Najspoľahlivejšie benzínové motory? Škoda, VW, Audi a Honda?

Motor používaný u mnohých značiek, 1.8T 20v 110kW motor si získal nielen značky, ale aj vodičov. Tento benzínový motor sa teší popularite vďaka slušným parametrom a spoľahlivosti. Ford 1.3 8v Duratec 51kW prekpvanie. Malý motor s veľkým potenciálom. Honda 1.5 VTEC 16v 84 kW - motor, ktorý si zapamätáš vďaka výdrži a odolnosti. Na ktoré ďalšie motory sa možno najviac spoľahnúť? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
08.11.2019
Diskusia:

Video: Ford Fiesta Duratec...

Auto-moto zaujímavosti

Motor používaný u mnohých značiek, 1.8T 20v 110kW motor si získal nielen značky, ale aj vodičov. Tento benzínový motor sa teší popularite vďaka slušným parametrom a spoľahlivosti. Ford 1.3 8v Duratec 51kW prekvapenie. Malý motor s veľkým potenciálom. Honda 1.5 VTEC 16v 84 kW - motor, ktorý si zapamätáš vďaka výdrži a odolnosti. Na ktoré ďalšie motory sa možno najviac spoľahnúť? 

Najspoľahlivejšie motoryZdroj: pixabay.com/ Pit Karges

  • 1.8T 20v 110kW – kráľ popularity

Škoda, Seat, Volkswagen, Audi. Všetky tieto značky podľahli tejto špecifikácii, ktorá sľubuje veľkú spoľahlivosť so životnosťou a odolnosťou motora. Bez ohľadu na silu koncernov, toto je motorová špecifikácia, ktorú chcú viaceré značky áut a budeš ju chcieť tiež.

Škoda Octavia, VW Passat  a Audi A4

Hrdými zástupcami sú modely Škoda Octavia, VW Passat Audi A4, Audi TT a Seat Leon. Tento rad by mohol pokračovať ďalej. Bez zbytočných slov poďme priamo k výkonu.

Výkon

Motor s objemom 1.8 litra ponúka výkon 110 kW, 150 koní a krútiaci moment dosahuje 220 Nm. Je dobrou zárukou „rany na istotu.“. Viacbodové vstrekovaním paliva. Preplňované turbodúchadlo. Ďalej? Rýchla jazda ako nutnosť, krútiaci moment je dosiahnuteľný už pri 1900 otáčkach za minútu.

Spotreba

Narozdiel od predchádzajúcich možností, tu ťa spotreba neuchváti kvôli šetrnej jazde. Kľudná jazda bez pretekárskych momentov môže z benzínovej nádrže odčerpať okolo 8 litrov na 100 kilometrov. Niekoľko dupnutí na plyn a spotreba vyskočí za limit 10 litrov.

Vysoký nájazd

Ak sa o bezproblémový chod motora postaráš a pomôžeš mu rozumnou jazdou, odmení ťa nájazdom niekoľko 100 000 kilometrov bez potreby vážnejšej opravy. Problémy môžu nastať, ak patríš k vodičom, ktorí občas zanedbávajú pravidelnú výmenu oleja.

Nedostatky

Medzi bežné „choroby“ starších exemplárov s vyšším nájazdom patria poruchy zapaľovacích cievok a turbodúchadla. Nezabúdaj so železnou pravidelnosťou vykonať niekoľko úkonov. Jedným z nich je demontáž olejovej vane po prejdení 100 000 km. Nevyčistený sací kôš olejového čerpadla sa môže zaniesť a srdcu tvojho 4-kolesového miláčika už nebude možné pomôcť. Správna starostlivosť je základ aj v tomto prípade.

Najspoľahlivejšie benzínové motoryZdroj: pixabay.com

  • Ford 1.3 8v Duratec 51kW

Zážihový motor malých rozmerov, ktorý poháňa mnohé automobily značky Ford, ktoré sú určené do mestskej premávky. Ford Ka a Ford Fiesta VI. ťa na prvý pohľad rozhodne neohromí. Motor však naozaj prekvapí. O zákazníka sa vie pobiť hneď na viacerých frontoch.

1.3 8v Duratec 51kW prekvapenie

Nástupca celoliatinového motora, ktorý v tomto prípade prišiel o rozvod OHV s objemom 1,3 litra. Motor 1.3 8v Duratec 51kW je radový 4-valec. Zákazník dostane atmosférické plnenie a vlastnosti hodné zváženia.

Odolnosť a spoľahlivosť

Motor má 2 ventily na každom valci. Kvalitné materiály podčiarkujú očakávania. Motor nepatrí k drsným zástupcom podávania výkonu, ale je konštruovaný tak, aby vydržal nemožné.

Spotreba 6 litrov

Aj bez pretekárskeho srdca dokáže pri nízkych otáčkach „zázraky.“ Spotreba okolo 6 litrov na 100 kilometrov jazdy je dobrou náplasťou na rany náročného vodiča v mesta. Spotreba paliva okolo 6 litrov na 100 kilometrov jazdy.

Ford Fiesta Duratec 51kW motorZdroj: youtube.com/ MotorSounds

  • Fiat 1.4 8v Fire 57kW

Označenie Fire motorov značky Fiat je zárukou, že pri kúpe modelu s daným motorom budeš spokojný. Na trhu sa tento pohonný agregát predáva už viac ako 10 rokov. Fiat ponúka na výber rôzne úrovne zdvihových objemov. Označenie „Fire“ je v tomto prípade viac ako príznačné. Posúď sám.

Rôzne zdvihové objemy

Výrobca ponúka na výber zdvihový objem 769 cm3 až 1368 cm3. Favoritom majiteľov rôznych motorov je práve motor so zdvihovým objemom 1.4 litra, 1368 cm3. Čo je na tomto motore zaujímavé? Je vybavený 8-ventilovým rozvodom OHC.

Poloha katalyzátora

Tvoju pozornosť si získa aj poloha katalyzátora, ktorý je umiestnený priamo v priestore motora.

Kvôli čomu výrobca umiestnil katalyzátor do tejto časti? Motor vďaka tomu získava zohriatie katalyzátora na prevádzkovú teplotu a zároveň znižuje množstvo emisií vypustených do ovzdušia pri studenom štarte. Množstvo emisií je stále výraznejším parametrom pri výbere pohonného agregátu.

Každý motor reaguje inak

Malý motor 1.4 8v ponúka slušný krútiaci moment v nízkych a stredných otáčkach. Vodič by však s motorom „Fire“ mal brať do úvahy štýl jazdy. Každý kus motora s rovnakými parametrami môže reagovať odlišne. To je aj dôvod, prečo sú všetky tipy na spoľahlivé motory orientačným parametrom.

Štýl jazdy a spotreba

Veľkým podielom sa na správaní motora podieľa aj to, ako sa k nemu správal predchádzajúci majiteľ. Čím ďalším motory „Fire“ dokážu zaujať? Fiat dosiahol veľmi príjemnú spotrebu. V priemerným podmienkach dokáže jazdiť s priemernou spotrebou 6 litrov.

Zaujímavé parametre

Preplňovanie: Bez preplňovania

Príprava zmesi: Zážihový motor s viacbodovým vstrekovaním

Prevodovka: 5-stupňová manuálna

Zdvihový objem: 1368 cm3

Počet valcov: 4

Počet ventilov: 8

Krútiaci moment: 115 Nm

Výkon: 57 kW, 77 koní

Čerešnička na torte

Pri všetkých verziách motora s 8 ventilmi nehrozí strata ventilov a piestu pri pretrhnutí či spadnutí rozvodového remeňa. Iná situácia nastáva, ak sa zameriame na tie z nich, ktoré spĺňajú prísne emisné normy Euro 5 a Euro 6 s vyšším kompresným pomerom.

Spoľahlivé benzínové motoryZdroj: pexels.com

  • Honda 1.5 VTEC 16v 84 kW

Ak chceš uspokojiť viacero požiadaviek zo svojho zoznamu, mal by si zvážiť aj automobil poháňaný benzínovým 4-valcom s objemom 1.5 litra. Označenie VTEC rozhodne neprehliadni.  Tento agregát disponuje výkonom 84 kW, 114 koní a krútiacim momentom 134 Nm.

Najväčší výkon

Dostaneš viacbodové vstrekovanie paliva so systémom variabilného časovania ventilov VTEC. Zaujíma ťa najväčší výkon? Až 5000 až 6500 otáčok za minútu by ti mohlo uspokojiť, ak si milovníkom rýchlejšej jazdy. 

Nepreplňovaný motor, ktorý miluje vysoké otáčky

Japonská výroba. Áno, motor je nepreplňovaný a disponuje malým objemom. Srdce každého fanatika vysokých otáčok zaplesá. Motor zvládne vytáčanie až do 7000 otáčok za minútu.

Spotreba

Ďalší zásah do čierneho. Ak ťa zaujíma spotreba, pozeráš sa na motorovú špecifikáciu, ktorá sľubuje spotrebu okolo 6 litrov. Ktorý iný nepreplňovaný motor rovnakej kategórie a objemu disponuje podobnými vlastnosťami a parametrami?

Dobrá voľba

Výkon, spoľahlivosť a spotreba. Jasní víťazi, čo sa týka dobrého výberu. Každý automobilový nadšenec vie, že automobilový svet žije výnimkami. Tento výber však podčiarkuje množstvo spokojných majiteľov, ktorý na túto motorovú výbavu nedajú dopustiť.

Honda 1.5 VTEC 16v 84 kW ponúka spoľahlivosť, 100 000 nájazd ako veľmi pravdepodobný stav na tachometri, výkon aj zážitok z jazdy. Konkurencia môže byť právom sklamaná, že na trhu existuje táto voľba.

Nedostatky

Nič nie je ideálne. Áno, s vysokým nájazdom sa pravdepodobne bude spájať aj zvýšená spotreba motorového oleja. Podobne je na tom automobil pri návšteve servisu. Aj s nájazdom však tento motor po zaplatení pár rokov ďalšieho života určite prekvapí.

Ktoré značky sú najspoľahlivejšie?

Aké sú tvoje skúsenosti s motormi nemeckých, talianskych či francúzskych výrobcov? Podeľ sa s nami o svoje vlastné skúsenosti. Ktorý motor ťa počas rokov jazdenia najviac podržal, sklamal? Podeľ sa s nami o svojich favoritov a nepríjemné skúsenosti v komentároch.

Honda 1.5 VTEC 16v 84 kW benzínový motorZdroj: youtube.com/ Tollymaster

Zdroj: Youtube kanálVisioRacer , quora.com, theguardian.com

Najspoľahlivejšie benzínové motory

Video: Ford Fiesta Duratec motor 6 1.3 70 PS

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Tesla zabíja: Vodič zhorel kvôli dverám bez kľučiekBezpečná a ekologická Tesla? Tesla Model S čelí obvineniam za smrť vodičov, ktorí po nehode...28. Október, 2019
02Kolosálna nehoda: 130-tonový BelAZ vs. lokomotívaInternet žasne pri pohľade na bizarné nehody z našich ciest. Nečakané stretnutie 2 obrích...4. November, 2019
0325-metrový cestný vlak z ČR: 2 Road Trainy odvezú náklad 3 kamiónov!V Austrálii jazdia ako 2 až 4-návesové súpravy dlhé až 50 metrov s maximálnou hmotnosťou až...30. Október, 2019