Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nový Lexus RX, piatej generácie, stojí od 69 900 €

Lexus RX bol, svojím spôsobom, prelomovým modelom, ktorý nielen automobilku katapultoval do vyšších sfér záujmu, ale spopularizoval aj kategóriu prémiových SUV. Dalo by sa povedať, že bol jedným z prvých takýchto modelov. Iba o kúsok ho predbehol Mercedes ML. To však hovoríme o európskom trhu, v domácom Japonsku sa RX ukázal možno ešte skôr ako ML.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Nový Lexus RX, piatej...

Auto-moto zaujímavosti

Nová, teraz už piata generácia jedného z najdôležitejších modelov automobilky celkovo prichádza s novým dizajnovým štýlom. A je to práve Lexus RX, ktorý je najdôležitejším a najpredávanejším nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Lexus oznámil, že slovenský trh volí, z celkového predaja vozidiel s týmto logom, až 98% hybridov.

Ale naspäť piatej generácii auta. To príde do predaja na prelome rokov 2022 a 2023, ale už teraz prebieha predpredaj. Základná cena je pritom 69 900 €. Je s výbavou Elegance, ktorá už ponúka naozaj bohaté spektrum prvkov. A druhou dôležitou vecou je, že má už v základe hybridnú pohonnú sústavu označenú ako RX350h. Tá produkuje 180 kW (245 k) a hybridná sústava pracuje s prevodovkou e-CVT a pohonom všetkých štyroch kolies e-four. To znamená, že zadné kolesá roztáča výhradne elektrický motor a netreba teda spodom auta ťahať žiadne rotujúce časti. V základných technických údajoch je zrýchlenie za 8 sekúnd na 100 km/h a kombinovaná spotreba v rozmedzí 6,4 až 6,7 l na 100 km v režime merania WLTP.

Nový Lexus RX, piatej generácie, stojí od 69 900 €Zdroj: Autobazar.EU

O niečo viac výkonu, konkrétne 225 kW (306 k), ponúkne verzia RX450h+, ktorá bude mať nabíjateľný hybrid. S batériou, s kapacitou 18,1 kWh, prejde na nabitie až 65 km a v takom prípade sa kombinovaná spotreba dá držať medzi 1,1 a 1,2 litrami benzínu na 100 km. Podobne ako základný hybrid, aj tento ponúka rovnakú prevodovku a rovnaký systém pohonu.

Vrcholom ponuky, ktorý bude dostupný výhradne s výbavou F-Sport Performance bude model označený RX500h. Ten bude mať výkon až 273 kW (371 k) a na veľké prekvapenie bude využívať šesťstupňovú automatickú prevodovku. Taktiež bude mať nový 2,4-litrový prepĺňaný motor, čo je tiež pri Toyote a taktiež Lexuse úplnou novinkou. Tento systém dokáže sprostredkovať zrýchlenie na stovku za 5,9 sekundy a kombinovaná spotreba sa pohybuje medzi 8,2 a 8,4 litrami benzínu na sto kilometrov. Vrcholná verzia bude používať pohon všetkých štyroch kolies Direct4, ktorý automobilka predstavila vo svojom prvom elektrickom modeli.

Nový Lexus RX, piatej generácie, stojí od 69 900 €Zdroj: Autobazar.EU

Ponuka výbav bude pre slabšie dve verzie obsahovať štyri stupne výbavy, ale RX500h bude mať iba jednu jedinú. Od výbavy Business bude mať každý kus lepšie svetlomety. V preklade to znamená, že bude mať adaptívne svetlá Blade Scan, kým úplný základ, Elegance, bude mať len automatické prepínanie diaľkových LED svetiel. Základnú výbavu budú charakterizovať zliatinové disky s priemerom 19 palcov a každá vyššia bude disponovať priemerom až 21 palcov.

Zaujímavé je sledovať technologické prvky vozidla. Nový 14,1-palcový displej s úplne novým systémom MM21 bude dostupný už od základného stupňa výbavy a v ňom bude aj navigácia cez cloudové úložisko. V prípade verzie vybavenej premietaním informácií na čelné sklo bude zase volant obohatený o dotykovo stláčacie tlačidlové polia na oboch vodorovných ramenách. Lexus vo svojom novom modeli ponúkne aj najnovšiu generáciu asistenčných prvkov, ktorá zahŕňa aj varovanie pred premávkou v prednej časti, nie iba v zadnej, čo znamená, že vie upozorniť aj na vozidlá blížiace sa za rohom, keď už z neho vykukne predok a vodič ešte nevidí. Ďalším z asistentov bude ten, ktorý pomôže zmeniť jazdné pruhy. Vďaka novým pevným kľučkám a monitorovaniu mŕtveho uhlu môže Lexus RX ponúknuť aj asistenta bezpečného vystúpenia. Taktiež pribudne systém monitorujúci reakcie vodiča s kamerou, ktorá je na neho namierená. Ak zbadá, že nie je úplne pozorný, tak zapne najskôr výstrahy a potom vozidlo zastaví a automaticky zavolá pomoc.

Nový Lexus RX, piatej generácie, stojí od 69 900 €Zdroj: Autobazar.EU

Len pre pripomenutie, dizajn nového modelu je uhladenejší ako mal predchodca a predná maska nie je až tak výrazná, najmä jej vrchná časť trochu splýva so zvyškom karosérie. Má však rovnakú levitujucú strechu, ako mal Lexus RX štvrtej generácie. Nie je levitujúca v pravom slova zmysle, ale je vizuálne oddelená čiernymi stĺpikmi. Rozmery modelu sú takmer rovnaké, pričom dĺžka zostáva navlas rovnakých 4,89 metra a výška klesla o 1 centimeter. Rázvor sa predĺžil o 6 cm, rozchod vpredu o 1,5 cm a vzadu o 5 cm. Aj napriek rovnakej dĺžke a zväčšenému rázvoru je o niečo väčší aj batožinový priestor. Na dĺžku pribudlo 5 cm a nakladacia Hrana je o 3 cm bližšie ku zemi, čo určite uľahčí manipuláciu s všetkým prepravovaným materiálom.

Nový Lexus RX, piatej generácie, stojí od 69 900 €Zdroj: Autobazar.EU

Lexus RX má konkurovať zabehnutým modelom, tak ako doteraz. Najväčšími konkurentami tak budú BMW X5, Audi Q7, Mercedes GLE, ale aj Volvo XC90. Japonská automobilka prehlásila, že má výhodu nielen v kompletnej hybridizácii vozidla, ale aj v bohatej základnej výbave za veľmi rozumne nastavenú cenu. Ak však chcete naozajstný cenový trhák, tak si pozrite skladové kusy štvrtej generácie modelu. Tie sú za zvýhodnené ceny. Výlučne benzínová verzia začína s cenovkou 49 900 € a hybrid RX450h so šesťvalcom je o 10 000 € drahší.

Nový Lexus RX, piatej generácie, stojí od 69 900 €Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Pozreli sme si naživo štvrtú generáciu Lexusu RX, konkrétne Lexus RX500hAutomobilka Lexus, ktorá sa výrazným spôsobom podieľala na zrode kategórie stredne veľkých...24. August, 2022
02Nový Mustang je tu, má stále V8Pri novom Forde Mustang sa rozchádzali názory tých, čo špekulovali o možnej budúcnosti....20. September, 2022
03Limitka Extreme je najlepšou Daciou Duster do zmeny znakuDacia Duster je právom jedným z najobľúbenejších terénnych vozidiel, či skôr crossoverov na...20. September, 2022