Mercedes spustil elektrickú ofenzívu, priniesol EQB, EQE, EQS AMG a koncept EQG

Mercedes už niekoľkokrát oznámil, že to s elektromobilitou myslí vážne a do určitého času chce mať naozaj elektromobil v každej veľkosti auta. A ak nie elektromobil, tak aspoň plug-in hybrid. O čiastočnej elektrifikácii ani hovoriť netreba, to už Mercedes plní do bodky. Na mníchovskom autosalóne predstavila automobilka hneď niekoľko nových áut a konceptov, ktoré nemajú spaľovací motor a treba ich nabíjať z elektrickej siete.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes spustil...

Auto-moto zaujímavosti

Mercedes-AMG EQS

To, že EQS je realitou už vieme, aj keď sme ešte tento model nevideli naživo. Má extrémne hodnoty dojazdu a teraz už aj novú verziu, ktorá má v názve AMG. A je jasné, že bude mať extrémny výkon. Samozrejme, aj tu bude, rovnako ako pri iných elektromobiloch, bez soundtracku detonácií vo valcoch.

AMG EQS bude mať výkon 560 kW (760 k) a krútiaci moment 1 020 Nm. Ale tieto parametre budú dostupné len v režime Race Start s Boost funkciou. Jasné, Boost, to je také ako keď Porsche napíše do názvu elektromobilu slovo Turbo. Na stovke je však tento veľký sedan za 3,4 sekundy.

Mercedes spustil elektrickú ofenzívu, priniesol EQB, EQE, EQS AMG a koncept EQGZdroj: Mercedes-Benz

Ak je v ostatných režimoch, tak ponúka výkon 483 kW (656 k) a krútiaci moment je 949 Nm. V tomto režime bude zrýchlenie trvať o trochu dlhšie. Pre AMG verziu pripravili v Mercedese AMG elektromotory s novými komponentami. AMG EQS bude mať dva elektromotory, takže bude vlastne štvorkolkou a od ostatných verzií sa bude lišiť jemnými štylistickými zmenami. Vpredu je takou napríklad maska chladiča.

O regeneráciu energie do batérie s kapacitou 107,8 kWh sa bude starať trojstupňový systém brzdenia. A ak bude toto málo, tak na zabrzdenie prídu brzdy s priemerom 430 milimetrov. O celkovom dojazde je ešte skoro hovoriť, ale štandardné EQS má až 770 kilometrov a pri rýchlom nabíjaní dotiahne 300 kilometrov za 15 minút.

Mercedes-Benz EQE

Vyzerá podobne ako EQS, ale je menší. Taký bude nový model EQE, ktorý sa tak dostane do vyššej strednej triedy. V Mníchove automobilka predstavila model EQE 350. Dostáva sa tesne pod 5-metrovú hranicu, ale vizážou je veľmi podobný EQS. Rozdielna je len trochu inak štylizovaná maska chladiča a zadná časť.

Aerodynamický koeficient ostáva rovnaký ako má EQS, takže má hodnotu 0,20. Na rozdiel od väčšieho modelu bude mať nové EQE batériu s kapacitou 90,6 kWh. Základom bude pohon zadnej nápravy a výkon 215 kW (292 k). Štvorkolka bude tiež dostupná a v takom prípade pribudne elektromotor vpredu.

Mercedes spustil elektrickú ofenzívu, priniesol EQB, EQE, EQS AMG a koncept EQGZdroj: Mercedes-Benz

S takouto kapacitou batérie udáva Mercedes dojazd až 660 kilometrov. A ďalšia dôležitá veličina je, že z 10 na 80 percent sa EQE nabije za 31 minút. V ponuke modelu bude aj natáčanie zadnej nápravy a vzduchový podvozok Airmatic. Rovnako ako EQS bude mať palubnú dosku posiatu displejmi. Ale tento Hyperscreen bude príplatkovou záležitosťou.

Nový model by sa na trhu mal objaviť v polovici roku 2022 a najskôr sa dostane do Európy a do USA. Už v základnej  výbave však bude mať veľa prvkov ako komfortné sedadlá, či MB-Tex umelé kožené čalúnenie nielen na sedadlách, ale aj na častiach palubnej dosky.

Mercedes-Benz EQB

Po vzore menšieho elektrického EQA sa do elektrických vôd ponára aj väčši, až sedemmiestny, EQB. Na začiatok príde ako EQB 300 a EQB 350. Obe verzie budú mať zhodne batériu s kapacitou 66,5 kWh a pre oba je stanovený dojazd slušných 420 kilometrov, podľa testovacieho cyklu WLTP. Konkurencia však nespí a Q4 E-Tron, aj keď len s piatimi miestami, dá takmer 490 kilometrov. O Tesle Model Y sa ani baviť nebudeme, tá je inde.

Základný model EQB 300 bude mať výkon 165 kW (225 k) a krútiaci moment 390 Nm. Oproti tomu EQB 350 bude mať zase rovnaký výkon ako EQE 350. To znamená 215 kW (292 k) a 521 Nm. Od GLB sa bude EQB líšiť najmä prednou časťou prevzatou z menšieho EQA.

Mercedes spustil elektrickú ofenzívu, priniesol EQB, EQE, EQS AMG a koncept EQGZdroj: Mercedes-Benz

Veľmi dobrou správou je, že sa Mercedesu podarilo skĺbiť elektrický pohon so siedmimi miestami na sedenie. Pritom stredný rad sedadiel je možné zložiť v pomere 60:40 a zadný, tretí, je delený na polovice, ktoré sa dajú samostatne sklopiť.

Do predaja sa EQB dostane v prvej polovici budúceho roka. Ak ho budete chcieť rozoznať od ostatných GLB, tak aj vzadu sa nájde niekoľko rozdielov. Veď má spojené svetlá a absolútne mu chýbajú koncovky výfukov. Veď, čo by vypúšťali? A ako bonus pre EQB prichádzajú aj nové zliatinové disky s priemerom 20 palcov a modrými akcentami.

Mercedes-Benz EQG koncept

Najväčšia šialenosť, ktorú automobilka v Mníchove predstavila je elektrická verzia Triedy G. Má štandardné označenie EQG a za ním sa naozaj skrýva to, čo by ste čakali. Ide však, zatiaľ, len o koncept, čo môže niekoho potešiť, ale iného zarmútiť. Možno do veľkých miest sedí takéto Géčko lepšie ako tie so spaľovacími motormi.

Z Géčka ostal tradičný hranatý dizajn, len predná maska je plná, bez nutnosti otvorov a podsvietená. Vzadu je miesto rezervného kolesa nabíjacia stanica schovávajúca káble, ale kľučky ostali navlas rovnaké a dá sa predpokladať, že aj zvuk zatvorenia dverí bude ten, ktorý má Trieda G už roky.

Mercedes spustil elektrickú ofenzívu, priniesol EQB, EQE, EQS AMG a koncept EQGZdroj: Mercedes-Benz

Predná časť s maskou, ktorá žiari modrými blokmi asi nebude vhodná do každodennej premávky, ale pri stacionárnom umiestnení vozidla má celkom veľký efekt. Doplnkové svetlá na strešnom nosiči sú zaujímavé najmä v noci. A pohľad zhora na strešný nosič ukáže veľké písmeno G. Toľko detailov, ktoré majú pripomínať, že toto bude možno nový život legendárneho auta je až vtipných.

O tom akú Mercedes v koncepte použil batériu a aký je celkový výkon zatiaľ nevieme. Ale je známy fakt, že toto auto bude mať štyri samostatne umiestnené motory, ktoré budú blízko kolies a budú môcť fungovať takmer nezávisle, podľa toho, do akých podmienok sa extrémny elektromobil dostane. Auto bude mať aj dvojstupňovú prevodovku. Nie kvôli úspore, ale kvôli redukcii prevodu. O tom kedy sa začne takáto šialená verzia Triedy G robiť zatiaľ nikto nehovorí. Avšak už koncept vyzerá, že je funkčný a dokáže zvládnuť podobné podmienky ako Géčka so spaľovacím motorom. Tu však zostáva len jedna otázka. Čo ak v teréne dojde energia? Spaľovacie autá na to používajú bandasky s palivom. Treba tu voziť elektrocentrálu, či stačí powerbanka?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Šéf VW chce zdražiť naftu aby predával viac elektromobilov!Elektrická budúcnosť automobilového priemyslu je dnes už takmer realitou. Na trhu je...29. August, 2021
02Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniKam speje automobilový priemysel? Sú naozaj elektromobily odpoveďou? Na toto sa ťažko...18. August, 2021
03Mercedes predstavil najmenší All-Terrain, prichádza s ním Trieda CPri predstavení najnovšej generácie Mercedesu Triedy C bolo jasné, že sa výrazne rozšíri aj...18. August, 2021