BMW i8: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného

Predstavenie BMW i8 spôsobilo určite veľkú senzáciu. V roku 2013 sa na svet dostalo futuristicky tvarované vozidlo, ktoré vyzeralo ako koncept a stále tak aj vyzerá, ešte v dnešnom svete. Počas svojho životného cyklu do roku 2020 vymenilo niekoľko pohonných sústav, teda dve, ktoré boli vždy plug-in hybridné a základom bol trojvalcový benzínový motor.

JozefM v Testy
05.08.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW i8 Protonic Edition

Testy

Sériová verzia začala s dodávkami zákazníkom už v roku 2014 a odkazovala na koncept Vision Efficient Dynamics z roku 2009. My sme skúsili kupé z roku 2017, kedy ešte disponovalo pôvodnou pohonnou sústavou bez vylepšení.

Batmanov štýl

Väčšina kusov BMW i8 dostala bielu farbu s modrými detailami. Avšak niektoré série boli trochu iné. Frozen Black matná čierna na karosérii je celkom unikát a tento lak má špeciálne verzia zo série Protonic Edition. Autu dáva až taký temný nádych a pri pohľade naň určite niekomu skrsne v hlave myšlienka na film o temnom rytierovi.

Tvary BMW i8 sú naozaj stále aktuálne a stále vyzerajú veľmi dobre. Krídla po bokoch zadnej časti zasahujúce nad svetlá sú naozaj zaujímavým detailom a práve tie majú za úlohu usmerňovať vzduch tým správnym smerom. V zadnej časti akosi chýba koncovka výfuku, ale dizajnu to vôbec neškodí. Toto auto je tak futuristické, že pri všetkých ostatných líniách a náznaku menšieho Porsche 911 v zadnom nárazníku, koncovka vôbec nechýba.

BMW i8: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoZdroj: Autobazar.EU

Tvary dvojdverového kúpe sa automobilke naozaj podarili a budú aktuálne ešte aj o niekoľko desiatok rokov. Máloktoré vozidlo využíva tak futuristický štýl, ktorý by nezostarol. Môžete argumentovať, že aj Hyundai Ioniq 5 vyzerá ako z budúcnosti, ale zostáva otázka dokedy to tak zostane. BMW i8 ako konkurent Porsche 911 sa jednoducho tvarovo podarilo a tvári sa stále moderne aj napriek dizajnu spred viac ako 10 rokov.

BMW i8 je 2+2

Do interiéru BMW i 8 sa dá dostať cez extrémne vyzerajúce výklopné dvere, ktoré sa stali poznávacím znamením vozidlá. Nasadanie cez široký prah a hlavne vysadanie z interiéru nie je úplne jednoduché a treba si ho nacvičiť, ak chcete do auta nastupovať a z auta vystupovať s určitou dôstojnosťou. Nie je to však tak zložité tak, ako to na prvý pohľad vyzerá a zvládnutie manévra je záležitosťou pár cvikov.

Ostatné časti interiéru sú tiež stále moderné, avšak niektoré detaily trochu zostarli. Menovite je staršia napríklad hlavica radiacej páky, ktorá pochádza ešte z predchádzajúcej generácie vozidiel BMW. Je to celkom logické, pretože aj toto auto vzniklo v rovnakej ére a vtedy bola dizajnovo veľmi podarená. O niečo zaujímavejšie však pôsobí otváranie dverí tlačidlom na rukoväti. Už vtedy sa BMW spoliehalo na elektrickej spínače miesto klasických mechanických prepojení.

BMW i8: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoZdroj: Autobazar.EU

Toto vozidlo má 4 sedadlá, avšak zadné sú podobne použiteľné ako v Porsche 911. Málokto sa na zmestí a pohodlné tiež rozhodne nebudú. Skôr môžu slúžiť ako dodatočný odkladací priestor keďže objem batožinového priestoru je naozaj tragicky malých 154 litrov. V i8 Roadster s otvorenou karosériou dokonca BMW tieto sedadlá odstránilo. Nezmestili by sa kvôli mechanizmu strechy.

Trojvalec a nabíjabie zo zásuvky

Za sedadlami BMW i8 sa nachádza trojvalcový agregát s objemom 1,5 litra, ktorému sekunduje elektromotor. Samotný trojvalec ma výkon 170 kW (231 k) a elektromotor má ďalších 96 kW (130 k). Celkovo to vychádza, že auto má 266 kW (362 k). To už je hodnota, ktorou sa približuje niekdajšiemu základu Porsche 911. Celkovo výkon pôsobí naozaj dostatočne a autu právom môžeme hovoriť športové.

Na stovku sa dostáva za 4,4 sekundy a maximum je klasicky obmedzené na 250 km/h. Najväčším prekvapením celokarbónového auta je fakt, že pri bežnom nastavení dokáže byť celkom komfortné. Jazda v normálnom nastavení, alebo Eco Pro však prináša jeden prekvapivý prvok. V takomto prípade auto využíva vo veľkom na pohon predný elektromotor a môže byť až trochu nedotáčavé.

BMW i8: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoZdroj: Autobazar.EU

Batéria ponúka dojazd až 30 km, čo na tú dobu rozhodne nie je málo. V preklade by to malo znamenať kombinovanú spotrebu 2,1 litra na sto kilometrov. Ale to by ste nemohli používať výkon na zrýchlenie. Keď budete menej nabíjať a budete viac využívať dynamické parametre vozidla, tak sa dostanete stále na rozumných 8 litrov benzínu na sto kilometrov. Trochu v kontraste s tým je však malá nádrž s objemom niečo cez 30 litrov, ktorá stačí, pri takejto jazde, na 400 kilometrov.

Koľko stojí BMW i8?

Pôvodné ceny týchto bol vozidiel boli ďaleko nad 100 000 €, blížili sa kľudne aj ku 180 000 €. Teraz sú BMW i8 na trhu už od 60 000 €. Dostávajú sa však až ku hranici 200 000 € za úplne nové kusy so špeciálnymi verziami.

Aké pohonné sústavy malo BMW i8?

BMW i8 bolo vždy plug-in hybrid. Akurát v roku 2018, kedy prišlo vozidlo decentným vylepšeným, prišlo aj zvýšenie výkonu. Síce mierne, ale predsa. Prevodovka mala stále šesť prevodových stupňov pre benzínový motor a dva pre elektromotor.

Motor

Druh/Objem/Prevodovka

Výkon

Krútiaci moment

Zrýchlenie 0-100km/h

Kombi spotreba

Produkcia

1,5 PHEV

R3/1499cm3/A6(A2)

266kW/362k

570Nm

4,4s

2,1l

03/2014-05-2018

1,5 PHEV

R3/1499cm3/A6(A2)

275kW/374k

570Nm

4,4s

1,8l

05/2018-06-2020

Roadster

R3/1499cm3/A6(A2)

275kW/374k

570Nm

4,6s

2,1l

05/2018-06-2020

 

Spoľahlivosť, alebo na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného BMW i8?

Celkovo je BMW i8 hodnotené ako prijateľne spoľahlivé auto, ale ani jemu sa nevyhýbajú niektoré problémy.

Únik paliva

Jedným z problémov, ktoré automobilka riešila aj zvolávacou akciou bolo unikanie paliva. Toto však prichádzalo najmä v modeloch vyrobených na začiatku výroby, hlavne do konca roku 2014. Tento problém má na svedomí skrutka, ktorá pripája palivovú nádrž ku automobilu. Väčšina vozidiel však tento problém mala vyriešený v rámci spomenutej zvolávacej akcie.

Veľké dvere

Obrovské dvere, ktoré sa otvárajú smerom nahor potrebujú neuveriteľne veľa miesta. To znamená, že v obyčajných parkovacích miestach s nimi nebude ľahké žiť. Preto treba skontrolovať lak na hranách, či nedostali zabrať aj v tomto smere.

Elektrickí škriatkovia

Batéria použitá vo vozidle môže tiež spôsobiť, niekedy, problém. Je však chladená kvapalinou a dokáže sa nabíjať primárne z bežnej 220-voltovej zásuvky. Pri kúpe treba určite skontrolovať kapacitu batérie v aktuálnom momente, ktorá sa dá vyvolať stlačením sekvencie interiérových tlačidiel. Niektoré elektrické problémy môžu mať ako príčinu aj vadný alternátor. V takom prípade to môže dôjsť až do stavu, kedy budú na prístrojovom štíte preblikovať rôzne kontrolky.

Prehrievanie trojvalca

Benzínový trojvalec je umiestnený za prednými sedadlami a preto môže mať občas problém s prehrievaním. Je to najmä pri vozidlách s väčším nájazdom. Dôvodom môže byť buď nefunkčný termostat, únik chladiacej kvapaliny, alebo jednoducho poškodený chladič. Na toto si treba dávať pozor, lebo v momente ako prestane fungovať termostat, tak motor nie je ani dostatočne mazaný a môže sa pridrieť.

BMW i8: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Hľadať konkurentov z roku 2013 s plug-in hybridom rozhodne nie je jednoduché. Aj tých bez plug-in hybridu je skromnejšie, ale postupne sa objavujú. Najväčším konkurentom v tom čase bolo určite Porsche so svojim modelom 911 a pre roadster aj Mercedes s modelom SL. Avšak tie hybridy pred 10 rokmi rozhodne nemali.

Plusy a mínusy

+vizáž ako z budúcnosti
+rozumná spotreba
+stále je to BMW

-nepoužiteľné zadné sedadlá
-maličká nádrž
-nastupovanie a vystupovanie nie sú pre každého

Odporúčaná verzia

Keďže zadné sedadlá sú stále len núdzové a maličké, tak je veľmi vhodné rozmýšľať o verzii roadster, ktorá prišla s modernizáciou vozidla v roku 2018. Má tiež zvýšený výkon a vylepšené niektoré detské choroby modelu.

BMW i8: Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoZdroj: Autobazar.EU

Ponuka BMW i8 na Autobazar.EU

Celková ponuka

Detailné technické údaje skúšaného kusu

BMW i8 Protonic Edition Frozen Black (2016)

Motor

Benzín-Elektro/R3 PHEV

Objem

1499 cm3

Výkon

266 kW (362 k) pri 5800 ot/min

Krútiaci moment

570 Nm

Prevodovka

Automatická 6+2-stupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

4,4 s

Spotreba (NEDC)

2,1 l

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4689 mm

Šírka

1942 mm

Výška

1297 mm

Rázvor osí kolies

2800 mm

Objem batožinového priestoru

154/- l

Objem palivovej nádrže

30 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1485/385 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

BMW i8 Protonic Edition

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01SEAT Leon III (5F): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?SEAT Leon tretej generácie začal svoju púť v roku 2012 na rovnakej platforme akú využíva...6. Máj, 2022
02Aj Kia Xceed dostala novú tvárKia ma naozaj veľmi široký záber s modelom Ceed. Okrem štandardnej verzie s 5-dverovou...3. August, 2022
03Audi A6 (C7): Aké je a na čo si dať pozor pri kúpeAudi A6 je medzi vozidlami vyššej strednej triedy naozaj pojem. V svojich začiatkoch to...1. Júl, 2022