Nemecký dôchodca ukrýval tank a armádnu techniku: Hrozí mu pokuta 500 000 €!

Tank v pivnici? Pre nemeckého dôchodcu nič nezvyčajné. Teraz mu hrozí pokuta až 500 000 eur! Aké skvosty objavili v tajnej zbierke dôchodcu? Okrem tanku z 2. svetovej vojny, našli v jeho dome aj protilietadlové delo a torpédo!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
12.08.2021
Diskusia:
Zdroj: youtube.com/bbc.com

Video: Misia Bundeswehru v...

Auto-moto zaujímavosti

Súčasťou jeho zbierky bolo aj množstvo ďalších zbraní. Najlepší čas pre kúpu protilietadlového dela s kalibrom 8,8 centimetra, mínometu, samopalov, útočných pušiek, automatických zbraní a asi tisícky prevažne funkčných nábojov. Zo svojej zbierky bude musieť dôchodca všetko predať.

Tank v pivnici? Pre nemeckého dôchodcu nič nezvyčajné. Teraz mu hrozí pokuta až 250 000 eur!Zdroj: bbc.com

Kuriózny prípad

Muž po odhalení nálezu vo svojej vile tvrdil, že väčšinu vecí nakúpil a priviezol zo zahraničia. Konkrétne napríklad vrak tanku pochádza z Anglicka. Správu o kurióznom prípade priniesla spravodajská stanica BBC. Polícia celý prípad odhalila pred pár rokmi.

Aký trest pre dôchodcu?

„Lup“ zadržali za pomoci armády v jeho dome v severonemeckom meste Heikendorf ešte v roku 2015. Momentálne rieši prípad prokuratúra a obhajoba. Majú určiť adekvátny trest pre 84-ročného muža, ktorý sa akoby „naoko“ zbrojil pre prípad núdze. Niektoré zdroje informovali o zvažovaní podmienečného trestu a pokuty vo výške 250 až 500 000 eur.

84-ročný dôchodca, obžalovaný z držania tanku, čaká v súdnej sieni na začiatok procesu v nemeckom meste Kiel.Zdroj: TASR/AP, Axel Heimken

Z histórie

Súčasťou trestu je aj nutnosť zabezpečiť pre tieto „artefakty“ miesto dožitia. Dôchodcov obhajcu tvrdí, že o tank, starý Panther, má záujem isté múzeum v USA. Panther bol najúčinnejším vozidlom tohto typu. Lepšie sa už v Nemecku počas 2. Svetovej vojny do bojov nenasadilo. Od zverejnenia prípadu dôchodcu kontaktovalo aj niekoľko zberateľov z Nemecka. Tí mali záujem o mnohé hodnotné predmety, pušky, pištole a zbrane z jeho zbierky.

Nemecký dôchodca ukrýval tank a armádnu technikuZdroj: youtube.com/ CTV News

Záverečné rozhodnutie súdu

Na súde sa rokovalo o tom, či tento starý muž porušil nemecký zákon o kontrole vojnových zbraní. Legislatívne totiž v krajine obmedzujú a strážia výrobu, predaj aj transport zbraní, ktoré boli využívaných vo vojne.

Nemecký dôchodca ukrýval tank a armádnu technikuZdroj: youtube.com/bbc.com

Funkčné alebo nefunkčné zbrane

Na súdet pre nemeckého dôchodcu hral fakt, že väčšina zbraní nespĺňala svoj účel a boli nefunkčné. Aj podľa slov dôchodcu daný tank kupoval už ako vrak. Podľa miestneho denníka Die Welt tak sudcovia zvažujú zníženie pokuty na výšku 50 000 eur. Opozícia však nesúhlasí. Časť zbierky stále umožňuje pôvodné využitie a znamená tak bezpečnostné riziko.

V roku 2015 bol tank Panther z druhej svetovej vojny odstránený z obytnej nehnuteľnosti v severnom NemeckuZdroj: CARSTEN REHDER/DPA

Kuriózna cesta z domu trvala 9 hodín

Úsmevnou časťou príbehu bola aj komplikovaná preprava arzenálu z domu previnilého dôchodcu. Premiestniť z interiéru obytného domu tank zo zhodenými pásmi, to si vyžiadalo účasť až 20 vojakov. Na premiestnení vozidla pracovali viac ako 9 hodín. Ako dôchodca sám túto prepravu zorganizoval pred rokmi? V prípade, že už vtedy nebol tank funkčný, mal o prácu niekoľko dní postarané. Dostať ťažkú techniku na podval, to je ťažká úloha aj pre skúsených vojakov.

Aký trest hrozí za nedovolené ozbrojovanie?

Ako sa o jeho úlovku dozvedeli vojaci?  Na zbierku narazili pred časom v súvislosti s prehľadávaním domov kvôli odcudzeným artefaktom z čias nacistickej okupácie. Ako súd rozhodne? V prípade, že rozhodne v neprospech starého zberateľa, tento prípad bude smutnou výstrahou pre tých, ktorí snívajú o vlastníctve hodnotného starého unikátu. Koľkí majú podobné skvosty ukryté pred zrakmi verejnosti vo svojich domoch? Podľa dostupných informácií sa väčšina vojnovej techniky dodnes ukrýva v súkromných zbierkach. Z dôvodu nepovolené držania zbraní, munície a výbušnín hrozí 84-ročnému mužovi podmienečný trest v trvaní 1 roka a 5 mesiacov. Myslíš si, že dôchodca vyviazne bez trestu len s peňažným trestom? Podeľ sa s nami o tvoj názor v komentároch.

Zdroj: bbc.comTASR/AP

Polícia vtrhla do domu nemeckého dôchodcu - v pivnici našla 44 tonový tank

Video: Misia Bundeswehru v Heikendorfe - prípad tanku Wehrmachtu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Špičková Škoda Enyaq: HK Sportline Edition za 54 995 €Čo ponúkne supertriedna vlajková loď? Oplatí sa zvážiť kúpu dela s označením Škoda Enyaq HK...30. Júl, 2021
02Poľsko inovuje: Namiesto radarov drony!Polícia v Poľsku má nový bič na cestných pirátov. Na tých, ktorí sa rozhodnú porušovať...4. August, 2021
037-miestne SUV z Číny lepšie ako BMW!Neznáma značka predstavila koncept, ktorý prinesie na trh tvrdého rivala statného BMW X5....2. August, 2021