Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Porsche na Slovensku: Nová milardová investícia pre SR!

Nemecká automobilka šokuje. Oficiálne potvrdila správy o otvorení nového závodu na Slovensku. Porsche sa bude vyrábať na Slovensku! Celková výška investície až 1,06 miliardy. 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
10.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: porsche.com

Porsche na Slovensku: Nová...

Auto-moto zaujímavosti

Automobilový priemysel sa stáva pre slovenskú ekonomiku stále dôležitejší a dôležitejší. Každoročne pribúdajú modely, ktoré sú vyrábané v slovenských výrobných závodoch. Okrem „istého“ Volva sú vo výhľade aj ďalšie príležitosti pre Slovensko. V hre je výstavba novej baterkárne Volkswagen. Tá má vzniknúť na západe pri meste Šurany.

Porsche závod na Slovensku - veľká investícia na Považí.Zdroj: porsche.com

Automobilka nie je žiadnym nováčikom, už u nás na trhu pôsobí. Neďaleko Hornej Stredy má u nás prevádzkareň technologického centra Porsche Werkzeugbau v okrese Nové Mesto nad Váhom. V poslednom čase sa o Porsche veľa hovorí. Automobilka len pred pár dňami vypustila oficiálnu informáciu o príchode elektrického modelu Cayenne, ktorý sa bude vyrábať vo výrobných priestoroch Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi.

Čo sa týka dnešnej investície ohľadom výrobného závodu Porsche na Považí, zmenil sa pôvodný zámer - mali vzniknúť linky na výrobu karosérií. Plán sa zmenil a závod bude vyrábať batériové moduly pre elektromobily.

Vizualizácia budúcej karosárne pre potreby posúdenia vplyvu na životné prostredie EIA.Zdroj: Porsche Werkzeugbau

Výrobný závod Porsche je ďalšou príležitosťou na rast. Výška celkovej investície? Viac ako 1 miliarda eur! Ako sa plány menili? Už v máji minulého roka pritom automobilka oznámila, že do svojich aktuálnych výrobných kapacít plánuje preinvestovať ďalších 200 miliónov eur. Podľa nových informácií bude celková investícia vo výške 1,06 miliardy.

Podľa TASR bude prvou fázou nového projektu investícia vo výške 360 miliónov eur. Výroba častí batériových modulov pre elektrické autá Porsche sa má rozbehnúť už koncom roka 2024. Druhá fáza počíta so sumou 700 miliónov eur. Suma má slúžiť na dokončenie výstavby produkčného centra. Druhá fáza je plánovaná na jeseň 2023 a výroba podzostáv batériových článkov má byt spustená o 3 roky neskôr.

Porsche závod na Slovensku - veľká investícia na Považí.Zdroj: porsche.com

Rozsiahla investícia je spojená aj vládnymi investičnými stimulmi vo forme úľavy na dani z príjmu pre Porsche Werkzeugbau. Konkrétna čiastka by mala predstavovať až 3,49 milióna eur. Na realizáciu samotného projektu pôjde od štátu dotácia ďalších 710-tisíc eur.

Závod bude na Slovensku prvým miestom s naozaj masívnou produkciou pre výrobu elektromobilov. Ako táto investícia posunie vývoj na trhu ukáže čas. Už teraz sa môžeme tešiť na ďalšie investície pre Slovensko. Ako hodnotíš budúce plány a smerovanie výroby na rozvoj elektromobilov?

Zdroj: newsroom.porsche.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda Enyaq iV: Špeciálna verzia s obytnou kanceláriou!Práca na cestách? S týmto konceptom žiaden problém. Nielen digitálni nomádi ocenia kvality...4. Apríl, 2023
02Test 27-tonového Mercedes-Benz kamiónu na Slovensku!Spoločnosť C.S.CARGO Slovakia oznámila v spolupráci s Tesco Stores SR spustenie komerčného...6. Apríl, 2023
03Video test: Lacné vs. drahé pneumatiky - Prémiové nie sú lepšie!Najlepšie a najhoršie pneu na trhu. Porovnávanie a reálne skúsenosti môžu výber uľahčiť a...8. Apríl, 2023