Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Porsche 911 GT3 RS: Aktívna aerodynamika a žiadny kufor

Porsche 911, generácie 992, postupne prichádza s novými a novými verziami, ktoré sú na vrchole ponuky. Po 911 GT3 a GT3 Touring, bez výrazného krídla, prichádza ultimátna zbraň na uzavreté cesty, Porsche 911 GT3 RS.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.08.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Porsche

Porsche 911 GT3 RS:...

Auto-moto zaujímavosti

Najväčšími zmenami automobilu budú určite vylepšenia chladiaceho systému a systému aerodynamiky. V prednej časti je nový veľký chladič, ktorý nahradzuje trojchladičový systém ostatných verzií GT3. Toto riešenie má však aj jednu nevýhodu. V prípade batožinového priestoru je potrebné rátať s obmedzeniami. Toto auto je už prísne pretekárske a zábavky pre transport kufrov neposkytuje. Batožinový priestor v prednej časti, jediný, ktorý auto má, musel ustúpiť práve chladiacej sústave.

Zmenami prešli aj ostatné časti vozidla. Celkovo je naladenie schopné ponúknuť prítlak až 400 kilogramov pri dvestokilometrovej rýchlosti. Je to dvojnásobok prítlaku ako ponúkala predchádzajúca generácia GT3 RS. Pri rýchlosti 285 kilometrov za hodinu je prítlak dokonca až 860 kilogramov. Za týmito vylepšeniami stojí aj extrémne veľké zadné krídlo s možnosťou nastavenia zavesené zhora, miesto klasických spodných podpier.

Porsche 911 GT3 RS: Aktívna aerodynamika a žiadny kuforZdroj: Porsche

Porsche podržalo hmotnosť tejto verzie modelu na veľmi slušných 1482 kilogramov, čo je číslo dosiahnuté vďaka použitiu ľahkých prvkov z karbónu a karbónom vystuženého plastu. Z tohto materiálu, CFRP, sú dvere, predné blatníky, škrupinové sedadlá a mnoho ďalších prvkov.

V ponuke bude možnosť objednať si bezplatný balík Clubsport, ktorý pridá oceľový trubkový rám do zadnej časti, 6-bodové bezpečnostné pásy a ručný hasiaci prístroj. Ponuke bude aj balík Weissach, ale ten bude za príplatok, na rozdiel od bez príplatkového Clubsportu. Balík Weissach príde s ďalšími prvkami z plastu CRP a novými panelmi karosérie. V prípade tohto balíka je možné priplatiť za špeciálne horčíkové disky.

Porsche 911 GT3 RS: Aktívna aerodynamika a žiadny kuforZdroj: Porsche

Oproti modelu GT3 je verzia RS širšia 29 milimetrov, čo je aj zásluhou vylepšených náprav. Samotná Predná náprava zvyšuje prítlak o 40 kilogramov pri maximálnej rýchlosti. Porsche 911 GT3 RS. verzie 992. dokáže poskytnúť až 3 režimy nastavenia. Je to Normal, Sport a Track. Práve posledný menovaný je určený špeciálne nastavenie vozidla na okruhy a umožní vodičovi nastaviť viacero parametrov. Medzi nimi je napríklad pruženie a tlmenie prednej a zadnej nápravy, režim zadného diferenciálu a napríklad odozva vo volante.

Porsche 911 GT3 RS: Aktívna aerodynamika a žiadny kuforZdroj: Porsche

Zadná kapota tohto modelu skrýva atmosféricky plnený štvorlitrový plochý 6-valec, ktorý má výkon 386 kW (525 k). Má nové vačkové hriadele, ktoré prinášajú zmenené profily otvárania. Štandardne pre tento model je v ponuke sedemstupňová dvojspojková prevodovka. Porsche hovorí, že tento model dosiahne 100 km/h rýchlosť a 3,2 sekundy a maximálne sa dostane na tristo kilometrov za hodinu. Automobilka Porsche myslela aj na zastavovanie a preto je vpredu 6-piestikový a vzadu štvorpiestikobý brzdový systém. V prípade potreby dokáže automobilka ponúknuť aj pre tento model keramické brzdy s väčším priemerom kotúčov. Tie môžu byť schované za diskami s priemerom 20 palcov vpredu a 21 palcov vzadu. Na nich je automaticky centrálna matica na doťahovanie pre rýchlejšiu výmenu v boxoch.

Porsche 911 GT3 RS: Aktívna aerodynamika a žiadny kuforZdroj: PorscheAutomobilka bude tento model ponúkať ako traťový vrchol modelu 911, ktorý bude stáť 251 818 eur a zákazníci ho môžu konfigurovať už teraz vo vybraných konfigurátoroch, aj v tom slovenskom. Pri predchádzajúcich generáciách sa potvrdilo, že práve 911 GT3 RS je verziou, ktorá stráca cenu najmenej, ba dokonca jej postupom času cena výraznejšie rastie.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Drsná prestavba Toyoty MR2 Spyder na Lamborghini VenenoLamborghini Veneno vyrobené z Toyoty MR2 Spyder? Realita! Toto delo nie je novinka, napriek...12. Jún, 2022
02Test: Volkswagen Arteon R Shooting Brake - Ašpiruje na vrchol, darí sa muVolkswagen mal pri predstavení Arteonu jednu zaujímavú ideu. Tento nový model mal nahradiť...17. August, 2022
03Meyer Manx 2.0 Electric: Legendárna bugina sa vracia ako elektromobilKaždý určite videl v nejakom filme buginu s charakteristickými tvarmi, ktorá mala kedysi...16. August, 2022