Nový Opel Astra prináša viac štýlu a francúzskeho know-how

Po predstavení nové Peugeotu 308 bolo jasné, čo sa stane. Tieto základy budú mať aj ostatné podobne veľké vozidlá nového koncernu Stellantis. A keďže najbližšie sú Citroën a Opel, tak Astra bude práve tým novým autom, ktoré bude mať naozaj blízko ku novému levíčaťu. Ukázalo sa to aj pri samotnom predstavení.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.07.2021
Diskusia:
Zdroj: Opel

Nový Opel Astra prináša...

Auto-moto zaujímavosti

Nový Opel Astra pokračuje v štýle, s ktorým prišli koncepty a sériové verzie inovovaného Crosslandu a novej Mokky. Predná časť má teda najnovší poznávací znak automobilky, lakovanú prednú masku. Na ňu nadväzujú svetlá s denným svietením v tvare písmena L. Aj tvary čiernych častí nárazníka okolo hmloviek sú podobné ako na ostatných nových modeloch.

Nový Opel Astra prináša viac štýlu a francúzskeho know-howZdroj: Opel

Bočný pohľad odhalí výrazný ostrý posledný stĺpik karosérie. Ten dokonale vynikne pri dvojfarebnej kombinácii karosérie a najmä ak je lakovanie spodnej časti bledou a výraznou farbou. Žiadne experimenty so skrytými kľučkami sa tu nekonajú a aj disky kolies vyzerajú trochu konzervatívne.

Zadná časť pôsobí dynamicky a vzdialene pripomína Alfu Romeo 156 SW. Vodorovne navrhnuté zadné svetlá sú prvkom, ktorý vizuálne rozširuje celé auto. Ostré rezy nárazníka pripravili miesto aj pre evidenčné číslo. Zaujímavým prvkom je tretie brzdové svetlo nad oknom, ktoré vytŕča zo spojlera robí tak druhú plutvu za anténou.

Nový Opel Astra prináša viac štýlu a francúzskeho know-howZdroj: Opel

Interiér je už teraz čisto digitálny. Po vzore koncernových vozidiel sa väčšina nastavení ovláda cez displeje. Pod tým stredným je len niekoľko fyzických tlačidiel. Našťastie sú fyzické tlačidlá aj na volante a Opel neskĺzol ku kapacitným dotykovým ako niektoré iné automobilky. Zaujímavosťou je, že toto je naozaj úplne nový model od polahy po strechu. Nové sú aj predné svetlá s LEDkami z Insignie. Má až 84 LEDiek na svetlo a dokáže vytvárať adaptívny lúč bez toho, aby ostatní vodiči dostali dávku fotónov. Nový je tiež adaptívny tempomat s možnosťou zastavenia a tiež 360-stupňová kamera.

Nový Opel Astra prináša viac štýlu a francúzskeho know-howZdroj: Opel

Novinka je dlhšia ako predchodca, ale iba o 4 milimetre. Celkovo má teda 4 374 milimetrov, ale rázvor narástol až o 13 milimetrov na 2 675 milimetrov. To je výborná správa pre pasažierov na zadných sedadlách. Výrazný rozdiel, teda nárast, je v prípade širky. Pribudlo 51 milimetrov na 1 860 milimetrov. Iný prístup ku využitiu priestoru sa podaril pretaviť do faktu, že nové auto má o 52 litrov väčší základný objem batožinového priestoru. Ten bude mať až 422 litrov.

Nový Opel Astra prináša viac štýlu a francúzskeho know-howZdroj: Opel

O motoroch zatiaľ Opel veľa nehovoril. Ale je už teraz jasné, že niektoré z nich bude zdieľať s Peugeotom 308. Tu je otázka, či nie všetky. Peugeot 308 má výkonové rozpätie od 81 kW (110 k) až po 165 kW (225 k). So stopercentnou istotou sa dá povedať, že základom bude 1,2-litrový trojvalec. Ten bude mať naozaj 81 kW (110 k), ale ponúkne aj vyšší výkon 96 kW (130 k). Vyzerá to tak, že Opel, v prípade Astry, nezanevrie ani na naftové motory. Na výber bude okrem klasickej šesťstupňovej manuálnej prevodovky aj osemstupňový automat. V ponuke bude aj verzia s plug-in hybridným systémom. To bude tá najvýkonnejšia v ponuke.

Podľa doterajších správ je táto Astra poslednou so spaľovacími motormi. Opel oznámil, že v roku 2028 chce byť čisto elektrickou automobilkou.

Nový Opel Astra prináša viac štýlu a francúzskeho know-howZdroj: Opel

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Renault Megane III: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe?Tretia generácia Renaultu Megane sa vybrala do sveta v roku 2008 a po ostro rezanej druhej...7. Máj, 2021
02Peugeot pokračuje s peknými autami, ukázal nový kombík 308 SWPeugeot postupne mení celý rad 308. Začal hatchbackom, ale teraz prichádza rovnako pekné...24. Jún, 2021
03Honda Civic sa ukázala v novej generácii, má miernejší vzhľadHonda ukázala novú generáciu obľúbeného modelu Civic. Ale zatiaľ o ňom veľa nevieme, máme...25. Jún, 2021