Najvzácnejšia Toyota: Vyrobená z dreva bez klincov a skrutiek

Táto vzácna Toyota bola vyrobená pred 4 rokmi. Čím zaujme? Všetkým. Použitým materiálom, dokonalosťou vypracovania aj príbehom. O výstavbu skvostu na kolesách sa postarali šikovní Japonci. Ako sa ti koncept netradičného vozidla, vyrobeného bez jediného klinca a skrutky, páči? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
30.09.2020
Diskusia:

Video: Toyota Setsuna

Auto-moto zaujímavosti

Zvláštne vozidlo bolo predstavené na veľtrhu dizajnu Milan Design Week 2016. Zvláštnosťou modelu je, že hlavné časti, konštrukcia aj karoséria, sú vyrobené takmer kompletne z dreva. Bez akýchkoľvek spojov v podobe iných materiálov je priam neuveriteľné, že je vozidlo schopné jazdy.

Pre 2 osoby

2-miestny koncept má japonský pôvod aj meno. Setsuna znamená v preklade okamih. Dizajnom pripomína Toyota Setsuna slávne športové vozidlo čias dávno minulých. Namiesto bežného vyhotovenia so sklenenými oknami vsadili konštruktéri na 2 veterné štíty, ktoré pripomína dizajn malých lodí.

Toyota SetsunaZdroj: blog.toyota.co.uk

Vzácna Toyota vyrobená z dreva

Krásna drevená vzorka robí z modelu neprehliadnuteľný automobil. Plne funkčné riešenie prekvapilo aj samotných autorov. Celkom má na dĺžku približne 3 metre. Aký druh dreva bol pre špeciálne účely vhodný? Predpoklady tvarových línii dokázal tento automobil dotiahnuť do finálneho konca vďaka vlastnostiam japonského cédra v kombinácii s inými druhmi dreva. Niektoré časti sú vyrobené z japonskej brezy, z brestu a z cyprušteka.

Toyota SetsunaZdroj: blog.toyota.co.uk

Interiér

Prekvapením je aj fakt, že sa dizajnérom podarilo otvoriť aj otázku pohodlia. Drevené sedadlá dostali mäkké opierky hlavy a efektné kožené poťahy. Základom celej výstavby bolo využitie prastarej japonskej techniky okuriai a kusabi. Neprítomnosť klincov a skrutiek bola možná vďaka tesne priliehajúcim drážkam a výčnelkom. Konštrukcia je zložená z celkom 86 panelov, ktoré možno rôzne konfigurovať a podľa potreby meniť. Dajú sa jednoducho vybrať a vymeniť.

Toyota SetsunaZdroj: blog.toyota.co.uk

Nečakané vlastnosti + elektrický pohon

Aj úprava dreva vyžadovala špeciálny prístup. Nebolo možné použiť bežné lakovanie a striekanie. Bolo potrebné automobil ručne natierať pomocou štetcov. Okrem dreva svoj priestor dostal aj hliník. Bežné materiály boli použité pre pneumatiky, kolesá funkčné kolesá so štandardnými pneumatikami. Pôvodnou výrobou boli vyrobené aj bezpečnostné pásy. Pri aute z dreva by si asi nečakal odpruženie, to je súčasťou funkčných častí. Odlišná od bežných motorov je aj pohonná jednotka. Výkon zabezpečuje elektromotor, ktorý dokáže zabezpečiť jazdu s maximálnou rýchlosťou 45 km/hod.

Najzaujímavejší koncept bez cestnej homologizácie

Zatiaľ sa nepodarilo dostať model na cesty. Problémom je udelenie cestnej homologizácie. Zatiaľ môžu dizajnéri snívať o spustení výroby. Hlavným zámerom však nebolo vytvoriť konvenčné vozidlo. Autori chceli vyzdvihnúť krásu príležitostného využitia a funkciu potešenia namiesto každodenného využitia. To nebolo plánom. Špeciálnym prvkom sú hodiny odpočítavajúce 100 rokov. Hlavný použitý materiál bude postupne pracovať a drevo bude postupne odzrkadľovať plynutie času.

Vzácna Toyota Setsuna vyrobená z dreva bez použitia skrutiek a klincov Zdroj: blog.toyota.co.uk

Unikát pre nadšencov

Konštruktéri sa týmto konceptom vrátili do minulého storočia a vytvorili nadčasový skvost. Dokonalé vypracovanie zaujme pozornosť všade tam, kde sa objaví. Ak si pri pohľade na tento automobil pomyslel na to, že sa jedná o historické vozidlo, si na omyle. Toyota Setsuna ešte len oslávi 5 rokov. Získať si pozornosť a osloviť divákov z celého sveta sa jej však podarilo aj bez sériovej výroby. Tá nie je vylúčená. Nadšencov, túžiacich po podobnej zberateľskej lahôdke, by sa určite našlo viac. Ktorý detail ťa na koncepte najviac zaujal? Akú cenu modelu by si pri tak zložitej výrobe a unikátnosti vozidla tipoval? Podeľ sa s nami o svoj odhad v komentároch.

Zdroj: blog.toyota.co.uk

Video: Toyota Setsuna

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dacia Grand Duster: 7-miestne SUV z Rumunska Dacia Grand Duster. 7-miestne dostupné SUV, ktoré by prekvapilo nielen cenou. Táto lahôdka...24. September, 2020
02Lada Niva z Nemecka pre náročných: Cena 19 900 €Lada Niva 4x4 nekončí. Nová Lada Niva bude vyrábaná v Nemecku. Čo ponúkne limitovaná edícia...26. September, 2020
03Vodiči si za emisie priplatia: Ďalšie zdaňovanie benzínových a naftových áut Dánska vláda ako ďalšia v poradí znevýhodní benzínový a naftový pohon. Do roku 2030 plánuje...22. September, 2020