Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Pozreli sme si naživo štvrtú generáciu Lexusu RX, konkrétne Lexus RX500h

Automobilka Lexus, ktorá sa výrazným spôsobom podieľala na zrode kategórie stredne veľkých SUV, ako ju poznáme teraz, predstavuje už piatu generáciu svojho modelu RX, ktorý jej otvoril dvere do segmentu. Je to zase výrazný krok vpred nielen dizajnom, ale aj technológiou a celkovou charizmou modelu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.08.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Pozreli sme si naživo...

Auto-moto zaujímavosti

Oproti predchodcovi určite vyzerá nová, piata, generácia Lexusu RX omnoho dynamickejšie. A modelu to prospieva. Vyzerá kompaktnejšie, aj keď veľkostne je stále približne rovnaký. Stále si necháva zadnú časť karosérie s charakteristickým oblúkom v poslednom stĺpiku a tiež jemným náznakom karosérie kupé. Nie je to SUV kupé, v pravom zmysle slova, ako je napríklad BMW X6, ale je tak niekde na polceste medzi dvoma najčastejšie používanými karosériami segmentu.

Prvý kus odprezentovaný staticky má výbavu F-Sport, čo pridáva agresívnejšie tvarovanú prednú časť so stále masívnejšou prednou maskou chladiča. Tú trochu zjemňuje vrchný kus vo farbe karosérie. Predné svetlá sú automaticky vybavené adaptívnymi LEDkovými zdrojmi a zadné sú prepojené svetelným pásom. Logo Lexus by ste na zadnej časti vozidla hľadali márne. Nahradil ho decentný nápis práve nad pásom prepájajúcim svetlá. Aj z tohto pohľadu vyzerá Lexus RX omnoho kompaktnejšie ako jeho predchodca, aj keď rozmery sú stále veľmi podobné.

Pozreli sme si naživo štvrtú generáciu Lexusu RX, konkrétne Lexus RX500hZdroj: Autobazar.EU

Interiér novej generácie RX je odkazom na menší model NX, ktorý má veľmi podobné ovládacie prvky. V strede je naozaj masívny dotykový displej s uhlopriečkou 14,1 palca, ktorý zasahuje aj kolieska na ovládanie teploty vo vozidle. Aj napriek dotykovému ovládaniu je ovládanie klimatizácie naozaj veľmi jednoduché. Určitým šokom, pre niektorých, bude nová forma kľučiek na otváranie dverí. Už nie sú s klasickými tiahlami, sú tlačidlové, ale v prvom rade sú bezpečnejšie. Ak Lexus RX zaznamená, že ide okolo vozidlo, ktoré by mohlo ohroziť vystupujúcich pasažierov, tak im neumožní otvoriť dvere pokiaľ nebezpečenstvo pretrváva.

Aj keď to tak nevyzerá, tak nový Lexus RX stojí na novej platforme a bude mať až o 6 cm predĺžený rázvor. Celková dĺžka však ostane rovnaká a z toho vyplýva, že by mohol byť menší batožinový priestor. Nie je to tak. Je práve ešte o niečo väčší ako mal predchodca.

Pozreli sme si naživo štvrtú generáciu Lexusu RX, konkrétne Lexus RX500hZdroj: Autobazar.EU

Lexus RX piatej generácie je prvým v rade, ktorý dostane pod kapotu výhradne štvorvalcové motory s hybridnými doplnkami. Treba tak zabudnúť na použitie veľkého 6-valca. Všetky verzie budú mať pohon všetkých štyroch kolies a zadné kolesa budú pripájať iba funkciou elektromotora. Základom ponuky bude verzia RX350h, ktorá bude disponovať hybridným systémom štvrtej generácie. Ten skĺbi benzínový štvorvalec s objemom 2,5 litra a a elektromotor. Výkon celej sústavy sa dostane na 180 kW (245 k). Krútiaci moment pritom dosiahne 335 Nm a na stovku sa nová generácia RX-ka dostane za 8 sekúnd. Je to veľmi podobný čas ako mala predchádzajúca generácia so šesťvalcom. Pritom automobilka hovorí o tom, že v kombinovanom cykle si táto verzia vypýta 6,4 až 6,7 l benzínu na 100 kilometrov. Toľko majú podobne výkonné konkurenčné vozidla so spaľovacím motorom na naftu.

Pozreli sme si naživo štvrtú generáciu Lexusu RX, konkrétne Lexus RX500hZdroj: Autobazar.EU

Krôčik nad týmto systémom bude stáť verzia označená ako RX450h+. Bude tak prvým plug-in hybridnou možnosťou modelu RX a predvedie celkový výkon 225 kW (306 k) a krútiaci moment masívnych 572 Nm. Stovku zvládne za 7 sekúnd a na plné nabitie akumulátora s kapacitou 18,1 kWh prejde až 65 kilometrov. Oba tieto hybridy budú využívať stále rovnako bezstupňovú prevodovku e-CVT vyvinutú špeciálne pre hybridné použitie.

Na vrchole ponuky modelu bude to najzaujímavejšie, čo je aktuálne v ponuke automobilky. Verzia RX500h bude mať prvýkrát kombináciu prepĺňaného 2,4-litrového motora spojeného so šesťstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies Direct4. Práve tento kus sme si pozreli naživo v nádhernej modrej farbe. Maximálny výkon sústavy je až 273 kW (371 k) a krútiaci moment sa dostáva až na 645 Nm. Aj napriek zrýchleniu na stovku za 5,9 sekundy bude kombinovaná spotreba do 8,5 litrov benzínu na 100 kilometrov. Nový Lexus RX piatej generácie bude využívať rovnaký systém pohonu ako je aktuálne v elektrickom RZ450e, ktorý riadi rozdelenie záberu medzi jednotlivé nápravy a na zadnú teda pripadá elektrický motor s výkonom 80 kW (109 k).

Pozreli sme si naživo štvrtú generáciu Lexusu RX, konkrétne Lexus RX500hZdroj: Autobazar.EU

Lexus zatiaľ potvrdil, že ceny nového modelu zverejní už v septembri a prvé vozidlá sa na našom trhu ocitnú začiatkom budúceho roka. V každom prípade je ale nová generácia modelu RX výrazným skokom vpred, či už z hľadiska dizajnu, alebo z hľadiska použitých pohonných jednotiek a technológií. Lexus RX prvýkrát ponúkne hybrid s možnosťou nabíjania pre tento model. Na druhý pohľad je zrejmé, že veľa prvkov zdieľa s menším modelom NX, ktorý má rovnaké prvé dve pohonné jednotky a tiež rovnaký štýl interiéru a exteriéru. Je to krok ku jemnejším a elegantnejším tvarom od prekombinovaných, ale stále luxusné pôsobiacich línií. Tento krok je logický, lebo aj konkurencia vo forme Mercedesu GLE, BMW X5, či Audi Q7 sa za tie roky posunula na inú úroveň. Nový Lexus RX bude omnoho viac konkurencieschopný, lebo ponúkne aj viacero možností pohonných jednotiek.

Pozreli sme si naživo štvrtú generáciu Lexusu RX, konkrétne Lexus RX500hZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Lexus RX piatej generácie predvádza nové hybridyAutomobilka Lexus zažíva aktuálne generačnú výmenu modelu RX. Štvrtá generácia so...3. Jún, 2022
02Dodge má nový Hornet, Alfu Romeo nezaprieDodge predstavil nový automobil, ktorý tituluje ako najrýchlejšie a najvýkonnejšie...23. August, 2022
03Porsche 911 GT3 RS: Aktívna aerodynamika a žiadny kuforPorsche 911, generácie 992, postupne prichádza s novými a novými verziami, ktoré sú na...19. August, 2022