Lada bude robiť elektromobily zo starých Loganov

Nie je to tak dávno, čo sa automobilka Renault vzdala svojho podielu, respektíve celej fabriky v Rusku. Tá prešla pod štátnu správu a veľké očakávania domácich zatiaľ možno napĺňa model Granta bez akejkoľvek bezpečnostnej a komfortnej výbavy, či bez potreby spĺňať akékoľvek reálne emisné normy, ktoré Renault zvládol bez problému.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.08.2022
Diskusia:
Zdroj: AvtoVAZ

Lada bude robiť...

Auto-moto zaujímavosti

O to viac prekvapuje, že automobilka AvtoVAZ oznámila, že do dvoch rokov bude vyrábať elektrický automobil. Nebude to úplne nové auto, bude to upravený model Largus, ktorý bol vyrábaný ako bývalá Dacia Logan MCV prvej generácie. Áno, v najväčšej krajine sveta sa stále vyrábala prvá generácia Loganu s karosériou kombi. A ešte sa hodnú chvíľu bude.

Na niekoľkých náhľadových obrázkoch nie je zrejmé, či sa na aute niečo bude meniť. Largus takto vyzeral už pred implementáciou elektrického pohonu a jedinou zmenou sú iné časti prednej masky. O výkonoch a ani o ostatných parametroch nie sú známe takmer žiadne informácie. Podľa náhľadu na infografiku však vidno, že batérie budú ukryté v stredovom tuneli a v dne batožinového priestoru. Elektrický motor bude poháňať predné kolesa a táto adaptácia spaľovacieho auta na elektromobil bude postavená s čírym ohľadom na cenu a, čo je ešte dôležitejšie, na dostupnosť dielov. Do dvoch rokov tak krajina bude musieť vytvoriť kapacity na výrobu batérií, prípadne nadviazať spoluprácu s inou krajinou, ktorá je ochotná spolupracovať. Je možné teda, že komponenty elektrického pohonu budú pochádzať zo susednej Číny.

Lada bude robiť elektromobily zo starých LoganovZdroj: AvtoVAZ

Dovolíme si vysloviť názor, že táto adaptácia nebude práve bezpečná z pohľadu aktuálnych trendov vo svete. Predsa len, je to naozaj vozidlo postavené na starej platforme pochádzajúcej ešte z Clia druhej generácie, ktoré sa začala vyrábať v roku 1998 a vtedy málokto rátal s akoukoľvek elektrifikáciu vozidiel. Nieto ešte so samotným elektromobilom postaveným na týchto základoch. Už pri normálnom jazdení s klasickým benzínovým motorom, či naftovým agregátom bola karoséria tejto generácie Loganu trochu mäkká a občas sa vedela pekne krútiť. Čo s týmto faktom spraví použitie batérií je otázne a otázne je aj ako sa konštruktéri vysporiadajú s rôznymi problémami pri výrobe. Avšak automobilka tvrdí, že má funkčný prototyp. Môžeme tomu veriť, ale až čas ukáže ako sa budú vozidlá správať v bežnej premávke aj mimo hlavného mesta. Otázka o bezpečnosti je na mieste, pri pohľade na záplavu videí z tamojších ciest.

K reálnemu rozšíreniu elektrických vozidiel na tomto trhu však bude nutné postaviť aj poriadnu sieť nabíjacích staníc, ktorú budú ľudia používať. Pri pohľade na fyzickú veľkosť batérie a potenciál technológií je však jasné, že maximálna kapacita, ktorú by vozidlo mohlo dosiahnuť bude do 30 kWh. To v preklade znamená reálny dojazd 150 až 200 kilometrov. Oficiálne údaje však odhadujú, že toto auto by malo prejsť až 400 kilometrov. Toto sú prudko teoretické možnosti. Stále je tu fakt, že toto auto určite nebude mať tepelné čerpadlo, nakoľko by sa jeho výroba značne predražila. A tým by sa výrazne zvýšila aj cena.

V aktuálnej situácii, je asi aj jedno, že elektromobil nebude úplne dokonalý, lebo stále bude takmer bez konkurencie. Väčšina automobiliek trh totiž opustila a niektoré dokonca odpísali fabriky ako kompletnú stratu. Izolácia krajiny bude teda veľmi veľkou konkurenčnou výhodou pre toto vozidlo.

Lada bude robiť elektromobily zo starých LoganovZdroj: AvtoVAZ

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá sankciová Lada: Euro 2, žiadne airbagy, žiadne ABS!Sankcie v Rusku sú aktuálne témou mnohých celospoločenských debát. Napriek tomu, že Rusko...27. Júl, 2022
02Čína dostane nové Audi Q6, bude väčšie ako Q7Čína je naozaj obrovský trh, ktorý má veľký potenciál a vie to aj každá z automobiliek....4. August, 2022
03SEAT Arona: 5 zaujímavých faktov z používaniaŠpanielska automobilka SEAT má v ponuke ako najmenší crossover model Arona. Ten prešiel...1. Jún, 2022