Mobilný dom snov: 27-tonový kamión FBI ako základ!

Chceš vlastniť mobilný dom snov? 12,8 m dlhý FBI špeciál ako základ je to pravé orechové! Extrémne rozmery a obrovský potenciál využitia priestoru. Ako bonus zaujímavé možnosti úpravy 27-tonového kolosu! 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
06.02.2022
Diskusia:
Zdroj: gsaauctions.gov

Freightliner Argos Mobilný...

Auto-moto zaujímavosti

Je vôbec možné odkúpiť majetok určený pre špeciálne účely? Áno, aj FBI sa nejakým spôsobom zbavvuje nepotrebnej techniky.

Freightliner Argosy Mobilný dom snov: 12,8 m FBI kamión na predaj! Zdroj: gsaauctions.gov

Freightliner Argosy

Tento kamión bol využívaný na špeciálne účely. Môže nový majiteľ v útrobách tohto vozidla nájsť nečakané poklady? Nanešťastie, bývalý vládny špeciál neponúka špeciálnu výbavu, ktorá slúžila na plnenie tajných zadaní. Ešte pred ohlásením predaja boli z vozidla odstránené všetky zariadenia a väčšina vybavenia a prvkov k plneniu zvláštnych úloh.

Mobilný dom so štedrým priestorom

Vlastníctvo mobilného domu sa zvyčajne spája s ústupkami, ktoré tento netradičný koncept vyžaduje. Priestorové uskromnenie však nie je nutné. Ako základ mobilného domu si môžeš vybrať priestorovo štedrý Freightliner Argosy. Svoje rozhodnutie nebudeš ľutovať.

FBI mobilné riadiacie centrum (ilustračná fotografia)Zdroj: officer.com

Okrem dostatočného priestoru

Nenápadný vzhľad skrýva v histórii prominentného majiteľa. Štátna bezpečnosť bola v rukách aj tejto mašiny. Bývalé mobilné veliteľstvo FBI vykonalo prerábku tohto Freightliner Argosy kamiónu ešte v roku 2005. Nevýhodou môže byť, vzhľadom na vek, nedokonalý technický stav . Na vozidle sa podpísal zub času. Bude treba vyriešiť preklzávajúcu prevodovku a občasný problém pri radení rýchlosti.

Freightliner Argosy Mobilný dom snov: 12,8 m FBI kamión na predaj! Zdroj: gsaauctions.gov

Komplikovaná dostupnosť náhradných dielov

Ako je možné, že sa tento automobil dostal do predaja? V dražbe sa môže stať tvojím súkromným majetkom vďaka ukončeniu výroby že Freightlineru už v roku 2006. Argosy už na trhu nebol dostupný a vláda tak nemohla pokračovať vo výrobe ďalších kusov svojho upraveného nákladiaku. Výroba pritom nebola ukončená úplne. Stále sa tieto vozidlá vyrábali pre trh Južnej Afriky, Austrálie a Nového Zélandu. Problémom však bola dostupnosť náhradných dielov. Postupne bolo nemožné zohnať potrebné časti. Komplikovaný servis znamenal postupný koniec modelu.

Výbava a satelity

V kabíne podľa pôdorysu bolo umiestnených niekoľko satelitov. Pozor, jeden pôvodný satelit je však stále umiestnený vo vozidle ako súčasť mobilného centra. Veľká škoda, že si nemôžeme prezrieť ďalšiu výbavu, počítače, modemy, sledovacie zariadenia a ďalšie vychytávky, ktoré tento nákladiak ponúkal posádke pri zásahoch. Dôvod je však pochopiteľný. Tieto zariadenia a ich navigačné systémy sú dodnes prísne tajné a obsahujú háklivé údaje, ktorých únik nemožno riskovať. Čo však v prípade, že bezpečnostní technici zabudli pri „kuchaní vnútorností“ niečo na palube? Pohľad do interiéru vozidla by rozhodne stál za to.

Freightliner Argosy interiérZdroj: gsaauctions.gov

Sledovacie vozidlo FBI

Potvrdením veľkého množstva techniky, ktorá sídlilo v srdci tohto vozidla, sú nekonečné úložné priestory a regály s elektroinštaláciou v útrobách vozidla. Potešením môže byť  fakt, že obnovenie veľkého množstva elektroinštalácie nebude zložité. Predpríprava na špeciálnu výbavu je funkčná. V prípade, že by nový majiteľ rozhodol pokračovať v sledovacom spôsobe využitia, manželka ani spoločník vo firme sa nepotešia. Tento nenápadný automobil preklepne, čo bude treba. Jedinou podmienkou je ochota investovať do výbavy automobilu pár tisíc eur naviac. Výsledok rozhodne bude stáť za to. Čisto hypoteticky, ak sa nový majiteľ rozhodne, že vidí zmysel kúpy aj v bežnejšom využití, má prečo zvážiť kúpu.

Komfortné cestovanie, váha 27 ton

12,8 metra priestoru a 4 m disponibilnej výšky, poskytnú v prípade akejkoľvek prerábky dostatočný priestor pre komfortné cestovanie a bývanie. Toto stále nie je všetko. Vozidlo ponúka ďalší priestor v podobe výsuvnej bočnej konštrukcie po oboch stranách. Vozidlo sa objavilo v ponuke áut u predajcu, ktorý sa zaoberá aukciami výnimočných áut. Štátny podnik GSA Auctions je privilegovaný predajom vozidla. Vzhľadom na nekvalitné fotografie použité v inzeráte, sa o predaj vozidla zas tak nesnažia.

Freightliner Argosy Mobilný dom snov: 12,8 m FBI kamión na predaj! Zdroj: gsaauctions.gov

Funkčné elektrické zdroje a batérie pre chod mimo civilizácie

Aby inzerát nepôsobil dojmom, že ide o fiktívnu ponuku, predajca upriamuje pozornosť na zadnú časť vozidla. Vlastné elektrické zdroje a batérie v zadnej časti vozidla sú príjemnou čerešničkou na torte. Čo to znamená pre posádku? Toto vozidlo si poradí so zachovaním celkového chodu aj ďaleko od civilizácie a ponúkne plnohodnotné funkcie mimo zdrojov elektrického napätia.

Cena

Dôležitým údajom je aj počet najazdených kilometrov. Na tachometri svieti 121. Aj napriek tomu je tak výnimočná ponuka na predaj za cenu 33 433 amerických dolárov, v prepočte za 30 000 eur. Ako hodnotíš cenu s ohľadom na ponúkané vlastnosti?  Ďalším dôležitým detailom je výkon.

Freightliner Argosy Mobilný dom snov. 12,8 m dlhý FBI kamión ako základ je to pravé orechové! Extrémne rozmery a obrovský potenciál využitia priestoru. Ako bonus zaujímavé výhody FBI kamiónu! Zdroj: gsaauctions.gov

Pohon + využitie

Pohon zabezpečuje silný dieselový motor. O jeho výkone nemožno pochybovať. Ako by si inak poradil so strojom s celkovou hmotnosťou až  27 ton? Ak by si chcel zažiť na palube FBI kamióna veľa zábavy, poteší ťa fakt, že pre vodiča je už v kabíne vybudované miesto na spanie. Posádka sa tak bude môcť naplno venovať tajnej sledovacej akcii. V čase konfliktu medzi Ruskom a Amerikou, môže byť možné využitie viac ako jasné. Je verejným tajomstvom, že sa po Európe motá veľa špiónov. Podeľ sa o svoj tip v komentároch. Aké využitie by si pre tento unikát navrhol?

FBI mobilné riadiacie centrum (ilustračná fotografia)Zdroj: officer.com

Zdroj: GSA Auctionsremarkboard.comreporterwings.com

Freightliner Argos Mobilný dom snov: 12,8 m dlhý FBI kamión na predaj!

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Zníženie DPH odštartovalo hromadné nákupy pohonných hmôt v Poľsku!Zníženie DPH v Poľsku odštartovalo pre Slovákov hromadné nákupy pohonných hmôt! Takzvaná...4. Február, 2022
02Rekordný nájazd: Porsche 911 s 333 000 km!Porsche je dnes hotový pojem. Už roky vyrába legendárne športiaky, ktoré majú poriadny...3. Február, 2022
03Audi s výkonom Bugatti Veyron: Čo dokáže 1 045 koní Audi RS7 dela?Vyšší výkon ako ponúka slávne Bugatti Veyron? Nemecký tuner v tom má jasno. Dokonalé dielo...2. Február, 2022