Nový Range Rover: Z veľkého sa stal obrovský

Range Rover po takmer 10 rokoch prichádza s novou generáciou svojho najväčšieho modelu. Ten je na úplnom vrchole ponuky a nepotrebuje žiadne iné doplnky názvu. Je to proste Range Rover a konkrétne teraz príde jeho piata generácia. Ostatné dve generácie mali naozaj trochu natiahnutý životný cyklus na viac ako dvadsať rokov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Land Rover

Nový Range Rover: Z...

Auto-moto zaujímavosti

Nový, piaty Range Rover má prednú časť podobnú štvrtej generácii a zároveň sa podobné črty dajú nájsť aj na bočnom profile. Ale všetko je omnoho jednoduchšie a línie sú čistejšie. Len či nie sú čisté až prílis. Na boku je len jeden prelis nad líniou kľučiek a kľučky sú zapustené do dverí, vysunú sa po priblížení. Aj to je však jeden z dôvodov, že tento veľký kus auta má aerodynamický odpor len 0,30.

Vzadu je úplne nové stvárnenie svetiel. Vlastne sú to dva vertikálne pásy po stranách, pričom prepojenie predstavuje lišta s názvom automobilky. Range Rover si nechal dvojdielne zadné dvere do batožinového priestoru. To znamená, že jedna časť sa vyklápa smerom dole a je možné si na ňu sadnúť. V ponuke Range Roveru ostáva stále možnosť dvoch dĺžkových verzií.

Nový Range Rover: Z veľkého sa stal obrovskýZdroj: Land Rover

Základná dĺžka Range Roveru narástla z 4 999 milimetrov na 5 052 milimetrov. Rázvor sa zväčšil z 2 922 na 2 997 milimetrov. Predĺžená alternatíva LWB narástla vlastne rovnako, akurát má dĺžku 5 252 milimetrov a rázvor sa dostal na 3 197 milimetrov. Veľký rázvor sa automaticky pretavuje do kráľovského vnútorného priestoru, ale treba uznať, že tým disponovala aj štvrtá generácia modelu.

Interiér tiež pokračuje v evolučnom zlepšovaní a neprichádza s ničím zásadne revolučným. V ponuke bude však viacero možností usporiadania sedadiel. Okrem tradičným piatich a štyroch, ktorými disponovala aj štvrtá generácia pribudne možnosť tretieho radu sedadiel. Takže veľký Range Rover bude mať v ponuke aj šesťsedadlovú a sedemsedadlovú verziu. Doteraz bolo sedem sedadiel vyhradených, paradoxne, pre menší Range Rover Sport.

Nový Range Rover: Z veľkého sa stal obrovskýZdroj: Land Rover

Na mieste vodiča sa tiež veci zmenili. Volant dostal dizajn dvojlúčového, aj keď má vlastne lúče štyri. Zmizol kruhový volič prevodovky, miesto neho je klasická páčka. Ale displejov je menej. Dvojdisplejové usporiadanie zmizlo, klimatizácia je síce samostatná, ale informačno-zábavný systém je teraz na väčšom displeji a jedinom.

Pred vodičom je displej miesto prístrojov už štandardne. Tento displej má uhlopriečku 13,7 palca a displej informačno-zábavného systému až 13,1 palca. Tým, že je auto tak veľké, tak maskuje aj veľkosť displeja. Infotainment podporí audioaparatúra s až 35 reproduktormi a výkonom 1 600 wattov. Nesie názov Meridian Signature Sound System a je dostupný pre výbavu Autobiography, pričom má aj aktívne potláčanie nežiaducich zvukov. Dokonca má dva 20 wattové reproduktory vstavané do hlavových opierok.

Nový Range Rover: Z veľkého sa stal obrovskýZdroj: Land Rover

Veľkou zmenou bude podvozok. Teda fakt, že bude vzduchový nie je až tak prekvapivý. Skôr je výraznou novinkou, že Range Rover použil natáčanie zadnej nápravy a to štandardne. S ním má priemer otáčania iba 11 metrov. Zadné kolesá sa dokážu natočiť až do 7,3-stupňového uhla. Range Rover bude mať tiež elektronicky riadené stabilizátory, ktoré sú rýchlejšie ako hydraulické. Systém dokáže pôsobiť protitlakom až 1 400 Nm voči karosérii.

Pod kapotou novej generácie budú evolúcie súčasných motorov. Benzínový základ P400 bude mať radový trojliter so šiestimi valcami a výkonom 294 kW (400 k). Verzia P360 dosiahne maximum 264 kW (360 k). Novinkou však bude motor V8 skrývajúci sa pod označením P530. Práve toto číslo napovedá odkiaľ by Range Rover agregát mohol mať. Má výkon 390 kW (530 k), teda rovnaký ako má aj BMW X5 M50i.

Nový Range Rover: Z veľkého sa stal obrovskýZdroj: Land Rover

Úplne novým bude plug-in hybrid s označením P510e. Ten využije benzínový šesťvalec a skombinuje ho s elektromotorom a masivnou batériou s kapacitou 38,2 kWh. Elektromotor s výkonom 105 kW (143 k) bude integrovaný v prevodovke. WLTP hovorí o dojazde 100 kilometrov na jedno nabitie. Pritom zrýchlenie na stovku bude trvať len 5,6 sekundy.

V ponuke budú aj naftové agregáty. Trojlitre so šiestimi valcami tiež v rade za sebou budú mať výkony 184 kW (250 k), 221 kW (300 k) a 265 kW (360 k). Na trhu sa novinka objaví už na jar 2022, kedy začnú dodávky prvým klientom.

Nový Range Rover: Z veľkého sa stal obrovskýZdroj: Land Rover

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rarita na predaj: Range Rover ako dodávka!Luxusné autá obľubujú často krát úspešní podnikatelia. Práve toto je spôsob, ako sa svojim...31. August, 2021
02Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiStále nemáme bežne dostupné lietajúce autá. Také  boli predstavy o doprave pred 50 rokmi....27. Október, 2021
03Volkswagen Tiguan e-Hybrid s plug-in hybridom je aj rýchly, má režim GTEVolkswagen nedávno inovoval jeden zo svojich naozaj dôležitých modelov, Tiguan....26. Október, 2021