Konvoje ťahačov už čoskoro: Testy v reálnej premávke!

Budúcnosť ťahačov na cestách - prepojené konvoje v premávke už čoskoro! Spoločnosti Man a DB Schenker už testujú prepojené konvoje ťahačov v reálnej premávke! Ako fungujú? Sú dostatočne bezpečné? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
20.04.2018
Diskusia:

Video: Ako Mann Platooning...

Auto-moto zaujímavosti

Spoločnosti Man a DB Schenker testujú prepojené konvoje ťahačov v reálnej premávke. Ako fungujú? Pozeráme sa na budúcnosť ťahačov na cestách? Prepojené konvoje uvítame v skutočnej premávke už čoskoro!

Prepojené konvoje ťahačov: Man testuje Platooning v reálnej premávke!Zdroj: willmottstransport.com

Revolučná spolupráca – prepojené konvoje ťahačov značky Mann

Kto sa dokáže lepšie podieľať na vývoji prevratnej formy dopravy ako logistická spoločnosť, výrobca nákladných automobilov a nádejní vysokoškolskí študenti? Spolupráca výrobcu nákladných vozidiel značky, spoločnosti DB SchenkerVysokej školy Fresenius vyústila do zaujímavého projektu, ktorý bude mať obrovský dopad na dopravu.

Platooning - Revolučný projekt

Nové vozidlá boli odovzdané výrobcom spoločnosti DB Schenker do testovania už vo februári. Sieťovo prepojené nákladné vozidlá firmy MAN Truck & Bus, spoločnosti DB Schenker a Nemeckej Vysokej školy Fresenius s projektovým názvom Platooning prinesú prevratné riešenie dopravy.

Prepojené konvoje ťahačov: Man testuje Platooning v reálnej premávke!Zdroj: ipi-singapore.orgc

Testovanie v reálnej premávke

Testovanie prebieha na diaľničných úsekoch A9 medzi mestami Mníchov a Nuremberg. Najdôležitejšia časť vývoja, testovanie v reálnej premávke, práve prebieha a všetko nasvedčuje tomu, že sa dočkáme nového spôsobu nákladnej dopravy, ktorý zmení súčasné problémy dopravy spôosobé práve nákladnou dopravou.

Viaceré spoločnosti testujú Platooning v reálnej premávkeZdroj: 4.bp.blogspot.com

Časti testovania

Individuálne testy na diaľnici A9 začali v apríli. Prvé testy budú zamerané na prázdne kamióny. Začiatok testov bude zameraný viac na školenie vodičov, ktorí majú za sebou profesionálne školenie MAN ProfiDrive a jazdy na trenažéroch. Neskôr budú nasledovať testy jázd so skutočným nákladom.

Jazda v závetrí - Lacnejšia doprava

Priame testovanie v premávke bude prebiehať počas ďalších mesiacov s cieľom celkom eliminovať nedostatky a dotiahnuť všetky detaily potrebné pre uvedenie systému konvojovej dopravy do prevádzky. Veľkou výhodou systému je úspora paliva aj na základe jazdy ťahačov v závetrí. Najväčšou výhodou tohto spôsobu prepravy je to, že konvoje prinesú zníženie nákladov a lacnejšiu dopravu.

Platooning – neviditeľné elektronické ťažné lano Zdroj: tipeurope.com

Vplyv konvojovej dopravy na vodiča

Zaujímavou štúdiou, ktorá je súčasťou výskumu, je pozorovanie dopadu technológie na samotného vodiča. Výskumu sa so skupinou študentov venuje Prof. Dr. Christian T. Haas, vedúci Ústavu komplexného zdravotného výskumu Vysokých škôl Fresenius. Výsledkom bude vyhodnotenie dopadu konvojového spôsobu riadenia na prácu vodiča s prihliadnutím na neurofyziologickú a psychologickú úroveň.

Bezpečnosť konvojovej dopravy

Predstavuje konvojová doprava dostatočne bezpečný spôsob prepravy? Čo je dôležité vedieť? Rýchlosť a smer jazdy určuje vždy vedúce vozidlo. Zárukou bezpečnej jazdy je efektívny, zložitý digitálny systém prepojenia vozidiel. Ako možno vysvetliť systém pre lepšie pochopenie?

Prepojené konvoje ťahačov: Man testuje Platooning v reálnej premávke!Zdroj: oemoffhighway.com

Neviditeľné elektronické ťažné lano

Platooning je založený na riadení viacerých nákladných vozidiel v tesnom odstupe. Ako konvojová doprava funguje? Vozidlá sú virtuálne spojené prostredníctvom asistenčných a riadiacich elektronických systémov. Predstav si, že sú vozidlá navzájom spojené neviditeľným elektronickým ťažným lanom, ktoré umožňuje riadenie viacerých vozidiel spoločne.

Konvojová doprava už čoskoro?

Dočkáme sa čoskoro konvojovej dopravy? Aj spoločnosti Scania a Ahola Transport pracujú na riešení riadenia viacerých ťahačov jedným vodičom. Okrem pozitív môže nový spôsob dopravy priniesť aj negatíva.

Prepojené konvoje ťahačov: Man a DB Schenker testuje Platooning v reálnej premávke!Zdroj: truck.man.eu

Pozitívny a negatívny dopad konvojovej dopravy

Nové pracovné podmienky výrazne zmenia pracovné činnosti vodiča. Aké ďalšie zmeny nové, stále viac digitalizované a automatizované, formy dopravy prinesú? Ako hodnotíš možný prínos konvojovej dopravy na plynulosť premávky? Čo by tento spôsob premávky znamenal v súvislosti so situáciou na slovenských cestách? Pomohla by konvojová doprava obmedziť kolóny na cestách? Podeľ sa o svojo názor v komentároch!

Zdroj: dbschenker.com, eutruckplatooning.com, scania.com, oemoffhighway.com, willmottstransport.com

Video: Platooning - konvojová doprava

Video: Ako Mann Platooning konvoj funguje?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Nečakaná akcelerácia ťahača - 100 km / h za 5 s.!Vieš si predstaviť akceleráciu stroja sľubujúceho 100 km/ h za 5 s.? Neskutočná akcelerácia...16. Apríl, 2018
0216-ročné BMW ako nové: Top stav, cena 7 330 €! Ako môže vyzerať technický stav takmer 20-ročného vozidla? Na predaj 16-ročné BMW delo ako...14. Apríl, 2018
03Unikát na predaj: Obrnený Peugeot 205 za 37 500 €!Francúzsky osobný automobil vo verzii hot hatch je bežným mestským automobilom nemajetných....4. Apríl, 2018