude použitie mechanického samosvorného diferenciálu. Ten bude, podľa trhu, dostupný v štandardne, alebo za príplatok. Bude tiež prvým Performance modelom, ktorý bude mať režim Eco.

Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koníZdroj: Ford

Ale motor nebude jedinou odlišnosťou od ostatných verzií modelu. Zadná náprava bude mať o 40 percent tuhšie nastavenie a celkovo bude auto o polovicu tuhšie. Ku stabilite prispievajú aj nové predné a zadné stabilizátory. Zmenou prešiel aj systém riadenia. Riadenie je až o 25 percent rýchlejšie. A keď už sme pri percentách, tak Ford uvádza, že brzdy sú väčšie o 17 percent.

Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koníZdroj: Ford

Výrazná zmena je na výfuku, má aktívnu klapku, aby ponúkol lepší zvukový zážitok. Prekvapením je, že je o presne jeden decibel tichší ako v prípade Fiesty ST. To asi bude registrovať málokto. Zvonka sú na Pume ST nové disky s priemerom 19 palcov a pneumatikami Michelin Pilot Sport 4S, na karosérii pribudlo niekoľko čiernych akcentov a v ponuke sa objaví nová farba, zelená Mean.

Ford predviedol najvýkonnejšiu Pumu, má trojvalec a 200 koníZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Jaguar F-Pace bude mať obrovský displej takmer bez okrajovJaguar F-Pace je tým autom, ktoré nakoplo predaje automobilky. Vlastne by sa dalo povedať,...22. September, 2020
02Abarth ukázal špeciálnu sériu 595 s YamahouAktuálny Fiat 500 je na trhu už celkom dlho, vzhľadom na to ako bežne trvá životný cyklus...10. September, 2020
03Toyota Yaris preskočila tretiu generáciu hybridy, má rovno štvrtúToyota oficiálne na slovenskom trhu predstavila malý model Yaris. Označenie najmenší nie je...4. August, 2020