Mobilná jadrová elekráreň z Ruska: 310-tonový kolos s reaktormi!

Mobilná jadrová elektráreň TES-3 patrí k šialeným objavom, ktoré na svete nikto iný nevyrobil. 310-tonový stroj na výrobu a prevoz jadrovej energie stojí na základoch 2 prívesov MAZ-537. Súčasťou monštra s ochranou voči radiácii sú 2 plne funkčné 60-tonové jadrové reaktory + personál zložený z 23 osôb zabezpečujúcich prevádzku. Kolos z Ruska je rovnako desivý ako balistická raketa pre 21. storočie! Pozri si dych vyrážajúce vozidlá z Ruska!

 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
20.09.2018
Diskusia:

Video: Topol-M -...

Auto-moto zaujímavosti

Chceš vidieť skutočne extrémne vozidlo, ktoré nenájdeš nikde inde na svete? Zamier do histórie výroby ťažkej techniky zo SSSR! Stroje, ktoré nájdeš tu, nemajú na celom svete obdoby. Kolos z Ruska je rovnako desivý ako balistická raketa pre 21. storočie. Pozri si dych vyrážajúce vozidlá z Ruska!

Mobilná jadrová elektráreň z Ruska - Pozri si aj ďalšie z ruských špeciálnych vozidiel. Na obrázku Topol-M - balistická raketa pre 21. storočieZdroj: nationalinterest.org

Prekvapivé riešenia z Ruska

V krajinách, kde sa pije vodka a zimy sú tu tak extrémne, že zamŕza aj obľúbený domáci alkohol, vznikajú najbrutálnejšie úpravy moderných áut a nielen. Vzniklo tu množstvo absolútne nenapodobiteľných vozidiel s naozaj neočakávanými vlastnosťami. Takej kategórii strojov na 100% kraľuje dnešný hrdina obrovských rozmerov.

Mobilná jadrová elektráreň

Mobilná jadrová elektráreň TES-3 patrí k šialeným objavom, ktoré na svete nikto iný nevyrobil. 310-tonový stroj na výrobu jadrovej energie stojí na základoch 2 prívesov MAZ-537. Súčasťou monštra s plnou ochranou voči radiácii sú 2 plne funkčné 60-tonové jadrové reaktory + personál zložený z 23 osôb zabezpečujúcich prevádzku. To nie je všetko.

Mobilná jadrová elektráreň - Pohyblivé jadrové reaktory na cestáchZdroj: myviralbox.com

Cieľ - Elektrická energia v neprístupných oblastiach

Postaviť atómovú elektráreň v neprístupných oblastiach? Nemožné. V roku 1957 dodalo sovietske ministerstvo objednávku petrohradskému výrobnému závodu Kirov na výrobu pohyblivých jadrových elektrární na odolnom podvozku. Cieľ? Zabezpečiť elektrickú energiu pre neprístupné oblasti.

Mobilná jadrová elektráreň TES-3 = 2 plne funčkné 60-tonové jadrové reaktory + personál zložený z 23 osôb zabezpečujúcich prevádzku. Zdroj: imgur.com

Spôsoby využitia

Vytvoriť jadrové elektrárne však nebol jediný cieľ. Unikátny projekt vybudovania jadrových staníc pokračoval snahou o vytvorenie mini jadrových reaktorov, ktoré možno transportovať na miesto potreby. Alebo zostrojiť vozidlo, ktoré samé využíva jadrovú energiu. Stále nestačí? Čo tak vytvoriť vozidlo, ktoré bude zdrojom jadrovej energie pre ostatných? Umožňovalo by to používať nové spôsoby využitia.

Pásové vozidlo TES-3

Ako odpoveď na požiadavky vzniklo niekoľko rôznych pokusov a pásové vozidlo TES-3 disponujúce vodou chladeným jadrovým reaktorom. Konštruktér Joseph Kotin použil časť ťažkého tanku T-10 s 9 kolesami na každej strane. Vzhľadom tento obor nikoho nenadchne, tajomstvo a prekvapenie však ukrýva vnútri.

Mobilná jadrová elektráreň TES-3 = 2 plne funkčné 60-tonové jadrové reaktory + personál zložený z 23 osôb zabezpečujúcich prevádzku. Zdroj: myviralbox.com

310-tonový kolos na prevoz nukleárnej energie

TES-3 sa stal plnohodnotným zdrojom elektrickej energie. Zámer sa podaril a z linky fabriky v Kirove mohli schádzať nové vozidlá v konečnom stave. 310 ton vážiaci stroj mal premiéru v roku 1961 a pred sebou ďalšie fázy vývoja. Kolos čakalo nasadenie 2 obrích reaktorov. Ako chladiaca kvapalina bola použitá voda o objeme 1 000 m3/h s tlakom 130 atmosfér.

MAZ-537 Pamir 630D mobilná jadrová elektráreňZdroj: defence-blog.com

Test + zásoba paliva

Okrem otestovania reaktorov bolo nutné zistiť konkrétne parametre. TES-3 vyprodukoval 1,5 megawattov energie, tepelný výkon 8,8 megawattov. Čo tvorilo jadro reaktoru? Jadro s výškou 600 milimetrov o priemere 660 mm obsahovalo 74 palivových článkov s vysoko koncentrovaným uránom. Zaujímavý je aj ďalší údaj. Zásoba paliva, ktorá bola nevyhnutná pre chod. Aby stroj bez problémov fungoval na mieste určenia, musel mať stroj zásobu paliva na 250 dní.

Mobilná jadrová elektráreň TES-3 = 2 plne funčkné 60-tonové jadrové reaktory + personál zložený z 23 osôb zabezpečujúcich prevádzku. Zdroj: imgur.com

Koniec mobilných jadrových elektrární

Aj napriek fungovaniu a splneniu účelu, bolo vozidlo už v roku 1965 vyradené z prevádzky. Žiadne oficiálne nasadenie mobilné jadrové elektrárne nečakalo. Z akých dôvodov? Zariadenie "neskončilo" z dôvodu nedostatočnej bezpečnosti. Dôvodom boli vysoké náklady a relatívne žiaden špeciálny efekt a účinok. Mobilná elektráreň bola premiestnená na Kamčatku a tam niekoľko rokov fungovala ako základňa pre ďalší atómový výskum. Nestáva sa často, že sa projekt bez vážnejšieho pochybenia dočká tak rýchlo svojho konca. Aj to je dôvod, prečo sa neuchovalo viac záberov netradičného projektu. 

Lacný a bezpečný zdroj energie

Dych vyrážajúci kolos z Ruska nemá na svete obdoby. Od vzniku uplynulo veľa rokov. Napriek tomu si tento obor dokáže získať pozornosť aj dnes. Nukleárna energia má niekoľko výhod v porovnaní s inými zdrojmi energie. Je to bezpečná a cenovo dostupná energia, ktorá má, napriek tomu, svoje "zlaté časy" za sebou. Časy, kedy sa všetko točilo okolo využitia jadrovej energie sú preč. Fascinujúci počin už nikdy nemusí nájsť nasledovateľa. Rozhodne patrí k najväčším prekvapeniam automobilového sveta. Vieš si predstaviť podobné prenosné jadrové elektrárne voľne sa pohybujúce po cestách? Pozri si aj ďalšie z ruských špeciálnych vozidiel. Topol-M - je balistická raketa pre 21. storočie. Sleduj video.

Mobilná jadrová elektráreň Zdroj: defence-blog.com" data-pin-no-hover="true

Zdroj: defence-blog.comofis-7sandotherthings.blogspot.com, atomic-energy.ru

Video: Prevoz jadrovej energie v Rusku

Video: Topol-M - Balistická raketa pre 21. storočie

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Hummer z ČR: Najextrémnejší off-road = 1 200-koňové Bureko 6x6!Fanatik Hummerov z Čiech vyrába vlastné originálne Hummery. Najextrémnejší "off-road...12. September, 2018
02Nová Škoda Rapid odhalená: Vision RS zaujme vzhľadom aj parametrami! Nová Škoda Rapid odhalená! Doteraz bola "rapidka" zaujímavá kvôli vlastnostiam. Dizajn už...2. September, 2018
03Octavia z Ruska - Lada Vesta Sport: Vylepšený vzhľad / dynamika za 14 000€! Športová Vesta "nabitá" novými vylepšeniami ide do sériovej výroby. Okrem dizajnu ponúka...6. September, 2018