Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Leon Sportstourer od športovej automobilky CUPRA je vhodný na každý deň

Po tom, čo SEAT predstavil Leon Sportstourer a rovnaký model do svojho portfólia zaradila športová značka CUPRA, bolo jasné, že pod kapotou budú aj naozaj výkonné motory. Nehovorme teraz o plug-in hybride, ten má síce až 180 kW (245 k), ale nie je najvýkonnejšou verziou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.08.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Leon Sportstourer od...

Auto-moto zaujímavosti

Kým krátky Leon hatchback má najvyšší výkon 221 kW (300 k), kombi je pravým vrcholom ponuky Leonu prináša ešte o trochu viac a pridáva nielen väčší batožinový priestor, ale aj pohon všetkých kolies. Táto vrcholná alternatíva je však stále cenovo prijateľná a nie je vôbec cenovo ustrelená. My sme vybrali 5 faktov, ktoré nás zuajali.

Samotný priestor

Navonok je Leon Sportsourer aj zo znakom CUPRA stále relevantným autom v nižšej strednej triede. Nie je príliš veľký, nie je malý. Je to vlastne taký normálny kombík v tomto segmente. Lenže vnútri je situácia celkom zaujímavá. Priestoru je naozaj statočne veľa. A to nielen v batožinovom priestore, ktorý má základný objem 620 litrov.

Sklopenie sedadiel prinesie naozaj široké monžosti využitia. A v prípade potreby transportu ľudí je tiež celkom príjemné zistenie, že tí na zadných sedadlách budú tiež bez akéhokoľvek veľkostného problému cestovať aj na dlhšie trasy. Znova tu platí známe pravidlo, že traja dospelí nebudú mať úplný komfort, aký ponúkajú autá s tromi samostatnými sedadlami.

Leon Sportstourer od športovej automobilky CUPRA je vhodný na každý deňZdroj: Autobazar.EU

Motor, prevodovka

Najvýkonnejší agregát v modeloch CUPRA je v úplne inom aute. Má ho Formentor VZ5, ale to neznamená, že v Leone Sportstourer je slabý odvar. Tento model prináša presne to, čo je pre Formentor druhé najvýkonnejšie. Radový štvorvalec s objemom dva litre ponúka výkon 228 kW (310 k) a krútiaci moment 400 Nm.

Motor spolupracuje s naozaj rýchlo radiacou automatickou prevodovkou so siedmimi stupňami a dvomi spojkami. Toto ústrojenstvo je napojené na pohon všetkých kolies, ktorý CUPRA označuje tiež 4Drive. Štvorkolka funguje s najnovšou generáciou medzinápravovej spojky Haldex.

Leon Sportstourer od športovej automobilky CUPRA je vhodný na každý deňZdroj: Autobazar.EU

Cena a konkurencia

Základná cena CUPRA Leon Sportstourer, čiže kombi, je 34 170 eur. Je to za predokolku s dvojlitrovým štvorvalcom a výkonom 180 kW (245 k). Táto verzia má hneď niekoľko konkurentov, medzi ktorých sa radí Škoda Octavia RS Combi, Ford Focus ST kombi a samozrejme verzie Volkswagenu Golf.

Lenže vrchol, so štvorkolkou a týmto výkonom zrazu nemá toľko koknurencie. Základ verzie 310 4Drive je za 42 810 eur. A má vlastne jediného konkurenta, ktorým je Golf R Variant. Ten má ešte o pár kW viac, ale má hlavne vektoring na zadnej náprave a možnosť režimu drift. Stojí ale o takmer 10-tisíc eur viac ako práve Leon Sportsourer.

Leon Sportstourer od športovej automobilky CUPRA je vhodný na každý deňZdroj: Autobazar.EU

Tvary

CUPRA Leon Sportstourer je postavený na štvrtej generácii Leonu, čo je asi celkom logické. To znamená ostré a veľmi príjemné tvary. Reálne sa od bežných SEATov tento líši prednou maskou, zníženým podvozkom, devätnásťpalcovými zliatinovými diskami s medenou farbou lakovanými plochami a tiež logo v zadnej časti je iné. Reálne sa to dostáva až do takého extrému, že nech je SEAT akokoľvek výborným autom na každý deň, tak sa oplatí zainvestovať do základnej motorizácie CUPRA, lebo to odlíšenie za to stojí.

Vnútri je to tiež aktuálna situácia a zmenou sú najmä sedadlá s výrazne športovým charakterom. A športové tvary má aj volant. Ten vo verzii Supersport má aj dve satelitné okrúhle tlačidlá na štartovanie a na zmenu režimov. Reálne je toto jeden z najlepších volantov, ktoré sú aktuálne v koncerne Volkswagen v ponuke. Myslíme tým bežné značky, nie Bentley a Lamborghini, prípadne Porsche.

Leon Sportstourer od športovej automobilky CUPRA je vhodný na každý deňZdroj: Autobazar.EU

Použitie v reálnom svete

Sú dve situácie, ktoré musí Leon Sportstourer zvládnuť bez problému. Prvou je každodenné použitie. To závisí najmä od nastavenia. V komfortnom režime je auto celkom pohodlné a jediné, čím by sa ku komfortu dalo prispieť je použitie osemnásťpalcových zliatinových diskov. Ale prekvapivo ani na devätnástkach nie je Cupra tvrdým povozom. Stále si zachováva tú správnu použiteľnosť a dostatočnú príjemnosť cestovania. A pritom sa dá jazdiť so spotrebou okolo 7,5 litra.

Druhá situácia je ešte zložitejšia. Musí zvládať aj ostré prejazdy. Veď sa tvári ako je veľmi hot, tak niečo z toho musí mať. A má! Leon s karosériou kombi, vysokým výkonom a pohonom všetkých kolies. Pripojenie zadnej nápravy a tlak dokonca priamo cítiť aj v prípade ostrého prejazdu zákrut na suchej vozovke. Predpokladáme, že v zime na snehu to bude dokonca aj naozajstná a nefalšovaná zábava.

Leon Sportstourer od športovej automobilky CUPRA je vhodný na každý deňZdroj: Autobazar.EU

Je teda Leon Sportstourer ideálnym autom na veľa príležitostí?

Jednoznačná odpoveď je áno. Má všetky predpoklady na to stať sa najlepším all-rounderom za rozumné peniaze. Platí to však len do momentu, pokiaľ nebude treba jazdiť v čo i len miernom teréne. Vtedy je klasické kombi trochu v nevýhode kvôli svetlej výške. Lenže CUPRA má odpoveď aj na tento problém. V ponuke je predsa Formentor a tiež reálne SUV Ateca. Tie sú len o niečo drahšie a ponúkajú možnosť zdolať aj mierny terén. Lenže na cestách bude vždy dominovať nižšia karoséria. Preto je práve Leon úplne vynikajúcou voľbou. Mohol by však mať väčšiu nádrž.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Skúsili sme najvýkonnejší Formentor VZ5, aký je a čím sa líši?Značka CUPRA je na trhu stále nováčikom, ale celkom rýchlo si hľadá priaznivcov. Môžu za to...15. Júl, 2021
02Mooncity predvádza elektromobily a podáva informácie priamo v AuparkuV Auparku je nové miesto, ktoré nie je predajňou a má tajomný názov Mooncity. Celým názvom...10. Máj, 2021
03Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbouSEAT má v ponuke Atecu s naozaj zaujímavým výkonovým spektrom motorov. Základom je litrový...18. Máj, 2021