Najdlhšia čakacia doba na svete: Pol roka? Na túto Toyotu si počkáš ... rokov!

Automobilový svet tvrdo zasiahla súčasná doba omeškania výroby a nedostatku komponentov. Čakacie doby sa predlžujú nielen kvôli problémom s výrobou čipov. Majitelia sa sťažujú, že na svoje automobily čakajú extrémne dlho. Zabudni na pol roka čakania, na túto Toyotu si počkáš niekoľko rokov!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
26.10.2021
Diskusia:
Zdroj: toyota.com

Video: 2022 Toyota Land...

Auto-moto zaujímavosti

Dodávatelia meškajú. Stavby sa predražujú. Kovania, materiály aj základné položky rastú na cene. Zdržania sa netýkajú len stavebníctva. Sú dotknuté takmer všetky výrobné odvetvia. Čakanie na vysnívanie nové auto nie je výnimkou. Čakacie lehoty sa predlžujú.

Toyota Land Cruiser J300 - najdlhšia čakacia doba na svete. Zdroj: toyota.com

Extrémne dlhé lehoty doručovania nových automobilov

Majitelia pri určitých modeloch rátali s polročným omeškaním doručenia. Dnes je však situácia omnoho dramatickejšia. Čaká sa omnoho dlhšie. Zákazník automobil nedostane ani pol roka od prvého vstupu do showroom-u. Čakajúci vodiči sa radia, či pomôže dobu skrátiť zmena konfigurácie. Vo väčšine prípadov ani toto nie je cesta k urýchleniu doručenia nového automobilu.

4 roky čakania na novú Toyotu!

Rekordérom v najdlhšej čakacej dobe na svete je nová Toyota. Model Land Cruiser J300 uvádza dobu doručenia až neuveriteľné 4 roky! Podľa portálu CarsGuide prevyšujú predobjednávky podľa oficiálnych údajov ročnú produkciu automobilov v závode až o 400%! Veľký off-road nie je pritom modelom, ktorý by nemal na trhu konkurenciu.

Toyota Land Cruiser J300 - najdlhšia čakacia doba na svete. Zdroj: toyota.com

400 % prevýšenie produkcie

Samotná Toyota je záujmom zákazníkov zaskočená. Reagovala obmedzením objednávok. Ani samotná akcia v podobe obmedzenia počtu predobjednávok nezníži dopyt a záujem o auto. Značky sa snažia obmedziť počty áut objednaných na domácom trhu, ktoré majú potenciál exportu. To však taktiež záujem o daný model neznižuje. Potenciálni zákazníci si tak musia počkať na doručenie vysnívaného modelu neuveriteľne dlho.

Toyota Land Cruiser J300 - najdlhšia čakacia doba na svete. Zdroj: toyota.com

Land Cruiser J300 2021

Koľko objednávok na Land Cruiser J300 2021 výrobca eviduje za prvých pár dní od spustenia predpredaja? Už v auguste to bolo 20 000 objednávok za prvých pár dní! Za omeškanie výroby môžu najviac komplikácie, ktoré spôsobili úplné zastavenie výroby. Tak ako veľká časť sveta, aj u Toyoty bojujú s chýbajúcimi čipmi. Šialené čakacie doby majú na svedomí aj reštrikcie, ktoré vyplývajú z pandémie COVID-19 v  juhovýchodnej Ázii. Súčiastky jednoducho nemá kto vyrábať, vo väčšine tovární zamestnanci nepracujú a nikto nevie ako dlho to ešte potrvá.

Ešte luxusnejšie J300 delo

J300 v ešte luxusnejšej verzii už plánuje Lexus. A Lexus LX príde do USA aj ako veľký hybrid Lexus 750h. Zaujíma ťa výkon? O pohon sa postará bi-turbo šesťvalec V6 s objemom 3,5 litra s podporou elektromotora o sile 358 kW s krútiacim momentom 871 Nm. Ako základ sa predvedie stroj bez pomoci elektromotora s výkonom 305 kW a s krútiacim momentom 650 Nm.

Toyota Land Cruiser J300 - najdlhšia čakacia doba na svete. Zdroj: toyota.com

Predaj v Európe je v nedohľadne

Zákazníci sa najviac „trasú“ po modeloch v najvyššej výbavy ZX a GR Sport. Tie taktiež nebudú doručované v najbližšom ani vzdialenejšom období. Práve na domácom trhu sú tieto vrcholové verzie 90 % podielom všetkých objednávok. Tento konkrétny model sa dodnes do Európy ani nedováža. Pravdepodobne sa ani dlhšie k nám nedostane. Daný automobil sa zatiaľ do EÚ nedováža. S najväčšou pravdepodobnosťou by mal model problémy s plnením našich stále prísnejších emisných noriem. Je to veľký žrút s ohromným motorom a parametrami, ktorý si opantal zákazníkov po celom svete. Ako ukazuje záujem pri predobjednávkách, nemusí nás nemožnosť kúpy znepokojovať. Toto delo nebudú zákazníci mať ani v USA. A do doručenia to bude ešte poriadne dlho.

Zdroj: carsguide.com

Toyota Land Cruiser J300

Video: 2022 Toyota Land Cruiser GX (J300 series)

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01R. I. P. BMW Vantablack: Táto farba zníži spotrebu o 0,5 l litra na 100 km!Najsvetlejšia biela odráža až 98,1% slnečného žiarenia, je držiteľom zápisu v Guinnessovej...16. Október, 2021
02Nové terénne Hyundai combi delo: Väčšie ako Superb, Passat, dobré ako Volvo!Populárna Škoda Superb a VW Passat má nového rivala. Automobilka Hyundai prichádza s novým...22. Október, 2021
03Video: Škoda Fabia ťa presvedčí za 60 sekúnd!Osloví širokú škálu zákazníkov. Nie preto, že ponúka výberové parametre. Je to jednoducho...18. Október, 2021