R. I. P. BMW Vantablack: Táto farba zníži spotrebu o 0,5 l litra na 100 km!

Najsvetlejšia biela odráža až 98,1% slnečného žiarenia, je držiteľom zápisu v Guinnessovej knihe rekordov! Má farba automobilu vplyv na spotrebu paliva? Táto farba ušetrí 0,5 l paliva na 100 km jazdy a predĺži dojazd elektrombilov!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
16.10.2021
Diskusia:
Zdroj: mercedes-benz.com

Biela = najpopulárnejšia...

Auto-moto zaujímavosti

Ceny pohonných hmôt rastú zo dňa na deň. To je ďalší dôvod prečo zvážiť všetky možné spôsoby úspory paliva. Ušetriť vďaka farbe 0,5 l benzínu na 100 km jazdy. Možno táto hodnota neznie presvedčivo, ale z hľadiska dlhodobého významu je to jasný tromf, ktorý môže farbe pomôcť k popularite.

Ktorá farba automobilu je najlepšia? Nový unikátny odtieň, ktorý šetrí palivo!Zdroj: germaincars.com

Spotreba nižšia o 0,5 l na 100 km jazdy!

Farba automobilu už dávno nie je len vec vkusu. Ďalší dôvod pozrieť sa na farbu automobilu z iného hľadiska významu. Prognóza hovorí, že pri spaľovacích motoroch je možné ušetriť zhruba pol litra benzínu na 100 kilometrov výberom špeciálnej farby automobilu. Pri elektromobiloch výskumy potvrdzujú zvýšenie a predĺženie dojazdu.

Najsvetlejšia biela farba na svete - úspora paliva až 0,5 l na 100 km!Zdroj: mercedes-benz.com

Ako ušetriť palivo výberom farby auta?

Najväčšiu pozornosť v súvislosti s unikátnou farbou auta si vyslúžilo zhruba pred 2 rokmi statné BMW, ktoré sa na autosalóne IAA v Ženeve predviedlo v unikátnom „oči von“ odtieni najtmavšej čiernej. Odtieň neprehliadnuteľného BMW X6 vo farbe VantaBlack je oficiálne najtmavšou čiernou farbou na svete.

BMW X6 Vantablack najtmavšia čierna farba auta na sveteZdroj: bmwgroup.com

R. I. P. BMW Vantablack, najsvetlejšia biela na svete je tu!

Po ošiali spôsobenom delom z Ingoltstadtu v najtmavšej čiernej, prichádza  najsvetlejšia biela na svete! Univerzita Purdue, sídliaca v Indiane, nedávno predstavila svoju najsvetlejšiu bielu farbu na svete. Je oficiálnym držiteľom rekordu ako najsvetlejšia farba planéty. Zaujímavé je praktické prepojenie tohto nielen estetického hľadiska s automobilovým svetom.

BMW X6 Vantablack najtmavšia čierna farba auta na sveteZdroj: bmwgroup.com

Prečo je farba zaujímavá pre automobilový svet?

Nejedná sa o žiadne estetické dôvody. Táto snehovo biela je, dá sa povedať, transparentná. Odráža 98,1% slnečného žiarenia a vyžaruje infračervené teplo. Xiulin Ruan, profesor strojárstva na Purdue univerzite povedal: „Keď sme pred zhruba 7 rokmi začali s týmto projektom, mysleli sme na úsporu energie a boj proti klimatickým zmenám.“ Ruan sa spolu s jeho šikovnými postgraduálnymi študentmi púšťal do projektu, ktorý sledoval odrážanie priameho slnečného svetla od budovy. Čím viac sa zameriate na odraz  svetla, tým bude výsledná farba belšia. Táto špecifická formulácia odráža neuveriteľných 98,1 % dopadajúceho slnečného žiarenia, čo sa prejaví v zaujímavých vlastnostiach, aké možno využiť v rôznych oblastiach.

Čo dokáže najsvetlejšia biela?

Poďme si predstaviť objekt, ktorý absorbuje približne 99 % svetla. V takom prípade farba neodráža žiadne svetlo. Výsledkom je efekt, ktorý spôsobuje, že akékoľvek krivky auta sa oku takmer stratili. Automobil pôsobí ako dvojrozmerný objekt. V sériovej výrobe tento vynález zatiaľ vynálezcovia nepredstavili, pretože v praxi sa zatiaľ materiál ukázal ako príliš krehký. Ďalším krokom je objaviť spôsob ako ho dostať na autá a cesty a nielen to. Možných využití v iných odvetviach je viac ako si možno prestaviť.

Purdue najsvetlejšia biela farba v najnovšom vydaní Guinnessových rekordov.Zdroj: purdue.edu

Široké možnosti využitia

Podľa slov profesora strojného inžinierstva, Xiulina Ruana, bolo cieľom vyvinúť odtieň, ktorý bude odrážať čo najviac svetla s ohľadom na zníženie zahrievania domov a s tým spojené využitie na poli klimatizácie a chladenia. Farba už má na konte titul v Guinessovej knihe rekordov. Veľkým cieľom unikátnej farby naďalej ostáva snaha zmierniť globálne otepľovanie. Pre lepšie pochopenie treba ešte dodať, že fakt, že odráža až 98,1 % svetla, spôsobí, že sa interiéry budov nebudú prehrievať. Vnútro budov zostáva oproti vysokej teplote vonku chladnejšie.

Zníženie spotreby áut + zvýšenie dojazdu elektromobilov

Poďme späť k automobilovému priemyslu. Okrem ušetrenia 0,5 l benzínu na 100 kilometrov je tu ďalšia výhoda. Táto farba dokáže zvýšiť dojazd elektromobilov. Tie nemusia využívať klimatizáciu, čo sa odrazí na zvýšení využiteľnej energie na dojazd. Aj tento prevratný objav má háčik. Prevratný vynález zatiaľ nehovorí o reálnych možnostiach využitia vo forme laku automobilovej karosérie. Nasledujúce kroky preto budú testovať krehkosť, ktorá robila problémy aj v prípade laku v najtmavšom čiernom odtieni VantaBlack.

Farba automobilu vs. spotreba paliva (tmavá vs. svetlá farba))Zdroj: autoblog.com

Kráľovská biela = najpopulárnejšia farba áut

Biela je oficiálne najpopulárnejšou farbou automobilov. Svedčí o tom aj fakt, že v bielej vyzerá fantasticky takmer ktorékoľvek auto! Presvedči sa v galérii fotografií pod článkom. Aké ďalšie možnosti využitia vidíš v prípade farby, ktorá neodráža takmer žiadne svetlo? Ktorá je tvoja vysnívaná farba? Podeľ sa s nami o svoj tip na top farbu v komentároch.

Najpopulárnejšie farby automobilov podľa amerického portálu iSeeCars.Com

1. biela 23,9%

2. čierna 23,2%

 

3. šedá 15,5%

 

4. strieborná 14,5%

 

5. červená 10,3%

 

6. modrá 9,0%

 

7. hnedá 1,4%

 

8. zelená 0,7%

 

9. béžová 0,4%

 

10. oranžová 0,4%

 

11. zlatá 0,3%

12. žltá 0,2%

13. fialová 0,1%.

Zdroj: Purdue Universitypurdue.edugermaincars.com, iseecars.com, carbuzz.com

Biela = najpopulárnejšia farba automobilov

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najväčšia Toyota pick-up beštia: Väčšia ako Hilux, utiahne až 5, 5 tony! Populárny pick-up Toyoty má novú konkurenciu. Hilux bol dlhý čas najväčším predstaviteľom...12. Október, 2021
02Najlepšie EČV registrované v SR: Slováci vedia ako zaujať!Majitelia týchto áut boli pri vyberaní symbolov na EČV za poplatok maximálne kreatívny....14. Október, 2021
03Škoda Fabia za 23 000 €? Najlacnejšia nová Fabia tvoja za 12 560 €!Škoda Fabia za 12 560 eur disponuje motorom 1.0 MPI a slušnou výbavou. Chce sa uchádzať...10. Október, 2021