Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Pokuta až 3 000 €: Pozor na dátum nákupu diaľničnej známky!

Cesta do Rakúska sa môže predražiť! Vodičom hrozí pokuta až 3 000 €! Na čo si dať pozor pri cestovaní do zahraničia k západným susedom? Skontroluj si dátum nákupu diaľničnej známky!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
14.07.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: asfinag.at

Diaľničná známka Rakúsko -...

Auto-moto zaujímavosti

Nikdy inokedy v roku nie sú cesty vyťaženejšie ako počas letných mesiacov. Dôvodom je veľký počet vodičov, ktorí sa nepresúvajú len za prácou, ale vo zvýšenej miere aj za odpočinkom. Výlet k susedom sa veľmi ľahko môže predražiť. Neriskuj pokutu!

Vodičom hrozí pokuta až 3 000 €

V prípade, že cestuješ do zahraničia, neznalosť miestnych zákonov môže odľahčiť tvoje vrecká skôr ako tam reálne minieš nejaké peniaze. Na čo si dať pozor pri cestovaní do zahraničia k západným susedom?

Nepodceňuj legislatívu

Pri ceste do zahraničia treba vždy brať do úvahy miestnu platnú legislatívu. Aj v susediacich krajinách sa dá ľahko dostať pokuta. Nariadenia sa líšia. Treba vedieť konkrétne pravidlá a riadiť sa nimi. Toto sú základné odporúčania, ktoré treba dodržiavať pri cestovaní do Rakúska. Ochránia ťa pred nečakanými výdavkami.

Slovensko a Rakúsko

V oboch krajinách platí zákon podľa ktorého potrebujú všetky vozidlá s maximálnou povolenou hmotnosťou do 3,5 tony jazdiace po diaľnici alebo po spoplatnenej rýchlostnej ceste diaľničnú známku.

Digitálna známka

Poďme sa pozrieť na platné pravidlá. Diaľničná známka môže byť digitálna alebo samolepiaca. Vodič nemôže známku umiestniť kam chce. Je nutné dodržiavať zo zákona na to určené miesto. Ešte lepšie je, ak ju vodič nalepí priamo na určenom mieste.

Digitálna aj samolepiaca diaľničná známka

Jednotlivé druhy diaľničných známok sa v Rakúsku líšia označením. Ceny sú v Rakúsku rovnaké pre všetky známky (digitálne aj nalepovacie). Tieto 2 typy majú spoločnú vlastnosť – cena je rovnaká:

mesačná – 29,00 eur

ročná – 96,40 eur

Motocykel

10-dňová – 5,80 eur

2-mesačná – 14,50 eur

ročná – 38,20 eur 

Samolepiaca diaľničná známka

Mnohí vodiči aj v digitálnej dobe uprednostňujú samolepiacu diaľničnú známku. Čo treba vedieť okrem toho, že samolepiaca verzia mení každý rok farbu, aby urýchlila kontrolu? Od novembra 2022 je v predaji fialová diaľničnú známka.

Kde kúpiť?

Ako sa k nej dostať? Je dobre dostupná. Dá sa kúpiť na viac ako 6 000 predajných mestách v Rakúsku a dá sa kúpiť aj na Slovensku. Ponúkajú ju slovenské čerpacie stanice v blízkosti hraníc. Digitálnu diaľničnú známku je možné kúpiť napríklad v internetovom obchode ASFINAG, u ÖAMTC, ARBÖ a ADAC. Ďalej na čerpacích staniciach Slovnaft.

Kde nalepiť diaľničnú známku?

Nalepovacie známky sa lepia na predné sklo vozidla. Spodnú časť si vodič uchová pre možnú kontrolu. Rakúska diaľničná známka má určené miesto. Lepí sa buď do ľavého horného rohu, alebo na čelné sklo pod spätné zrkadlo. Nesmie sa lepiť v tónovanej časti okna.

Pozor na dátum nákupu

Vodiči, ktorí si diaľničnú známku zakúpili, môžu aj tak doplatiť na neznalosť doby platnosti. Aj skúsený vodič môže dostať pokutu, ak nedodrží pravidlá. Pozor si treba dať na dátum nákupu diaľničnej známky a platnosť. Prečo? Digitálna diaľničná známka je platná až 18. deň po jej vydaní.

Digitálna známka platná až 18. deň po vydaní

Týchto 18 dní predstavuje niečo ako skúšobné obdobie, kedy môže vodič odstúpiť od zmluvy pri nákupe tovaru cez internet. Ak vodič pri objednávke uvedie, že známku kupuje ako živnostník alebo firma, vzdáva sa tak ochranného spotrebiteľského obdobia a známka nadobúda okamžitú platnosť.

Dá sa kúpiť aj „offline“

Digitálnu diaľničnú známku pre Rakúsko je možné zakúpiť aj „offline“ na rôznych predajných miestach a v automatoch. V tomto prípade nadobúda známka platnosť okamžite.

Over si platnosť svojej digitálnej diaľničnej známky

 Ak šofér jazdí bez platnej diaľničnej známky, pri kontrole zaplatí náhradné mýto vo výške 120 eur. V iných prípadoch zaplatí vodič ponuku aj do výšky 3 000 eur. Pokuta 120 eur platí aj pre vodiča, ktorý známku zle nalepil.

Nezabudni na celodenné svietenie a pásy

Ďalšia dôležitá informácia. Nezabudni, že v Rakúsku platí povinné celodenné svietenie počas celého roka. Motoristi tiež platia pokuty za nedodržanie použitia bezpečnostných pásov na všetkých sedadlách. Pokuta je v tomto prípade len vo výške 35 až 72 eur. Sankcie sú teda mnohonásobne nižšie ako za diaľničné známky. Dobrá rada je nad zlato. Neriskuj pokuty a neplať daň z nepozornosti. Často sa dá pokutám jednoducho vyhnúť ako v týchto prípadoch.   

Zdroj: Axa, autobahn.com.de, asfinag.at

Diaľničná známka Rakúsko - pokuta až 3 000 eur

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Octavia za cenu Fabie: Ako nová za 15 499 €!Lacnejšia ako Fabia v základe - Octavia ako nová za 15 499 €! Nájazd len 32 030 km....10. Júl, 2023
02118 km/h v obci: Cestný pirát na kolobežke valcuje internet!Pozor na kolobežkárov na slovenských cestách! V Liptovskom Mikuláši zaznamenali rekordéra...12. Júl, 2023
03VW Passat combi: Ako nový za 18 500 €!VW Passat aktuálnej generácie v stave takmer nového vozidla? Tento praktický kombík sa dá...8. Júl, 2023