Najlepší vodiči sú v Európe: Kto jazdí lepšie ako Nemci?

Vodiči z ktorej krajiny jazdia s najmenším počtom nehôd? Jazdíme horšie ako Taliani? Sú najlepšími vodičmi Nemci a najhoršími Rusi a Poliaci? Sú známe stereotypy o správaní vodičov na cestách porovnateľné s názorom samotných vodičov? Ako súvisí nehodovosť s vekom vodičov? Ktorí vodiči sú na cestách "postrachom" a jazdia najhoršie? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
06.10.2020
Diskusia:

Najlepší vodiči sú v...

Auto-moto zaujímavosti

Každý národ je známy osobitým prístupom k riadeniu motorového vozidla. Každá krajina dodržiava iné stanovené pravidlá a predpisy, ktoré majú zaistiť bezpečnosť na cestách. Tieto pravidlá sa v jednotlivých krajinách líšia. Príkladom je množstvo rozdielnych legálnych limitov platných v EÚ. Líši sa aj tolerancia k požitiu alkoholu za volantom. Väčšina európskych krajín dodržiava iné limity, aké platia napríklad pre Spojené kráľovstvo.

Jazda v zahraničí vs. pokuty

Každý vodič, ktorý jazdí v zahraničí, musí dodržiavať pravidlá a obmedzenia platné v danej krajine. Často môžu takéto informácie ušetriť čas aj peniaze. Vodič sa tak môže vyhnúť problémom súvisiacim s porušením pravidiel. Nikto z nás predsa nechce riskovať problémy a platiť vysoké pokuty.

Najhorší a najlepší vodiči v EurópeZdroj: youth-time.eu

Rozdiely platné v Európe – jednotlivé krajiny

Vo Švajčiarsku neplatí pravidlo minimálnej výšky osoby, ktorá sedí na mieste spolujazdca. Zákon nepovoľuje sedieť vpredu všetkým osobám mladším ako 13 rokov. Taliani sú citliví na dodržiavanie historickej zóny miest. Prejazd historickou zónou (ZTL) môže vodičovi priniesť vysoké pokuty.

Rakúsko, Nemecko

V Rakúsku riskuješ problémy pri nedodržiavaní správneho používania svetiel- hmlovky a diaľkové svetlá použité v nesprávnej situácii sa považujú za priestupok. V Nemecku sa neodporúča predbiehať školský autobus. Na prechod s vozidlom cez „nízkoemisnú zónu“ je potrebné špeciálne povolenie. To sú len niektoré rozdiely, ktoré sú platné naprieč Európou.

Prečo jazdiť bezpečne?

Nehoda dokáže navýšiť náklady vodiča na cestovanie autom v priemere o 36 %. Náklady na opravu po nehode sú rádovo vyššie ako základná oprava či údržba, takže bezpečná jazda je najlepšou investíciou vodiča aj pre jeho finančné rezervy. Dobrý vodič zároveň šetrí náklady, súčasne jazdí bezpečnejšie.

Alkohol a telefón za volantom

Pozrime sa na čísla štatistík o nehodovosti. Alkohol v krvi na úrovni 0,10% zvyšuje pravdepodobnosť havárie na 7-násobok. Alkohol v krvi na úrovni 0,15% zvyšuje pravdepodobnosť havárie až o 25-násobok. Stojí za to zvážiť využitie taxíka, čo povieš? Vodič, ktorý počas jazdy telefonuje, predstavuje 6-násobne vyššie riziko, že spôsobí alebo sa stane účastníkom nehody. Surfovanie na internete a posielanie správ zvyšuje pravdepodobnosť nehody o 24-násobok.

Najhorší a najlepší vodiči v EurópeZdroj: youth-time.eu

Najlepší vodič na svete sú Európania

Ktorí európsky vodiči jazdia najlepšie? Najlepší prehľad o tom prinesie zoznam najlepších vodičov na celom svete. Prekvapivo, sú na zozname najlepších 10 miest takmer výlučne európski vodiči. Prieskumy v tomto prípade zohľadňujú názory samotných vodičov z rôznych krajín. Najhorší vodiči jazdia podľa rebríčka v Južnej Amerike.

Najlepší vodiči na svete

10. Slovensko

Slovenskí vodiči sa v tabuľke umiestnili na desiatom mieste. Netreba zabúdať, že ide o celosvetovú štatistiku. Môžeme byť teda na seba hrdí.

9. Maďarsko

8. Taliansko

7. Francúzsko

Pri jazde vo Francúzsku o 25 km vyššou rýchlosťou, ako tou, ktorá je povolená, hrozí vodičovi zadržanie vodičského preukazu.

6. Belgicko

5. Česká republika

Naši susedia dosiahli vyššiu pozíciu v tabuľke aj vďaka faktu, že majú mnohí osobnú skúsenosť s pravidelným šoférovaním v Nemecku a Rakúsku.

4. Švédsko

3. USA

2. Lotyšsko

Lotyšsko sa vyznačuje prísnymi pravidlami a oproti iným krajinám nízkymi povolenými rýchlosťami.

1. Holandsko

Holandsko vďačí za prvé miesto v tabuľke aj faktu, že obyvatelia krajiny preferujú cyklistickú, lodnú dopravu a iné druhy prepravy. Vodiči sú tu aj vďaka množstve cyklistov ohľaduplní a tolerantní. Rozhodne to nie je krajina, kde automobil šoféruje ktokoľvek, vzhľadom na vysoké nároky potrebné pre získanie vodičského oprávnenia.

Ktorí vodiči sú v Európe najnebezpečnejší a riskujú za volantom najviac?Zdroj: timemaps.com

Vodiči nad 40 rokov majú menej nehôd

Nový výskum Univerzity vo Swansea spochybňuje myšlienku, že starší ľudia sú nebezpeční vodiči. Ich výskum presvedčil o opaku. Na čele tabuľky o nehodovosti  vedú mladí vodiči. Zaujímavá sú aj demografické údaje o nehodách a štatistika veku osôb so zvýšenou nehodovosťou. U starších osôb je vyššia pravdepodobnosť, že sa stanú účastníkmi nehody. Najbezpečnejšou skupinou vodičov sú vodiči vo veku nad 40 rokov.  Štúdia vyhodnotila túto skupinu ako najmenej nebezpečnú. Je menej pravdepodobné, že budú účastníkmi nehôd ako veľmi mladí vodiči.

Najnebezpečnejší sú mladí vodiči

Štúdia zistila, že starší vodiči majú tendenciu robiť chyby, keď sa pri šoférovaní ocitnú pod tlakom ostatných účastníkov cestnej premávky. Najvýraznejšou vekovou skupinou sú v podstatnej miere mladí muži. U 18 až 21-ročných je skutočne trikrát až štyrikrát vyššia pravdepodobnosť nehody ako u 70-ročných.

Tvoj názor

Čo si myslíš o štatistike nehodovosti a vyhodnotení najlepších vodičov na svete? Kto v Európe jazdí najlepšie a ktorí vodiči sú naopak na európskych cestách najnebezpečnejší? Máš osobnú skúsenosť so šoférovaním v daných krajinách. Aký je tvoj názor. O čom hovorí fakt, že sa vodiči zo Slovenska umiestnili na peknom 10. mieste? Podeľ sa s nami o svoje názory a skúsenosti v komentároch.

Zdroj: thelocal.com, bbc.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test zimných SUV pneumatík: Víťazom Michelin za 184 € Hľadáš kvalitné zimné pneumatiky pre svoje SUV? To, ako sa pneumatika správa na mokrom...28. September, 2020
02Najvzácnejšia Toyota: Vyrobená z dreva bez klincov a skrutiekTáto vzácna Toyota bola vyrobená pred 4 rokmi. Čím zaujme? Všetkým. Použitým materiálom,...30. September, 2020
03Môže Tesla jazdiť bez vodiča na sedadle? Dá sa z Tesly vystúpiť počas jazdy so zapnutým autopilotom? Množstvo búrlivých reakcií...4. Október, 2020