Vodiči si za emisie priplatia: Ďalšie zdaňovanie benzínových a naftových áut

Dánska vláda ako ďalšia v poradí znevýhodní benzínový a naftový pohon. Do roku 2030 plánuje výrazne znížiť emisie zo súkromného vlastníctva motorových vozidiel. Zelenú postupne dostávajú autá s nízkymi alebo nulovými emisiami. Vlastníctvo automobilu s benzínovým alebo naftovým motorom bude drahšie. Koľko bude stáť v takom prípade Škoda Octavia IV? 

rufus v Legislatíva
22.09.2020
Diskusia:

Spaľovacie motory vs....

Legislatíva

Snaha zvýhodniť elektromobily

Krajina má v pláne v časovom horizonte 10 rokov odstaviť z trhu automobily s fosílnym palivom. Octavia IV dnes stojí 30 000 eur. Pri tomto trende podľa odhadov môže stáť čoskoro 40 000 eur. Stále viac krajín sa snaží vodičov motivovať ku kúpe nového vozidla s elektrickým pohonom.

Koniec naftových a benzínových automobilov

Komisia pre ekologický prechod pohonu súkromných vozidiel predložila vláde svoje návrhy o tom, ako zvýšiť počet ekologických automobilov na dánskych cestách. Tento vývoj postupne nasledujú ďalšie krajiny. Podobné tendencie cítiť aj u nás, kde sa postupne spaľovacie stávajú nepohodlnými.

Vodiči si za emisie priplatia: Ďalšie zdaňovanie benzínových a naftových áut Zdroj: youtube.com/TomoNews US

Autá bez emisií do roku 2030

Miestna vláda týmito krokmi sleduje nový plán prechodu na iné druhy pohonu. Podľa nového plánu majú byť na cestách do roku 2030 novo registrované autá bez emisií alebo s nízkymi emisiami. Podľa vyhlásenie ministerstva komisia stanovila scenáre, v ktorých by sa tento cieľ dal dosiahnuť pri zachovaní príjmu štátu zo súkromného vlastníctva automobilov.

Ekologické automobily

Komisia pre motorové vozidlá predložila dôkladnú analýzu možností získania ekologickejších automobilov. Vyhlásenie poskytol minister daní, Morten Bødskov. Vzhľadom na to, že doprava predstavuje 25 % celkových emisií CO2, sú automobily dôležitým krokom k dosiahnutiu 70-percentného cieľa zníženia emisií do roku 2030.

Kroky pre príchod ekologických automobilov

Odporúčania komisie zahŕňajú zvyšovanie cien benzínu a nafty, dotácie na elektrické autá a všeobecnú cestnú daň platnú pre všetkých motoristov vo výške 1 000 dánskych korún, v prepočte približne 140 eur ročne. Podľa komisie má táto nová daň vyvážiť náklady s ohľadom na ekonomické zaťaženie prechodu na elektromobily. Plán počíta s počtom 750 000 elektromobilov na cestách do roku 2030.

Klimatická otázka

Dánska rada pre zmenu podnebia (Klimarådet), ktorá radí vláde v otázkach podnebia, však odporúča, aby bolo cieľom mať do roku 2030 na cestách 1 000 000 elektromobilov. Tak sa má podariť dodržať celkový klimatický cieľ zníženia emisií o 70 %, ako píše thelocal.dk.

Vodiči si za emisie priplatia: Ďalšie zdaňovanie benzínových a naftových áut Zdroj: youtube.com/TomoNews US

Zvýšenie cien pohonných hmôt

Dáni teda môžu počítať s tým, že ich čaká nová daň, ktorú budú majitelia vozidiel povinní platiť ročne za používanie dánskych ciest. Ďalším krokom bude zvýšenie ceny pohonných hmôt - benzínu a nafty - o 1 dánsku korunu na liter, v prepočte o necelých 0,15 €. Tento nárast cien nadobúda platnosť od roku 2021.

Dotácie na elektromobily + výpočet registračnej dane

Majiteľom nových elektromobilov sa do roku 2030 budú poskytovať dotácie vo výške 2 500 dánských korún ročne, v prepočte približne 350 € na 1 nový elektromobil. Platenie registračnej dane (registreringsafgift) pre nové automobily na fosílne palivo sa bude počítať podľa emisií vozidla namiesto hodnoty vozidla. Zvyšovať sa postupne bude aj registračná daň pre elektrické automobily, ktorá je v súčasnosti silne dotovaná.

Zníženie skleníkových plynov

Podľa klimatického plánu musí Dánsko do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 3 400 000 ton ročne, aby sa podarilo dosiahnuť plán zníženia skleníkových plynov o 70 percent v porovnaní s úrovňou v roku 1990. Komisia pre motorové vozidlá ďalej uvádza, že 1 000 000 „zelených“ automobilov na cestách môže znížiť emisie o 1 500 000 ton. 

Spaľovací pohon vs. elektrický pohonZdroj: youtube.com/TomoNews US

Znížia elektromobily emisie o 70 %?

Z toho vypláva, že súkromné automobily nepredstavujú ani polovicu celkových emisií skleníkových plynov v krajine. Všetko nasvedčuje tomu, že môžeme tento trend čoskoro očakávať aj u nás. Aký je tvoj názor na zvyšovanie cien pohonných hmôt a ďalšie spomínané kroky s cieľom splniť cieľ? Či budeme aj u nás sledovať podobné kroky vlády, s cieľom zvýšiť počet elektromobilov v krajine, ukáže čas. S ohľadom na súčasné dotácie elektromobilov, môžeme sledovať podobný vývoj aj u nás. Ako podľa teba zámena áut s benzínovým a naftovým pohonom za elektromobily pomôže zníženiu emisií? Čo ukazuje podobný vývoj v zahraničí? Aké sú tvoje skúsenosti s elektrickým pohonom? Podeľ sa o svoj názor a prognózy v komentároch.

Zdroj: https://www.autoexpress.co.uk/,thelocal.dk

Spaľovacie motory vs. elektrický pohon

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Lada 4x4 o polovicu drahšia ako v Rusku: Cena 16 000 €!2020 LADA Smart 4x4. V Rusku obyčajný model sa snaží Lada predať v Južnej Amerike o 8...16. September, 2020
02Kráľ straty hodnoty: Pancierové SUV za zlomok ceny o 84 % lacnejšie!Heavy duty monštrum, ktoré v ponuke áut na predaj len tak nenájdeš. Nájazd len 6 473 km,...14. September, 2020
03Škoda Felicia kabriolet: Rarita s nájazdom 19 km na predaj v ČR! Dokonalý 60-ročný exemplár nemá jediný škrabanec. Nie, to nie žart. Veterán disponuje...10. September, 2020