Legendárna Škoda 1101 Tudor!

Prvý exemplár Škody 1101 Tudor zišiel z výrobnej linky 7. mája 1946. V máji si teda pripomíname 70. narodeniny Škody Tudor. Ani po toľkých rokoch od ukončenia sériovej výroby sa na tento netradičný automobil nezabudlo! Prečo? Ide o skutočnú automobilovú legendu!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
12.05.2016
Diskusia:

Škoda 1101Tudor

Auto-moto zaujímavosti

Škoda 1101

Škoda 1101 alebo Škoda Tudor bola automobilom, ktorý na cestách nikto len tak neprehliadol. Netradičný vzhľad a názov z tohto automobilu urobili vozidlo, ktoré bolo predmetom mnohých diskusií. Tudor vyrábala automobilka Škoda, vtedy ešte pod názvom AZNP Mladá Boleslav v rokoch 1945-1949. Tento model nadviazal na známy model Škody Popular, ktorá sa vyrábala v predvojnovom období v 3 verziách. Na výber bola modifikácia dodávka, kombi alebo roadster. Celkovo bolo vyrobených 81 140 kusov Škody Tudor. Tak ako väčšina nedostatkového tovaru v tých rokoch, aj Tudor bol dostupný len výmenou za špeciálny poukaz.

Verzia bez strechy

Model Škody 1101 sa už v tej dobe pýšil nezávislým zavesením kolies, charakteristický bol aj podvozkom postaveným na chrbticovom ráme. Tudor ponúkal viacero typov karosérie. Zaujímavým nápadom jeho tvorcov bolo aj predstavenie Tudoru v modifikácii bez strechy. Škoda 1101 v modifikácii kabrioletu aj napriek tomu nie je najznámejšou verziou tohto modelu. Asi každý z nás si pamätá neodmysliteľnú súčasť premávky starého Česko-Slovenska, Tudor vo verzii sanitky! Zvláštnosťou tejto sanitky boli jej malé rozmery, ktoré úplne odignorovali nutnosť priestoru kvôli prevozu ležiacich pacientov.

Motor a využitie

Pohon zabezpečoval radový štvorvalcový motor so zdvihovým objemom 1089 ccm, schopný výkonu 23,5 kW (32 k). Tieto hodnoty mu zabezpečili dosah maximálnej rýchlosti viac ako 100 kilometrov za hodinu, presne až 105 kilometrov za hodinu!  Čo sa týka spotreby, hovorí sa o priemernej spotrebe 8,5 litra benzínu na 100 kilometrov jazdy. Okrem dvojdverovej verzie ponúkal aj možnosť výberu varianty štvordverového sedanu. Práve štvordverová verzia sa stala v povojnovom období najrozšírenejším typom modelu. Vo svojej histórii si vyslúžil aj formy využitia, na ktoré môže byť právom hrdý. Stal sa obľúbeným služobným vozidlom československých ministerstiev a dostal sa aj do služby diplomatického zboru. Model bol určený prevažne na export, vyvážal sa najmä do krajín ako Poľsko, Holandsko, Belgicko a NSSR. Tudor sa dostal dokonca aj do Austrálie, Indie, Kanady, Brazílie a Juhoafrickej Republiky.

70. narodeniny Škody Tudor!

Ako vzniklo pomenovalie Tudor? Tak ako pri väčšine modelov, nie je toto pomenovanie náhodné. Slovo Tudor je odvodené z anglického označenia dvojdverovej verzie "two-door.“ Keďže sa na úplnom začiatku predával najprv práve v dvojdverovej verzii s pevnou karosériou, pomenovanie Tudoru je teda príznačné.Tudor je už dnes na zaslúženom dôchodku. Prvý exemplár Škody 1101 Tudor zišiel z výrobnej linky 7. mája 1946. V máji si teda pripomíname 70. narodeniny Škody Tudor. Ani po toľkých rokoch od ukončenia sériovej výroby sa na tento netradičný automobil nezabudlo!  

Zdroj foto: Rovnaký ako na konci článku

Zdroj: eurooldtimers.com

Škoda 1101Tudor

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najškaredší Mustang: Ford dvojMustangAutomobilky sa snažia osláviť svoje výročia tými najnetradičnejšími spôsobmi. Ich cieľom je...8. Máj, 2016
02Najkrajšie Ferrari všetkých čias: Vzácna Berlinetta ide do aukcie!Ktoré Ferrari je najkrajšie? Nie je jednoduché vybrať najkrajší model zo širokej ponuky...7. Máj, 2016
03Nový Batmobil postavený na základe Lamborghini Gallardo!Partia bohatých automobilových nadšencov vzala krásne Lamborghini Gallardo a použila ho na...9. Máj, 2016